Trápia vás doma mole? Poradíme vám, ako sa ich zbavíte raz-dva

Aj vás trápia doma mole? Nie ste v tom sami, mole potrápili už množstvo domácnosti a vezte či nie, nejde o nič strašné. Najčastejšie sa pritom stretávame s dvoma typmi molí – šatníkovými alebo tými potravinovými. A hoci sa ani jedny z nich na prvý pohľad nezadajú veľmi škodlivé, nie to tak celkom pravda.
Mole – nepriatelia oblečenia aj potravín
Hoci mole pripomínajú menšie a škaredšie sestry motýľov, keď ich objavíme vo svojich príbytkoch, nikoho z nás ich prítomnosť nepoteší.  A aj keď pre človeka a jeho zdravie veľkú hrozbu nepredstavujú, vedia po sebe zanechať nepeknú spúšť a to nielen v našich šatníkoch, ale aj na textilnom nábytku alebo v komore s potravinami. Dalo by sa preto povedať, že ide o akýsi druh škodcov, ktorých sa treba veľmi rýchlo zbaviť. Len pre zaujímavosť, nie sú to práve dospelé jedince, ktorých by sme sa mali obávať – nemajú totiž  ústa. Najväčšie škody preto napáchajú práve ich larvy. Ako sa ich teda zbaviť?
Aj v tomto prípade platí staré známe pravidlo, ak chceš zničiť nepriateľa, musíš ho najskôr poznať. To isté platí aj pri moliach. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako jednoducho a rýchlo vyhubíte týchto malých nepriateľov.
Ako sa dostanú k nám domov?
Ak sa aj vy zamýšľate nad tým, ako sa tieto škaredé tvory dostanú do vašich príbytkov, máme pre vás odpoveď. Cestu do vašich príbytkov si nájdu cez kontaminované potraviny alebo jedlo. Nenápadné vajíčka si ľahko prenesiete už v kúpených potravinách alebo v šatstve. Z vajíčok sa potom neskôr vyliahnu larvy, ktoré dospejú až do molí. Na ktoré potraviny by ste si mali dať najviac pozor?
    • Múka
    • Sušené ovocie a bylinky
    • Cereálie
    • Cestoviny
    • Ryža
    • Krmivo pre vtáky alebo štvornohých miláčikov
Poďme sa spolu pozrieť na to, aké typy molí by vás mali najviac znepokojovať.
Domové mole
Domové mole sa nachádzajú vo vašich špajzách, ale aj v skriniach. Samička dokáže naklásť až niečo cez 600 vajíčok. Charakteristické sú pre nich krídla hnedej farby, ktoré pokrývajú škvrny bronzovej farby. Čo sa týka ich dĺžky, majú niečo okolo 1 centimetra.
Potravinové mole
Ak domá nájdete potravinové mole, mali by ste začať rýchlo konať. Potravinové mole, nazývané aj zavíjač múčny, patrí medzi najviac škodlivé mole, aké môžete vo svojich príbytkoch nájsť. Tento na prvý pohľad neškodný hmyz zaútočí na vaše potravinové zásoby s takou radosťou, že vám o chvíľu nič nezostane. Podobajú sa hnedým domovým moliam, pričom ich krídla sú hnedej farby. Ak ich objavíte doma vedzte, že musíte okamžite konať. Samice totiž dokážu naraz zniesť až okolo 300 vajíčok.
Šatníkové mole
Šatníkové mole sú oproti tým potravinovým o čosi menšie a rozdiel spočíva aj v tom, že sa veľmi radi zabývajú vo vašich šatníkoch či skriniach s oblečením.  Obľubujú najmä prírodné materiály, obzvlášť vlnu. S radosťou sa tak vrhnú aj na deky či koberce. Tieto typ molí je známi svojou zlatohnedou farbou a charakteristické sú pre nich červenkasté chĺpky na hlavách. Dospelé jedince sa ožívajú len niečo málo cez 20 dní a po tú dobu dokážu ich samičky naklásť od 40 do 100 vajíčok, z ktorých sa do 21 dní vyliahnu larvy. Tie sa dožívajú až neuveriteľných 35 dní, čo je dosť času na to, aby vo vašich skriniach napáchali obrovskú galibu.
Ako vyhubiť mole v kuchyni
Ak vás doma trápia potravinové mole, máme pre vás jednoduchý postup, ako sa ich zbaviť. Nanešťastie, musíte postupovať naozaj veľmi radikálne.
V prvom rade sa zbavte všetkých suchých potravín, ktoré doma máte. Na mysli máme nielen múku, ale aj cereálie, ovsené vločky, krupicu, cestoviny, ryžu,  orechy či otvorené sladkosti. Všetko to vyhoďte do smetí a kôš rovno vyneste von do kontajnera. Odpad nikdy neskladujte v garáži. Larvy sa totiž dokážu prekúsať aj papierovými obalmi či dokonca plastom. Ak máte pri niektorých potravinách nejasnosti, vložte ich na pár dní do mrazničky. Reč je napríklad aj o plastových obaloch, v ktorých boli potraviny uskladnené. Majte na pamäti, že vajíčka sú pomerne nenápadné a nemuseli by ste si ich tak ľahko všimnúť.  
Po tom, čo ste potraviny vyhodili, dôkladne poupratujte. Všetky nádoby dôkladne poumývajte a svoju pozornosť venujte aj drobným trhlinám a škáram – to sú ideálne miesta pre vajíčka a larvy.
V ďalšom kroku stavte na kvalitné prípravky proti moliam. V posledných rokoch sú veľmi populárne najmä tie feromónové. Pri výbere vhodnej pasce však vždy majte na pamäti, že kažý druh molí si vyžaduje špeciálny typ pasce.
Ako vyhubiť mole v šatníku
Našli ste na vašich obľúbených kúskoch oblečenia drobné dierky? Tak potom máte dočinenie práve so šatníkovou moľou. Zlou správou je, že ak ste už objavili drobné dierky na jednom kuse oblečenia, pravdepodobne ich nájdete aj na tých ostatných. Pozorne si preto prekontrolujte všetky kúsky oblečenia, obzvlášť tie z prírodných materiálov. Napadnuté oblečenie veľmi jednoducho spoznáte aj tak, že bude akési iné. Môže pôsobiť fádne alebo aj zapáchať. Vytrieďte všetky napadnuté kúsky oblečenia a vyperte ich. Ak máte doma sušičku, určite oblečenie aj vysušte na vysokej teplote, v opačnom prípade môžete použiť mrazničku, o ktorej postihnuté kúsky uložíte na pár dní.
V ďalšom kroku prichádza na rad hĺbkové čistenie nielen skríň, ale aj samotných poličiek a dvierok. Na čistenie môžete použiť mydlovú vodu, ale skvelým pomocníkom vám bude aj voda rozriedená s octom. Aj v tomto prípade si dajte veľký pozor na škáry a trhliny, v ktorých sa vajíčka, ale aj larvy, nachádzajú najčastejšie. Aj v tomto prípade nezabudnite na feromónové nástrahy, vďaka ktorým mole nebudú mať šancu.
Prevencia je základ
Aj keď sme vám ukázali spôsob, ako sa molí rýchlo a jednoducho zbavíte, stále platí, že prevencia je základ.
Pri potravinách si dajte pozor na správne uzatváranie potravín, ideálne siahajte po nádobách, ktoré sú odolné voči moliam. Majte na mysli, že ani papier, kartón či tenký plast vaše potraviny neochránia. Ideálne sú sklenené nádoby, ktoré sa dajú uzatvárať, ideálne ak majú gumové tesnenie.
Pri oblečení stavte na hrubé plastové vrecia, ideálne sú tie vzduchotesné, ktoré viete jednoducho schovať na skriňu či pod posteľ.