Tipy, ako si poradiť s vypadávaním vlasov
Za zvýšeným vypadávaním vlasov môže byť viacero faktorov, ktoré treba najskôr odhaliť. Môže ísť o stres, nedostatok niektorých vitamínov či minerálov. Za nadmerné straty vlasov môže byť zodpovedné aj užívanie niektorých liekov, poruchy štítnej žľazy, kožné choroby, nevhodná starostlivosť o vlasy a mnoho iných.
Niektoré príčiny, zodpovedné za vypadávanie vlasov, treba riešiť s odborníkom. Stále je však mnoho prípadov, keď stačí urobiť malé zmeny v stravovaní či v starostlivosti o vlasy a stav sa zlepší. Ako na to?
Urobte analýzu svojho stravovania
Skúste si na papier napísať zloženie vášho jedálnička napríklad za posledné tri dni. Možno zistíte, že v ňom chýbajú živiny, ktoré vplývajú na kvalitu vlasov. Dôležité sú napríklad vitamíny skupiny B, betakarotén, zinok, horčík, ale aj proteíny. Z tohto dôvodu je potrebné konzumovať viac celozrnných potravín, ovocia (čučoriedky), zeleniny (špenát), rýb (losos je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny a vitamín D), orechov (vlašské orechy sú zdrojom omega-3a vitamínu E), vajíčka (obsahujú zinok, selén a železo), strukovín (šošovica) i mliečnych výrobkov.
Stres a vypadávanie vlasov
Žijete dlhodobo v strese? To sa časom negatívne odzrkadlí nielen na vašom zdraví, ale aj na kvalite vlasov. Začnú vypadávať a pomalšie rásť. Čo s tým? Neexistuje iná cesta, ako nájsť spôsob, ako sa naučiť stres zvládať. Niekomu pomôže šport, inému venovanie sa obľúbenému koníčku (práce v záhradke, čítanie, ručené práce). Nech už si zvolíte čokoľvek, daná činnosť by vám mala spôsobovať radosť a pomôcť vám sa odreagovať od problémov bežného života.
Starostlivosť o vlasy
Za vypadávaním vlasov je často aj nevhodná starostlivosť. Za rednutie vlasov môže byť zodpovedné časté fénovanie horúcim vzduchom či dennodenné používanie žehličiek na vlasy, ktoré ich oslabujú a poškodzujú. Je potrebné používať ochrannú kozmetiku a vlasy sušiť pri nižších teplotách, ideálne voľne na vzduchu. Škodiť môže už aj len samotné sušenie uterákom. Vlasy treba len opatrne osušiť a nie ich „drhnúť“. Pozor tiež treba dávať aj na česanie vlasov. Nezabúdajte, že vlasy sú najviac náchylné na poškodenie vtedy, keď sú mokré a vlhké.
Fajčenie, alkohol a nedostatok spánku
Ak pravidelne fajčíte, konzumujete alkohol a máte dlhodobý deficit spánku, nečudujte sa, že na to negatívne reagujú aj vaše vlasy. Snažte sa tieto neresti obmedziť a spať minimálne 6 hodín denne.
-m-