Topinambur – prečo si ho dopriať aj v zime?

Možno ho pestujete na záhrade a považujete za burinu. Hľuzy tejto rastliny sú však odolné voči mrazu a dajú sa konzumovať od neskorej jesene až do jari. Tým pádom máte jedinečnú príležitosť obohatiť svoj jedálniček o chutnú a zdravú zeleninu.

Topinambur sa často nazýva aj jeruzalemský artičok či židovský zemiak. Avšak oficiálny názov znie slnečnica hľuznatá, čiže topinambur.

Ak ste ešte nikdy neochutnali topinambury, je najvyšší čas napraviť to. Svojím vzhľadom pripomínajú zázvor, chuťovo kombináciu artičokov a zemiakov. V iných evokujú chuť gaštanov.

Topinambur a jeho top benefity

  • Obsahuje viacero prospešných látok

V hľuzách topinambura nájdete vitamín C, vitamíny skupiny B, horčík, draslík, fosfor i železo. Zaujímavý je, napríklad podiel železa. Konzumáciou jednej šálky hľuzy doplníte do tela až 30 % odporúčanej dennej dávky železa a 20 percent medi. Obe tieto látky sú dôležité pre krvotvorbu.
Zastúpením vitamínov, minerálov a stopových prvkov prispieva topinambur k správnemu fungovaniu ľudského organizmu.

  • Podporuje trávenie

Topinambur obsahuje inulín, typ vlákniny prospešnej pre zdravie čriev. Inulín pôsobí v ľudskom tele ako prebiotikum, čiže potrava pre prospešné črevné baktérie. Tým napomáha zdravému tráveniu a posilňuje imunitný systém. Dôležité úlohy pri trávení zohrávajú aj B vitamíny, ktoré sú v hľuzách slušne zastúpené.

  • Znižuje krvný tlak a cholesterol

V topinamburoch sa nachádza draslík, ktorý je jedným z kľúčových hráčov pri znižovaní krvného tlaku. Rozpustná vláknina zasa napomáha znižovať hladinu cholesterolu, jednu z hlavných príčin vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Tipy na použitie

Topinambur sa konzumuje surový, alebo tepelne upravený so šupkou, alebo bez nej. Surový ho oceníte v zeleninových šalátoch, smoothie alebo šťavách. Rátajte s tým, že nakrájaný topinambur zhnedne, podobne ako jablká. Môžete tomu zabrániť tak, že ho pokvapkáte citrónovou šťavou alebo namočíte do vody s citrónovou šťavou.
Topinambur sa dá použiť podobne ako zemiaky, čiže poslúži ako príloha k jedlám. Môžete ho uvariť, upiecť alebo z neho pripraviť hranolčeky. V podstate ho bez problémov využijete všade tam, kde bežné zemiaky. Pripravíte si tak topinamburové placky či topinamburovú babu.
Mirka