Tyrkysové more, biely piesok a voňavý vietor

 

Volajú ho perlou Indického oceánu. A ja som mala možnosť, prvýkrát v živote vstúpiť do skutočnej exotiky.
Dvanásť hodín letu a bola som na ostrove Maurícius. Ostrove, ktorý svojimi úžasnými plážami, zelenými čajovníkovými plantážami a perfektnými službami patrí medzi miesta, kde máte pocit, že ste vstúpili do iného sveta. Mieša sa tu množstvo vôní, rôzne náboženstvá, rôzne kultúry a predsa tu všetci žijú v harmónii. Ostrovania sú príjemní a pohostinní. A viete, čo je najlepšie? Je tu presne toľko personálu v hoteloch ako turistov. Takže o každého je tu špeciálne postarané.
Pár základných informácií

Hornatý ostrov Maurícius leží asi 800 km východne od Madagaskaru. Ostrov Maurícius sa nachádza na južnej pologuli v subtropickom podnebí. Leto je tu vtedy, keď je u nás zima a naopak. Nie je tu žiadne výrazné obdobie monzúnových dažďov. Dážď môže prísť v ktorýkoľvek deň v roku. Maurícius je ostrov vulkanického pôvodu. Takmer celý je obklopený koralovým útesom. Na ostrove uvidíte hory dosahujúce až 800 m, krátery, husté pralesy, vo vnútrozemí potoky, rieky, vodopády, dedinky strácajúce sa v bujnej vegetácii a mestá v starom koloniálnom štýle. Súčasťou republiky Maurícius je ešte ostrov Rodrigues a niekoľko ďalších menších ostrovčekov. Hlavné mesto ostrova je Port Louis.
Po Francúzoch, ktorí určité obdobie okupovali tento ostrov, ostal na Mauríciuse jazyk - miestna kreolčina. Vraj je zo 70 percent zhodná s francúzštinou. Ja by som to upresnila tak, že oni vám po francúzsky rozumejú, ale vy im po kreolsky veľmi nie. Francúzi tiež zanechali výbornú gastronómiu a výnimočné hotelové služby. Černosi z Afriky sem boli dovezení, aby tu pracovali ako otroci a indiáni, ktorí sem prišli prispeli k rozvoju pestovania cukrovej trstinz. Angličania zmenili systém dopravy. Dodnes sa tu jazdí vľavo. Slobodným sa stal Maurícius až v marci 1968, spadá pod britské kráľovstvo. Úradným jazykom je angličtina, domáci však väčšinou hovoria po kreolsky. Výnimkou nie sú vzhľadom k zloženiu populácie, ani orientálne jazyky. V niektorých hoteloch sa dohovoríte tiež po nemecky a taliansky.

Zmes kultúr a náboženstiev
Až dve tretiny obyvateľov majú svoje korene v Indii. 25 percent je tu kreolčanov, ktorí majú zmiešané korene – Africko – Francúzske. Tiež tu žijú menšiny Číňanov a Francúzov. Viac ako polovica obyvateľstva sú hinduisti. 30 percent je kresťanov a zvyšok sú moslimovia. Aj keď má každý národ svoju kultúru a každé náboženstvo svoje zvyky a princípy, všetci tu spolu žijú vo vzájomnej zhode až harmónii. Spoločne slávia všetky sviatky. Ja som videla krásny hinduistický kláštor. Vôňa vonných tyčiniek, pretože tie sa tu zapaľujú namiesto sviečok, pokojná atmosféra, a pred vstupom veľa topánok. Dovnútra smiete vojsť len bosí. Nemali by ste mať na sebe krátke nohavice ani minisukňu. Nie je to zakázané, ale je to nevhodné. A všade veľa červenej farby. Tá je symbolom sily. Miestni obyvatelia v nádherne farebných sárí a po zemi lupene kvetov. Jednoducho atmosféra, ktorá má svoju výnimočnosť, a ktorá mi utkvela v pamäti.
To, že obyvateľstvo je akousi mozaikou národností, sa odzrkadľuje aj v rôznorodej ponuke výbornej miestnej kuchyne. Jedlá v reštauráciách sú francúzske, pikantné indické, veľmi chutné čínske, ale dostanete aj domáce kreolské špeciality. My sme mali na obed úžasné francúzske delikatesy. Jedlo bolo vynikajúce. Miestni obyvatelia sa však poväčšine stravujú doma, pretože jedávať v reštaurácii je pre nich veľmi drahé. Tie sú najmä pre turistov. Bolo milé sedieť s mladou černoškou v mojom veku pri jednom stole, a diskutovať o tom, že najlepšie sa vždy najeme u rodičov, načo by sme varili. V domácnostiach varia to, čo im chutí. Jeden deň jedlo čínske, druhý kreolské a na ďalší indické. Je to veľmi sympatické. Necítite tu žiadnu národnostnú alebo náboženskú nevraživosť. Hovorila, samozrejme, perfektne anglicky.
Perfektné služby
Maurícius je čosi ako raj na zemi. Hostia tu dostanú veľmi vysoký komfort služieb. Moderné hotely v exotickom štýle, očarujúca krajina, vrcholky sopky, lagúny a tyrkysovomodrá voda – to všetko prispieva k nezabudnuteľnej dovolenke. Luxus a individuálna starostlivosť o každého turista, to sú dôvody, prečo aj najnáročnejší turista odíde z tohto ostrova veľmi spokojný. Totiž, len málokde na svete nájdete hotely, ktorých zásadou je rovnaký počet personálu ako hotelových hostí. No a personál je veľmi pohostinný a pozorný. Raňajkovala som v hotelovej reštaurácii na brehu mora. V prútenom kresle som popíjala rannú kávu a sledovala more. Akonáhle som dopila, už bol pri mne čašník, s ponukou džúsov z čerstvého ovocia. Starostlivosť, ktorá mierne zaskočí, ale veľmi príjemne a ľahko sa na ňu zvyká. Takmer každý hotelový rezort má centrum vodných športov s požičovňou windsurfingu, vodných skútrov a väčšinou aj potápačské centrum. Potápanie je tu najlepšie od decembra do marca, voda je v tomto období najpriezračnejšia. Ja som sa potápať nestihla, ale počula som, že sú tu rybky sfarbené tak, akoby ich nakreslilo dieťa s najbujnejšou fantáziou. Od júna do septembra sú zase najlepšie podmienky na surfovanie. Na rybolov je ideálnym obdobím február a marec. Na ostrove je aj niekoľko kvalitných golfových ihrísk, takže ostrov je vhodným miestom nielen pre potápačov, ale aj vyznávačov golfu.
Rajské pláže
Sú tu skutočne krásne pláže. Tak krásne, že prekonáte akúkoľvek vzdialenosť, aby ste na nich mohli leňošiť. Maurícius má bohatú panorámu bielych pláží s jemným pieskom, strácajúcich sa v tyrkysovej morskej lagúne. Nieje snáď nič romantickejšie ako sa prechádzať po bielom piesku a počkať si na západ mora. Pláže tu niesú preplnené, ale ak máte chuť na úplnú samotu sú tu aj také zátoky. Pláže, ktoré obmýva oceán, sú úplne iné, ako tie, čo sú obmývané morom. Sú divokejšie, krajšie, plné vetra a voda, tak tá má neskutočnú farbu. Keď som sedela na brehu mora, mala som pocit, že sa dokonca jej farebnosť mení. Modrá, až zelená s bielymi vlnami. Na brehu šantiace drobné detičky s čiernou pokožkou. A ako inak voda je tu vždy príjemne teplá. Pri brehu je pokojná a už po pár metroch je oceán ako prekrásne tropické akvárium. Presne takto som s vždy predstavovala exotiku. Najširšie pláže s najlepšími podmienkami pre vodné športy sú na východnom pobreží , najmenšie, ale najromantickejšie sú na severe. Ešte treba spomenúť, že nudistické pláže tu nenájdete. Ale na plážach, pri hotelových komplexoch, akceptujú opaľovanie hore bez.

Typické pre Maurícius ...
Keďže doprava nie je zvlášť hustá, s výnimkou hlavného mesta Port Louis, obľúbeným spestrením dovolenkového pobytu je prenájom auta a spoznávanie krajiny podľa vlastného plánu. Napríklad môžete navštíviť vyhasnutý kráter sopky, zoologické a botanické záhrady, morské akvárium alebo farmu, kde chovajú krokodílov. Voziť cez exotickú vegetáciu tohto ostrova má osobité čaro. Toľko odtieňov zelenej uvidíte malokde.
Okrem tropických stromov veľkú časť územia zaberajú plantáže cukrovej trstiny. Z nej typický produkt je biely rum. Ten som mala možnosť nielen ochutnať, ale aj si ho doniesť domov. Možno by ste to nečakali, ale ceny sú tu pomerne nízke. Litrová fľaša bieleho rumu ma stále do sto korún. Okrem trstinového rumu si tu turisti často kupujú kvalitný čaj. Typický je čierny s príchuťou vanilky. Čajovníkové plantáže popri cestách sú veľmi fotogenické. Kedysi tu žil vták dodo. Vták dodo je posvätným vtákom na ostrove, dnes už žiaľ vyhynutým. Tučnučkého vtáka, s krátkymi nohami uvidíte na tričkách, pohároch a príveskoch na kľúče. Dokonca má aj svoju sochu. Podobizeň doda je typickým suvenírom ostrova. Na ostrove Maurícius máte možnosť navštíviť aj továreň na diamanty a továreň na výrobu modelov lodí. Všade si môžete vzorky zakúpiť. Tiež si odtiaľto turisti nosia kvalitný značkový textil, suveníry z mora, šperky na šaty a pletené oblečenie. Všetko za ceny, skoro ako u nás. Peniaze si môžete zameniť hneď na letisku alebo v hoteli, či v zmenárni v meste. Bežne sú akceptované všetky medzinárodné platobné karty, avšak v menších obchodoch a na trhoch či predajcov na pláži môžete platiť len hotovosťou. Väčšinou uprednostnia platbu v eurách alebo dolároch, pred miestnou menou.

Maurícius má veľa krás, veľa chutí a veľa vôní. Avšak nie prehnane veľa turistov. Ostrovania sa veľmi bránia masovej turistike. Chránia pokoj a prírodu ostrova. Tak sa tu vytvára nepoškvrnená krása.