Účinná sila rastlín - 1. časť

Príroda je veľká čarodejka. Na mnohé bežné i menej bežné choroby nájdeme na lúkach či vo svojej záhradke účinnú bylinku, ktorá nám pomôže zbaviť sa  zdravotných problémov takmer rovnako účinne ako lieky z lekární. Rozhodli sme sa pozvať vás do najväčšej lekárne na svete.

Preháňadlá: kružina jelšová, blen čierny
Na povzbudenie chuti: šalvia lekárska, mäta pieporná, citrón, horec žltý, zemežlč
Na podporu vylučovania: fenikel obyčajný, myší chvost, saturejka záhradná, ľubovník bodkovaný, alchemilka
Na oživenie organizmu: mäta pieporná
Na upokojenle: ihličie borovice, dúška tymiánová (pri prechladnutiach), rumanček kamilkový, chmeľ, medovka lekárska, majorán záhradný, lipový kvet, valeriána lekárska, ľubovník bodkovaný, kostihoj lekársky (koreň), ibiš lekársky
Na spevnenie väzív: praslička roľná
Proti plynatosti: rasca, kôpor
Na zníženie krvného tlaku: levanduľa lekárska, citrón, železník lekársky
Na čistenie krvi: pŕhľava, púpava lekárska, praslička roľná
Na dezinfekciu (koža): rozmarín lekársky,  levanduľa lekárska, rumanček kamilkový
Na podporu prekrvenia: ihličie borovice, rozmarín lekársky
Na zabránenie hnačky: saturejka záhradná, železník lekársky, kostihoj lekársky, listy brusnice
Na odstránenie toxických látok: citrón, horec žltý, kôra a drevo sasafrasu, pŕhľava
Na očistu tela: kôra brezy
Na zníženle horúčky: eukalyptus, santalové drevo, dúška tymiánová, nechtík lekársky, ľubovník bodkovaný, borievka obyčajná, ibiš lekársky (dýchacie orgány) .
Na podporu činnosti žlčníka: rozmarín lekársky, púpava lekárska, saturejka záhradná, bazalka pravá, dráč obyčajný, zemežlč
Na regeneráciu tkaniva: kostihoj lekársky, ľubovník bodkovaný, zvonovník
Močopudné: borievka obyčajná, rozmarín lekársky, dúška tymiánová, brezová kôra, lipový kvet, železník lekársky, ligurček lekársky, lopúch, pŕhľava, potočnica lekárska, vres obyčajný
Na posilnenie srdca: hloh obyčajný, prútnatec metlovitý, gáfor
Na ničenie choroboplodných zárodkov: ihličie borovice, levanduľa lekárska, mäta pieporná, šalvia lekárska, santalové drevo, myší chvost, dúška tymiánová, rumanček kamilkový, vres obyčajný
Na uvoľnenle kŕčov: levanduľa lekárska, mäta pieporná, myší chvost, valeriána lekárska, fenikel obyčajný, majorán záhradný, rasca, koriander, hloh obyčajný, sladké drevo
Na spevnenie pečene: zemežlč na povzbudenie žalúdka a čriev, rozmarín lekársky, šalvia lekárska, medovka lekárska, horec, korčinka horká, slez lesný
Na spevnenie nervov: medovka lekárska
Na uvoľňovanie hlienu: mäta pieporná, myší chvost, saturejka záhradná, majorán záhradný, eukalyptus, pľúcnik lekársky
Na zmiernenle bolestí: rozmarín lekársky, borievka obyčajná (pri svalovej reume), rumanček kamilkový (pri artróze)
Na utíšenie bolestí: eukalyptus, kuklíkový olej, kostihoj lekársky
Na zmiernenie potenia: šalvia lekárska
Na potenie: rozmarín lekársky, baza čierna, lipový kvet, medovka lekárska
Na podporu látkovej výmeny: zemežlč
Na podporu trávenia: fenikel obyčajný, koriander, borievka obyčajná, listy ostružiny, horec, alchemilka
Na zahojenie rán: nechtík lekársky, rumanček kamilkový, arnika horská, železník lekársky,  ľubovník bodkovaný, kostihoj lekársky

MIGRÉNA
Príčiny: Migréna vzniká úplne inak než bolesti hlavy, aj keď sa často navzájom zamieňajú. Bolesti, ktoré sú často neznesiteľné, sa začínajú na zátylku alebo v zátylku alebo v oblasti spánkov a postupne zasahujú polovicu hlavy  (ľavú pri pravákoch, pravú pri pravákoch). Migréna sa veľmi často ohlasuje typickými príznakmi: postupná
únava, citlivosť na hluk a svetlo, mihanie pred očami, nevoľnosť, nutkanie na vracanie, poruchy rovnováhy, bledosť (bledá migréna) a sčervenanie (červená migréna). Migrénu najčastejšie vyvolávajú poruchy prekrvenia mozgu: zúženie krvných ciev spôsobuje nedostatok kyslíka a bolesti, ktoré sa v druhej fáze, keď sa cievy znovu rozšíria, prudko stupňujú. Migrénu môžu vyvolať alergické, hormonálne, nervové a psychické príčiny: alkohol, kofeín, sladkosti (čokoláda), prekyslenie organizmu, menštruácia, hluk, prudké svetlo, psychosociálny stres a pod.

Pri prvom vzniku typických príznakov migrény je potrebné vyhľadať lekára a stanoviť príčinu. Najčastejšie sa však liečia len symptómy, aj keď úspešne.

Samoliečba: - podľa možnosti nebrať žiadne prostriedky proti bolesti hlavy, pretože môžu vytvoriť návyk a pri čoraz väčšom dávkovaní a dlhšom užívaní majú nežiadúce účinky na obličky a môžu spôsobiťotravu.

- Jednoduché opatrenia na zmiernenie bolestí: vyhýbať sa silnému hluku, miestnosť dobre vyvetrať, zatemniť a ľahnúť si.
- Čierna káva s citrónom má v niektorých prípadoch prekvapujúci účinok.
- Studené obklady (prípadne teplé, pretože niektorí ľudia lepšie reagujú na teplo než na chlad). Dobre sa osvedčili ľadové obklady, masáž bolestivých miest ľadovými kockami, sprchovanie tváre, šliapanie vody. Horčicové kúpele nôh spôsobujú, že sa znižuje tlak krvi v mozgu, rovnako tak teplý kúpeľ celého tela.
- Obklady zo stlačených viničových alebo kelových listov, resp. rozmliaždených rascových semien (uvarených s vodou na kašu) na bolestivé miesta.
Obklady z cibule alebo chrenu, studené obklady z liečivého bahna na čelo. Teplé obklady z tymiánu.
- Bylinkové čaje zmierňujúce bolesti a pôsobiace upokojujúco: prvosienka vyššia, myší chvost, valeriána lekárska, túžobník, čaj z lipových kvetov, ligurček lekársky, železník lekársky alebo zmes z medovky lekárskej, mäty piepornej, ľubovníka bodkovaného a šalvie lekárskej, (3-4 šálky denne).

- Éterické oleje: do spánkov, čela, šije vtierať levanduľový, rozmarínový a mätový olej, pár kvapiek na podušku cez noc, tinktúra Ginko biloba.
- Akupresúra.
- Nekonzumovať alkohol a nikotín, pretože zvyšujú bolesti.
- Pri bolestiach hlavy, pri otrave, alergii alebo neznášanlivosti na potraviny a lieky sa odporúča hladovka, ako aj vyprázdnenie čriev (klystír, sauna, umytie celého tela ovocným octom). Konzumácia stravy s vysokým podielom surových zložiek. Pri psychických príčinách, strese a pod. použiť uvoľňovacie techniky (napr. joga, autogénny tréning). Vyhýbať sa stresovým a  konfliktným situáciám. Akupresúra a neurálna terapia ukázali dobré výsledky.


PORUCHY SPÁNKU
Príčiny: Pod poruchami spánku sa rozumejú ťažkosti pri zaspávaní a nespavosť. Poruchy spánku sú
častejšie spôsobené sociálno-psychickým zázemím ( trvalý stres, konflikty v rodine alebo v zamestnaní a pod.) Narušenie rytmu spánok-bdenie (napr. pri práci na smeny) sa taktiež môže nenegatívne prejaviť na kvalitu spánku. Aj hluk, zažívacie ťažkosti, konzumovanie väčšieho množstva alkoholu môžu spôsobiť tieto poruchy, rovnako ako aj rôzne choroby (napr. astma, choroby srdca a krvného obehu, bronchitída) alebo ťažkosti (reuma, zväčšenie prostaty).

Samoliečba: - uspávacie prostriedky užívať len v extrémnych prípadoch a počas obmedzeného času (napr. po operácii alebo ťažkej chorobe). Rovnaký účinok sa môže dosiahnuť jednoduchými opatreniami a prírodnými metódami liečenia.
- Večer nekonzumovať ťažké jedlá, rovnako ani dráždiace nápoje ako káva, čierny čaj a Coca Colu. Informujte sa u vášho lekára alebo v lekárni, či lieky, ktoré pravidelne užívate, neobsahujú povzbudzujúce látky alebo kofeín.
- Chodle spať v rovnaký čas, nie príliš skoro, ani nie príliš neskoro. Večerné pozeranie televízie obmedzte na zábavné relácie: žiadne horory, alebo filmy plné násilia. Namiesto toho sa uvoľnite so zábavnou knihou, harmonickou hudbou, jogou alebo meditačnými cvičeniami, kúpeľom alebo večernou prechádzkou.
- Spávajte podľa možnosti na chrbte, s rukami pri tele. Nespite na ľavom boku, pretože v tejto polohe stláčate pľúca a srdce.
- Hlboké dýchanie je vynikajúci prostriedok proti nespavosti. Uvoľnite sa, odsuňte problémy na nasledujúci deň.
- K starým osvedčeným domácim prostriedkom patrí horúce mlieko s medom, ako aj termofor.
- Upokojujúci čaj pred spaním: koreň valeriány, chmeľ, kvety levandule, listy medovky, fenikel obyčajný, čaj z lipových alebo kamilkových kvetov, komonica lekárska, lipkavec marinkový, majorán záhradný.
- Vankúš na spanie z 20 g komonice lekárskej, pomarančových, kamilkových a levanduľových kvetov, listov medovky lekárskej, ružových lupienkov a chmeľu.
- Kúpeľ s levanduľou lekárskou a santalovým drevom.
- Kefovanie a umývanie celého tela ovocným octom, sprchovanie predkolenia.
- Akupresúra.

KOLÍSANIE KRVNÉHO TLAKU
Príčiny: Pod kolísaním krvného tlaku rozumieme Hypertóniu (zvýšený krvný tlak) alebo Hypotóniu (znížený krvný tlak). Jednoznačná príčina nie je známa. Najčastejšie je to trvalý stres, spojený s nezdravým spôsobom života. Prílišné vylučovanie renálneho hormónu môže spôsobiť zúženie krvných ciev, čo spôsobuje zvýšenie krvného tlaku. Aj určité lieky (napr. antireumatiká alebo kortizóny) môžu spôsobiť výrazné zvýšenie krvného tlaku. Zvýšený krvný tlak (od cca 160/95) ohrozuje dôležité orgány (mozog, srdce, ľadviny), a preto musí byť v každom prípade liečený lekárom. Chronický zvýšený krvný tlak sa prejavuje bezprostrednými príznakmi, ako sú závrate, únava, červená tvár, potenie. Preventívne opatrenia podporujúce terapiu: - Pravidelné samomeranie tlaku v kľudnom stave, najlepšie ráno v pravidelný čas a vždy na rovnakej ruke.
- Vysoký tlak: Dôslednou zmenou spôsobu života sa snažte znížiť krvný tlak bez liekov.
- Nemastná strava bez soli, veľa zeleniny, najlepšie surovej. Radšej 5 - 6 krát denne menšie porcie než 3 veľké a ťažko stráviteľné. Jedzte veľa póru, cesnaku a cibule, nejedzte slané a sladké jedlá, smotanu, mastné mäso, mastné údeniny, vnútornosti, zaváraniny, morské plody, rybu v oleji a údenú.
.- Postupne znižujte nadváhu.
- Kondičný vytrvalostný tréning na čerstvom vzduchu (prechádzky, bicyklovanie, beh na lyžiach), dychové cvičenia.
- Vodná terapia na odľahčenie krvného obehu: kefovanie nasucho, sprchy a kúpele rúk.
- Používanie sklenených baniek.
- Zákaz fajčenia, obmedziť konzumáciu alkoholu, kávy a čaju.
- Vyhýbať sa stresovým situáciám a hluku, dostatočný spánok.
- Éterické oleje: levanduľa lekárska a citrónový olej.
- Čaje: medovka lekárska, hloh obyčajný (aj ako šťava), železník lekársky, imelo biele (aj ako šťava).
Nízky krvný tlak sa obvykle nemusí odstraňovať pomocou liekov. Najčastejšie stačí pohyb na čerstvom vzduchu, gymnastika, kúpele, striedavé sprchy, čaj a kúpele z rozmarínu lekárskeho.


CHRÍPKA
Príčiny: Chrípka je najčastejšie vírusová infekcia horných dýchacích ciest a má príznaky prechladnutia: nádcha, bolesti v kĺboch, krku, krížoch, hlavy, horúčka, zimnica, všeobecná slabosť (pretože celý obranný systém tela reaguje na vírus). Z nosa napáda vírus najčastejšie sínusové dutiny, hltan a priedušky.

Prevencia:
- Všetky opatrenia na zosilnenie imunitného systému: umývanie a sprchovanie studenou vodou, sauna, sprchy.
Dobrá životná hygiena podporuje okrem toho vytváranie protilátok. Vyhýbajte sa stresu!

Samoliečba:
- Ležanie v posteli, pokiaľ sa horúčka úplne nestratí. (ešte 2 dni potom)
- Strava: pri nechutenstve sa nenúťte do jedla. Najlepšie sú balastné látky na vyčistenie resp. odľahčenie čriev, v prvých dňoch veľa strúhaných jabĺk; veľa tekutín.
- Na zmiernenie bolestí, resp. ťažkostí, naparovanie tváre a inhalácia výťažkom z rumančeka a tymiánu. Potenie: horúce nápoje (najmä neskoro popoludní, keď je produkcia potu najväčšia), horúci kúpeľ s eukalyptom (pozor však pri problémoch s krvným obehom!), kúpele nôh. Po potení umyť telo vo vývare z tymiánu. Studené obklady na lýtka majú blahodárny účinok.
- Pri horúčkach veľa piť! Zvlášť vhodné sú nápoje s obsahom vitamínu C z tropického ovocia, okrem toho ríbezľová a čučoriedková šťava, čaje: eukalyptus, baza čierna, lipový kvet, podbeľ liečivý, myší chvost, púpava lekárska, pľúcnik lekársky, šípky.
- Nebrať prostriedky proti horúčke. Horúčka je prirodzená reakcia tela, ktorou odporuje vírusom. Pri vysokej teplote väčšina vírusov odumiera.
- Éterické oleje: inhalácia (tymián, bobkový list), masáž krku a hrude (eukalyptus, niekoľko kvapiek na pyžamo alebo podušku...)


 (Pokračovanie nabudúce)