Tipy, ako sa opaľovať bezpečne
Mnohí z nás túžia po krásnom letnom opálení, lenže neuvedomujú si, že s opaľovaním súvisia aj určité riziká. Nejedná sa iba o úpal, ale aj nebezpečné rakovinové ochorenia. Podľa štatistík napríklad v USA zomrie každú hodinu jeden človek na melanóm a každý rok je diagnostikovaných 3,5 milióna nových prípadov rakoviny kože. Hlavný problém je v tom, že ľudia podceňujú zásady bezpečného opaľovania.
Na čo si dať v lete počas horúcich letných dní pozor a ako docieliť, aby hnedý nádych zostal pokožke čo najdlhšie?
Pobyt na slnku si dávkujte postupne
Nie je rozumné vystaviť sa horúcim slnečným lúčom naraz. Pokožku treba na slnko pripravovať postupne. Už niekoľko minút denne na slnku podporí produkciu melanínu, ktorý pokožku ochraňuje pred škodlivým ultrafialovým slnečným žiarením. Postupným a pomalým opaľovaním zároveň dosiahnete žiarivé a zdravé opálenie a, naopak, vyhnete sa sčervenaniu pokožky. Samozrejmosťou je, že v okolí poludnia sa treba horúcemu slnku vyhnúť úplne, alebo sa ukryť do tieňa.
Nepodceňujte píling
Stále je mnoho tých, ktorí používanie pílingu považujú za zbytočný luxus. Je to na škodu, pretože píling odstraňuje odumreté kožné bunky a tým napomáha získať krajšie a dlhotrvajúce opálenie – čím menej odumretých kožných buniek bude na vašej pokožke, tým vám opálenie dlhšie vydrží. Na píling možno použiť kozmetické produkty z drogérie alebo domáce ingrediencie, medzi ktoré patria ovsené vločky, trstinový cukor, morská či himalájska soľ.
Vyberte si vhodný opaľovací krém
Pri výbere opaľovacieho krému berte do úvahy nielen ochranný faktor. Stavte radšej na opaľovacie prípravky, ktoré pokožku chránia pred UVA i UVB lúčmi. Samozrejme, čím je vaša pleť bledšia, tým voľte vyšší ochranný faktor. Myslite na to, že krém treba naniesť na celé telo, vrátane uší či očných viečok, a to 20 až 30 minút pred pobytom na slnku a robiť tak v pravidelných intervaloch v zhruba polhodinovom odstupe alebo po pobyte vo vode.
Dôležité je aj množstvo naneseného krému. Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že dospelý človek by mal spotrebovať cca dve polievkové lyžice krému. Po opaľovaní je vhodné pokožku hydratovať krémom po opaľovaní, poprípade vhodným olejom, ako napríklad olivový, kokosový či mandľový.
Nezabúdajte na okuliare a klobúk
K pobytu na slnku patria aj okuliare s UV filtrom, ktoré chráni oči pred poškodením slnečnými lúčmi. Klobúk je zasa dôležitou ochranou hlavy a pomáha predchádzať nepríjemnému úpalu.
Dbajte na správny pitný režim
K ochrane pokožky pred slnkom patrí dokonalá hydratácia nielen zvonku, ale i zvnútra. Preto sa usilujte vypiť čo najviac tekutín v podobe čistej alebo minerálnej vody. Pri nadmernom potení, napríklad ak hráte plážový volejbal, môžete využiť aj iontové nápoje, ktoré do organizmu doplnia elektrolyty i energiu v podobe sacharidov. Vhodným doplnkom sú aj riedené šťavy z ovocia a zeleniny.
-w-