Trápi vás suchá a citlivá koža v zime?... Čo robíte zle?

Koža je náš najväčší orgán, a tak ako srdce alebo pľúca, je  veľmi dôležitá a pracuje non-stop bez prestávky. O tom, že odvádza úžasnú prácu niet pochýb. Chráni nás pred vonkajšími vplyvmi, ako napríklad pred UV žiarením. Udržuje našu prirodzenú telesnú teplotu a bráni nás pred rôznymi baktériami alebo vírusmi. Naša pokožka je aj veľmi citlivá a vyžaduje si veľkú pozornosť a starostlivosť, a to hlavne v tomto chladnom období. Práve zima je jej nepriateľom číslo 1!  

Nízke teploty, mráz alebo suchý vzduch pôsobia na ľudský organizmus rôzne. Najviac je ňou postihnutá naša pokožka. Ruky, tvár a pery – tie si to najčastejšie odnášajú. Práve na týchto častiach tela si môžeme všímať v zimnom období suchú, popraskanú pokožku, ktorá môže byť sprevádzaná aj bolesťou. Je to práve z toho dôvodu, že v zime naša pokožka trpí nedostatkom minerálov a vitamínov a tým stráca svoju pružnosť a je oveľa viac citlivejšia na vonkajšie prostredie. V dôsledku toho môžu nastať rôzne nepríjemnosti ako napríklad suchá pokožka, popraskané hánky, suché a popraskané pery, studená žihľavka, (žihľavka je stav, ktorý nastane krátko po tom ako vaša pokožka zacíti chlad. Pri tejto alergickej reakcii sa vyleje agresívny histamín z buniek a spôsobí podráždenie kože, v podobe boľavej väčšej vyrážky.) alebo ekzém.  

Hlavná 5-ťka vitamínov a minerálov, ktoré vaša pokožka potrebuje:

  • Vitamín B je najvýznamnejším vitamínom v zimnom období. Už pri miernom nedostatku vyvoláva svrbenie, vypadávanie vlasov alebo šupinatosť kože. Napríklad vitamín B5 má hojivé účinky a je dôležitý pre tvorbu nových buniek. Nedostatok tohto vitamínov môžeme vidieť pri vzniku trhliniek v kútikoch úst. Je potrebné ho dopĺňať alebo na zasiahnuté miesta pomocou doplnkov nanášať.
  •  Vitamín C predstavuje kľúčovú látku v boji proti vonkajším vplyvom ako sú infekcie, vírusy alebo baktérie. Dodržiavajte aj v týchto chladných mesiacoch stravu nabitú vitamínom C. Nájdete ho napríklad v sezónnych mandarínkach, tekvici, sladkých zemiakoch alebo v citrónoch.
  • Vitamín A patrí medzi významné látky, ktoré pomáhajú regenerovať poranenú a poškodenú pokožku. Konzumujte potraviny s vysokým obsahom vitamínu A, ako napríklad mrkva, špenát, petržlen alebo ryby (tuniak, treska, losos).
  • Zinok podporuje a urýchľuje proces hojenia. Tento minerál získate z orechov, mliečnych výrobkov a morských plodov.
  •  Esenciálne mastné kyseliny napomáhajú k ukladaniu vápnika v kostiach a plnia funkciu ochranného obalu pokožky. Bez tejto zložky pleť vysychá, dochádza k dehydratácii a následne sa zapaľuje a praská. Rovnako ich nájdeme v morských plodoch a rybách.

Ako sa prejavuje suchá a citlivá pokožka?

Suchá koža sa najčastejšie prejavuje pocitom napätia alebo sťahovania, šupinatením alebo svrbením, ktoré je sprevádzané začervenaním. Zníženou pružnosťou kože sa vytvárajú aj bolestivé trhlinky. Škrabaním a trhlinami na pokožke sa zvyšuje aj riziko infekcií kože – bakteriálnych, mykotických a vírusových. Môže to dôjsť až do stavu, kedy bude nutné navštíviť lekára. Možnosťou, ako tomu predísť je každodenná  trpezlivá starostlivosť o suchú a citlivú kožu.

Ako sa starať o suchú a citlivú kožu alebo ako predísť jej výskytu v zime?

1.    Hydratovať. To je základ zdravej pokožky. V zime je vhodnejšie používanie mastnejších krémov, ktoré si treba nanášať aj viac krát do dňa.
2.    Make-up - Aplikovanie mejkapu vytvára ochranu pred poveternostnými vplyvmi, bráni dehydratácií pleti a mnohé obsahujú aj ochranu pre UV žiarením, ktoré nás ohrozuje aj cez zimu.
3.    Nebezpečný chlad - Po nanesení krému, mejkapu alebo umytí si rúk, by ste nemali minimálne pol hodinu pokožku vystavovať chladu.
4.    Pozor na chémiu – Mali by ste vynechať pleťové vody s obsahom alkoholu a taktiež nezaťažovať pleť chemickým peelingom.
5.    Balzam na pery - Nezabúdajme ani na pery. Tým, že koža na perách je veľmi tenká, je aj najviac náchylná na chlad. Pery sú najbolestivejším miestom v prípade praskania kože, preto je potrebné mať vždy pri sebe balzam na pery, ktorý poskytuje okamžitú úľavu.

 

Tip – Prvá pomoc pre vašu pokožku – Bepanthen Sensiderm krém

Naša pokožka nás chráni celý život. Sú však situácie, kedy potrebuje na oplátku pomoc od nás. Jednoduchá starostlivosť o pokožku vie zvýšiť kvalitu nášho života. Nesmieme zanedbávať podráždenú, suchú a popraskanú kožu, a už vôbec nie v týchto chladných dňoch. Zdravotnícka pomôcka Bepanthen Sensiderm krém obsahuje vitamín B a LLT lipidy, ktoré prirodzene obnovujú ochrannú kožnú bariéru, hydratuje a regeneruje pokožku a prináša úľavu od potreby škrabania sa do tridsiatich minút. Zdravotnícka pomôcka Bepanthen Sensiderm krém je vhodná ako pre dospelých, deti tak aj pre tehotné a dojčiace ženy a je určená na dlhodobé používanie. Pred použitím je potrebné si prečítať návod na správne použitie. Viac informácií na www.bepanthen.sk