Tisícky Slovákov lajkujú podvodné príspevky

Tisícky Slovákov lajkujú podvodné príspevky

Aj takto vyzerá viralita na sociálnej sieti. Online priestor zaplavujú podivné príspevky. Zahrávajú sa s emóciami. Prinášajú absurdné tvrdenia, podivný obsah a čitateľ nakoniec skončí na podvodnom eshope s falošnými liekmi. Podobné podvodné stránky sa objavujú pravidelne.

Vo virálnom priestore na Facebooku sa objavuje nový nebezpečný trend. V priebehu roka 2024 to boli opakovane zahraničné stránky s falošnou náboženskou tematikou. Aktuálne sú trendom nešťastné osudy malých detí, starých ľudí a ďalší provokujúci obsah ruského pôvodu. Stovky, niektoré príspevky až tisícky Slovákov lajkujú, alebo komentuje príspevky, ktoré trhajú srdce. Prinášajú virálny obsah, smutné príbehy, spoločenské témy o smrti, smútku, krivdách v mnohých podobách. Verejný priestor zaplavuje virálny obsah vďaka mimoriadne silnej viralite.

Na fotografiách vidíme smutné osudy údajných detí bez rodičov, ktoré vychováva stará mama. Titulky pri srdcervúcich snímkach často uvádzajú, že nedostali „žiaden lajk“, alebo že sa „nikomu nepáčia“. A práve to sa verejnosť snaží zmeniť, ak výzvu podvodníkov prijímajú.

Táto informácia následne evokuje ľútosť. Vytvára emocionálnu výzvu, ktorá sa nezahráva len s emóciami, ale kombinuje empatiu, záujem vyjadriť svoj postoj a tak trochu prebúdza v ľuďoch aj ich dobrosrdečnosť. Pod príspevkami sa objavujú komentáre, gratulácie a blahoprania. Emócie mnohých ľudí sú zmobilizované zarážajúcim spôsobom. Obrázky sú totiž v drvivej väčšine vytvorené nekvalitnou umelou inteligenciou a napriek chybám ich verejnosť prijíma ako skutočné.

Mimo gratulácie verejnosť píše aj svoje otázky, priania, alebo konštatovania typu „Aj na mňa rodina zabudla na narodeniny“. Komentuje a lajkuje pritom staršia generácia, prevažne slovenské ženy na dôchodku. Vzhľadom na viralitu sa k obsahu dostávajú aj používatelia s kritickejším prijímaním online obsahu a neváhajú upozorňovať na to, že obsah je generovaný umelou inteligenciou, respektíve falošný. Napriek tomu aj po ich komentároch nasledujú tie, ktoré opäť gratulujú a obsah prijímajú ako skutočný.

Falošný obsah vytvorený umelou inteligenciou

Snímky, ktoré zachytávajú smutné uplakané tváre a emocionálne situácie, vykazujú mnohé nedostatky, cez ktoré možno potvrdiť pôvod snímkov. Zadaním stručného textového príkazu sa umelá inteligencia postará o vytvorenie snímky. Popis o tom, že si niekoho nikto nevšíma, alebo nedáva lajk vyznie absurdne, no pri celej svojej jednoduchosti evokuje spoločenský záujem. Práve tým provokuje verejnosť a oslovených ľudí. Vytvára pocit, že je nutné niečo spraviť a vzhľadom na jednoduchosť kliknutia je tak možné považovať kliknutie a komentár za jednoduchú činnosť a malý „osobný príspevok k zmene“. Aj takto možno chápať pocit osloveného človeka. Ak príspevok nedostáva lajk, klamstvom zmanipulované emócie chcú situáciu zmeniť. Trik spočíva v tom, že každý lajk, komentár, alebo zdieľanie takéhoto príspevku prispieva k zvyšovaniu jeho dosahu. Sociálna sieť ho vníma ako virálny, vyhodnocuje, že je o neho záujem a mohol by byť záujem ešte väčší. Algoritmy sa následne postarajú o zvyšovanie dosahu a následne stránka získava návštevnosť, followerov (sledovateľov) a najmä návštevníkov pre svoje vlastné stránky na svojej doméne.

Mnohé snímky obsahujú nesprávne rody pre mužov a ženy, nevhodný text, alebo nepochopiteľnú skladbu slov. To dokazuje, že autori textu nie sú zo Slovenska alebo Čiech a pracujú značne na slepo. Len pomocou online prekladu bez toho, aby jazyk poznali. Nepoznajú pritom frázy a vyjadrenia, v propagovaných článkoch ponechávajú ruské slovné zvraty, ruské mená pre ženy aj mužov a neraz sa aj v samotných snímkoch nachádzajú náznaky azbuky, ruská architektúra, pravoslavné symboly a podobne. Dedinské prostredie, móda, make-up, účesy a obyčaje nemajú žiaden súvis s našim regiónom, ale má pôvod v Rusku. 

Foto: falošný obsah sa dokonca recykluje

V Čechách a na Slovensku dve stránky a predsa rovnaké

V Čechách sa na Facebooku objavuje stránka Všechno Ze Světa a na Slovensku je to Svet Médií. Vydávajú pritom totožný obsah a odkazy na jeden portál so zvláštnym obsahom. Ako sídlo uvádzajú Družstevnú ulicu v Kravsku v Čechách. V skutočnosti však stránky nespravuje nikto v Európe, ale traja administrátori sa pripájajú z Kazachstanu. Príspevky na Facebook stránkach vo veľkom propagujú jeden magazín na adrese youngbuckskin.com, čo je v anglickom znení, hoci všetok obsah pochádza z ruského sveta. Názov domény môžeme preložiť ako „mladá jelenia koža“, alebo „mladý tmavokožec“. Logiku toto pomenovanie domény vzhľadom k obsahu nedáva. 

Pomenovanie „ruský svet“ je zaužívaným internetovým pojmom pre snímky z ruského vidieka, neexistujúcich ciest, jednoduchých obydlí, záberov na skromný interiér, exteriér a najstaršiu generáciu žijúcu v ťažkých podmienkach a pod. Takéto fotografie sa opakujú pri rôznych propagovaných článkoch. Samotný obsah sa aj v rámci stránky samotnej neustále opakuje. Ide o rovnaké články, ktoré administrátori, podobne ako falošné snímky, zverejňujú opakovane. Rovnaký obsah tak možno nájsť na stránke s rôznymi dátumami. Články popisujú ťažké osudy a nešťastia rodín, zachytávajú smutné babičky, ľudí, páry a rôzne drobné, či veľké tragédie. Uplakané tváre sa opakujú a tvoria depresívny pocit z ľudského utrpenia.

Titulky sú pritom clickbajtami (návnadami vyskladanými tak, aby prinútili kliknúť), ktoré však neponúkajú takmer žiaden obsah a vysvetlenie. Článok totiž na cieľovom webe často ani neponúkne relevantný obsah a celý príbeh. Najčastejšie je to veľmi stručný príbeh, ktorý pokračuje obrovským množstvom nekončiacej reklamy. Táto taktika podvodných stránok prináša vysokú pravdepodobnosť zneistenia návštevníka. Odláka ho totiž množstvo reklamy, rôzny obsah na reklamách, alebo ho zneistí pokračovanie textu a preto hľadá zvyšok článku a kliká pri hľadaní aj na reklamy. 

Riziko, ktoré sa ukrýva v prezentovaných článkoch a reklamách

Väčšina obsahu vedie na články na zmienenom portáli. Na ňom sa zobrazuje reklama, ktorú je možné považovať za dôvod, pre ktorý stránky fungujú. Reklamný priestor v jednotlivých článkoch totiž obsahuje takmer výlučne odkazy na falošné magazíny, podvodné portály a ďalšie miesta, ktoré propagujú neexistujúce výskumy, falošných lekárov a falošné lieky. Množstvo reklám na týchto stránkach prezentuje údajné liečebné zázraky, nové objavy a rôzne fingované blogy. Tie sa pokúšajú vytvoriť dojem, že sa návštevník ocitol na skutočnom medicínskom portáli, alebo v odbornom blogu. Reklamy v článkoch tak v neprehliadnuteľnej podobe vedú na nebezpečné stránky s ponukou ešte nebezpečnejších prípravkov bez jasného pôvodu, zloženia a bez riadnych možností reklamácie a spojenia s predajcom.

Množstvo obsahu podporujúceho falošné lieky sa tu kombinuje s ďalším obsahom, ktorý nie je možné dostať do bežných kontrolovaných reklamných sietí. Sú to predovšetkým podvodné nástroje na údajné investovanie, rôzne ďalšie falošné magazíny s virálnymi a vymyslenými správami a ďalším obsahom, ktorý má čitateľa udržať a servírovať mu ďalšiu nebezpečnú reklamu.

V minulosti boli rovnakou reklamnou sieťou oslovované mnohé slovenské portály. Sieť ponúkala výrazné zárobky už za zobrazovanie reklamy, nie ani tak za samotné kliky. Obsah týchto reklám však obsahuje často neprijateľné snímky poškodených častí ľudského tela, orgány, parazity, červy a iný nie príliš pekný obsah. Cieli na ľudí so zdravotnými problémami a práve staršia generácia, na ktorú je výborne cielený podvodný obsah na sociálnej sieti a falošné snímky, je najlepšou možnou cieľovou skupinou pre propagáciu falošných liekov a riešení rôznych bežných diagnóz.

Facebook stránky, ich viralitu a následne kliknutia, čítanie a umiestnené reklamy tak spoločne tvoria nebezpečenstvo. Obsah celej siete od sociálnej siete po predajné stránky prípravkov sú premysleným plánom oslovenia predovšetkým dôverčivých ľudí. Ich zlákanie na súcit cez veľké množstvo podivných nešťastných príbehov sa zahráva s emóciami a oslovuje ľudí, ktorých je možné presvedčiť krátkym obsahom.

Prevádzkovateľom celého portálu je neznámy tím mladých autorov. Podľa fotografie by malo ísť o medzinárodný tím mladých ľudí tvorený ľuďmi viacerých etník, mladí muži aj ženy. V skutočnosti však snímka nezachytáva žiadnu redakciu. Pôvod snímky je totiž v bezplatnej fotobanke PEXELS, odkiaľ si ju prevádzkovateľ pochybnej stránky stiahol. 

Ako sa chrániť?

  1. Ak vidíte, že podobné príspevky zdieľa niekto z rodiny, pokúste sa ho upozorniť, o aký obsah ide.
  2. Príspevky s falošným, alebo generovaným obsahom je možné priamo nahlásiť sociálnej sieti. Facebook dovoľuje generované snímky označovať ako „falošné informácie – spoločenská záležitosť – označiť ako generované AI“
  3. Pokiaľ rozoznávate rizikový obsah, vždy môže pomôcť ostatným pochopiť situáciu, ak vstúpite do diskusie. Tu vzniká riziko, že vám administrátor zamedzí prístup a komentár zmaže. Ak sa opakovane angažujete a komentujete podvodné a podozrivé príspevky, existuje žiaľ predpoklad, že aj sociálna sieť vyhodnotí vašu činnosť ako škodlivú, ak sú vaše príspevky označované ako spam. Tým môže byť obmedzená vaša činnosť na sociálnej sieti.
  4. Na nebezpečné stránky je vždy možné upozorniť aj portály a iniciatívy iných Facebook stránok, alebo skupín, ktoré sa venujú internetovým podvodom a hrozbám. Tak ako napríklad hoax.sk. Môžete tak predísť aj nesprávnemu pochopeniu a krivému obvineniu.

 

Prečítajte si aj:

Ako rozpoznať anonymný e-shop

Facebookom sa dlhodobo šíria falošné upozornenia podpory

Zdroj foto: Freepik, HOAX.sk