Titan vôle túži najrýchlejšie prekrižovať Ameriku
Olympijský víťaz ANTON TKÁČ: „Skláňam sa pred myjavským cyklistickým ultramaratóncom RICHARDOM MELEGOM!“
Titan vôle túži najrýchlejšie prekrižovať
Ameriku
Keď v roku 1976 na olympijských hrách v Montreale 25-ročný Bratislavčan Anton Tkáč deklasoval vo finále cyklistického šprintu famózneho desaťnásobného majstra sveta Francúza Daniela Morelona, mal Myjavčan Richard Meleg iba štyri roky. Dnes sa môže právom hrdiť poklonou, akou olympijský víťaz a trojnásobný majster sveta Anton Tkáč poctil len málokoho: „Skláňam sa pred vytrvalosťou a fantastickou vôľou Myjavčana Richarda Melega a blahoželám mu!“
Tridsaťosemročný Myjavčan Richard Meleg sa totiž pred dvoma týždňami stal víťazom druhého ročníka cyklistického ultramaratónu The Race Around the Central Europe (RACE), ktorého
trasa viedla štyrmi štátmi strednej Európy. Cyklisti pri ňom prešli „na jeden
šup“, dva dni a dve noci bez spánku, len so 4 prestávkami po 15 minút,
vzdialenosť 1175 km! Víťaz Richard Meleg /vlani desiaty/ zdolal trasu pretekov, ktoré sa šli celé
časovkárským štýlom, v čase 45 hodín a 35 minút, priemernou rýchlosťou 25,78 km/.
trasa viedla štyrmi štátmi strednej Európy. Cyklisti pri ňom prešli „na jeden
šup“, dva dni a dve noci bez spánku, len so 4 prestávkami po 15 minút,
vzdialenosť 1175 km! Víťaz Richard Meleg /vlani desiaty/ zdolal trasu pretekov, ktoré sa šli celé
časovkárským štýlom, v čase 45 hodín a 35 minút, priemernou rýchlosťou 25,78 km/.
Dva dni a dve noci, len so štyrmi masážnymi prestávkami po každých 200 kilometroch na 15 minút, bez čo len zažmúrenia oka neprestajné šliapanie do pedálov... Cez poľské i naše Vysoké a Nízke Tatry na maďarské roviny, vzápätí cez pezinskú Babu hore moravskou Vysočinou a ešte vyššie do Beskýd až do cieľa v Bystřici pri Třinci.
Akiste už možno nanajvýš dobre porozumieť poklone Antona Tkáča Richardovi Melegovi.
Cyklistický ultramaratón. Čože je to za bláznovstvo? - poviete si. Nuž – je to cyklistická časovka dlhšia ako 24 hodín alebo 1000 kilometrov. A každý z tých štyroch chlapov, ktorí sa tejto svojráznej cyklistickej disciplíne na Slovensku venujú, vám odpovie na príčinu svojej vášnivej výzvy presne to isté, čo sir Edmund Hillary na adresu Everestu: „Lebo je!“
Richard Meleg sa vytrvalostnej cyklistike venuje iba tri roky, doposiaľ bol preň najdlhším cyklomaratónom Mošovský o dĺžke 230 km. Cyklistická vášeň ho pochytila už v roku 1995. Vtedy to boli, pravda, ešte len prvé prozaické dotyky – na bicykli začal z Myjavy dochádzať do Starej Turej, kde vyučený elektromechanik pracoval 12 rokov. Nuž ale postupne zatúžil aj po súťažnom ovocí a okrem iných podujatí mu zachutila aj myjavská Šárka slivková, ktorú vyhral zatiaľ trikrát. Štyrikrát bol druhý v časovke z Hrušového na Veľkú Javorinu a o týžden-dva by chcel práve v tejto časovcke na 8,5 km konečne zvíťaziť.
„Pred rokom som sa náhodne dočítal o prvom ročníku ultramaratónu z poľského Pińczówa cez celé Slovensko a náš žitnoostrovský Svodín do maďarskej Taty a odtiaľ cez Malacky a Kúty do Bystřice v Beskydách pri Třinci. Jasné, že som neodolal a prihlásil sa a napokon skončil desiaty z počtu 25 účastníkov. Pravda, vlaňajší ročník mal predsa len manifestačný charakter typický pre úvodný ročník, tohto roku sa šlo už naostro a o to viac ma toto víťazstvo teší. Kým vlani sme si mohli pospať aspoň dve a pol hodiny, tohto roku ani minútu...“
Vydržať nepretržite šliapať dva dni a dve noci, dobre cez tisíc kilometrov, to si žiada okrem gigantickej vôle aj sakramentskú prípravu.
„Do tohto podujatia som mal od začiatku roka najazdených asi 6700 kilometrov. Najčastejšie a najradšej jazdím z Myjavy do Nového Mesta nad Váhom, Piešťan, cez Vrbové späť. Vyberal som si v tréningu zväčša rovinaté trasy, šetril som si koleno a dobre som urobil, lebo v ultramaratóne cez štyri krajiny bola záťaž naň enormná. Na to moje citlivé koleno som bol aj v samotných pretekoch opatrný až do Maďarska, lebo pred rokom ma zradilo v Podbanskom. Nuž ale teraz po správe, že som na juhu Slovenska utiekol povodniam doslova pred nosom a že mám mierny náskok, aj srdce poskočilo a zapojil som do túžby po víťazstve celé telo.“
Je nepredstaviteľné, aby človeka pri takomto ultravýkone nezaskočila dajaká kríza.
„Možno mi neuveríte, ale naozaj som nemal ani v jednom momente pocit fyzického utrpenia. Najostražitejší som musel byť len pred mikrospánkom, ktorý ma napádal pod Radhošťom, asi 150 kilometrov pred cieľom. Slnko-tieň, slnko-tieň, táto zmena vnucovala na chvíľu podľahnúť...“
V Európe sú len tri cyklistické ultramaratóny s kvalifikačným puncom pre najťažšiu celosvetovú súťaž zo všetkých ultramaratónskych súťaží - The Race Across America – Naprieč Amerikou. Ten, ktorý teraz Richard Meleg vyhral - Race Around the Central Europe (RACE) – je z tých európskych najnáročnejší. Nie div, že vyskúšať si najťažšiu výzvu, akú si len môže každý cyklista na svete predstaviť, totiž preteky zo západného pobrežia USA, kalifornského Oceanside, k západnému do Atlantic City v štáte New Jersey, o dĺžke 4800 kilometrov, to jednoducho Richardovi Melegovi odteraz jednoducho nedá spávať.
Verí si ako nikdy predtým.
„Nikdy som sa necítil lepšie psychicky a fyzicky ako práve teraz!“
Verí azda aj vo vonkajší zázrak – sponzorský zázrak, lebo účasť na The Race Across America – Naprieč Amerikou – nie je lacný špás.
Amerika má rada výnimočných, takých, akí každoročne bojujú na Havajských ostrovoch o titul „najželeznejšieho“ muža a ženu na svete v triatlone, alebo aj cyklistických ultramaratóncov z 3000-míľovej show Naprieč Amerikou, a to už od roku 1982. Obe tieto podujatia pútajú obrovskú pozornosť nielen tamojších, ale aj svetových médií.
Nuž a Richard Meleg dúfa, že vďaka prezieravým sponzorom sa on ako prvý Myjavčan ocitne v ohnisku kamier a fotoaparátov jedných z najsledovanejších „ultra“ športových podujatí na svete, lebo sa verí a urobí v príprave pre to všetko.
Napokon – má na to aj gény. Mamu veľmi často stretávam na bicykli raz na Dubníku, raz na Starej Myjave, otec je celoživotným cyklistickým fanatikom v tom najlepšom zmysle slova. Viem, o čom hovorím, veď pred mnohými a mnohými rokmi sme vedno zakladali kritérium o Memoriál Milana Marečka na Myjave, otec Ján Meleg dodnes pomáha pri organizovaní Veľkej ceny Bradla a mnohých ďalších cyklistických podujatí.
Nuž a mimochodom – ani to krstné meno nie je náhodné. Keď už nemohol byť Eddy po fenomenálnom Merckxovi, tak aspoň Ryszard po Szurkowskom – teda Richard.
Richard Meleg.
Myjavský titan vôle a vytrvalosti.
Ivan Klč