Tipy, ako prerušovaným pôstom schudnúť
Pod slovom pôst rozumieme dobrovoľné zrieknutie sa jedla alebo iných pôžitkov. Či už sa na to pozrieme z hľadiska duchovného, alebo fyzického, ide o zrieknutie sa niečoho v prospech očisty, či už tela alebo duše.
Pôst sa v súčasnosti v mnohých prípadoch stal skôr diétou, od ktorej očakávame nielen očistu, ale aj chudnutie. Počas pôstu sa zdržiavame tuhej stravy a pijeme len tekutiny. Táto deprivácia by sa však nemala robiť dlhodobo, pretože sa vylučujú aj živiny, ktoré naše telo potrebuje.
Prečo by ste sa mali v určitých intervaloch úplne vzdať jedla?
Pôst sa používa už tisíce rokov na liečenie chorôb, zlepšenie zdravia a podľa mnohých má dobrý vplyv na myseľ a duchovný život. Prerušovaný pôst je spôsob výživy, vyznačujúci sa absenciou potravy iba v určitých obdobiach dňa. Počas zvyšku dňa môžeme jesť svojvoľne, samozrejme, nie nekontrolovane, ale nemusíme počítať kalórie.
Podľa vedcov má prerušovaný pôst aj veľa pozitívnych zdravotných účinkov. Pre väčšinu ľudí je, samozrejme, najdôležitejšie chudnutie, ktoré sa dá dosiahnuť bez vážnej námahy či prísnosti. Touto metódou sa môžeme zbaviť zbytočných kilogramov bez toho, aby sme sa naozaj museli vzdať svojich obľúbených jedál. Pôst má však pozitívne účinky aj na zdravie, ale len v prípade, ak postupujeme správne.
Zdroj: pexels.com
Kto hľadá, ten nájde…
Prerušovaný pôst sa dá robiť viacerými spôsobmi, každý si ho môže naplánovať podľa vlastných stravovacích návykov, kedy mu vyhovuje jesť a nejesť. Existuje viacero metód, najznámejšie sú nasledovné:
◦ Metóda 16:8 – Toto je najobľúbenejšia a najudržateľnejšia metóda. Každý si môže sám zvoliť 8-hodinový interval, kedy môže jesť a 16-hodinový interval, kedy sa postí. Vynechanie raňajok je zvyčajne najjednoduchšie a ak začnete obedom na poludnie, môžete jesť až do 20. hodiny.
◦ Metóda 14:10 – jednoduchšia možnosť, kde máte k dispozícií 10-hodinový interval na jedenie. Táto metóda je najvhodnejšia pre začiatočníkov. Ak máte pocit, že túto metódu hravo zvládate, môžete prejsť na metódu 16:8.
◦ Metóda 5:2 – Dva dni v týždni (tieto dva dni nemôžu na seba nadväzovať) môžeme prijať u žien maximálne 500 kalórií, u mužov 600 kalórií. Ostatných 5 dní môžeme jesť ako obvykle.
◦ Eat-stop-eat – Je zakázané jesť raz alebo dvakrát týždenne počas celých 24 hodín. Táto metóda si vyžaduje veľa sebakontroly.
◦ Z ďalších metód môžeme spomenúť metódu 20:4, kedy sa jedlo prijíma iba počas 4-hodinového časového okna, či striedavý denný pôst, kedy sa postíme každý druhý deň. Tieto metódy sú však veľmi náročné, ako to vyplýva už aj z ich názvu, preto sa neodporúča ich praktizovať dlhodobo.
Všetky metódy majú spoločné to, že v období pôstu je dovolené, ba dokonca povinné piť tekutiny, ktorými môžu byť iba voda, čaj alebo káva bez mlieka. Pri prerušovanom pôste by ste v období jedenia nemali jesť všetko, teda neprijímať viac kalórií, ako je potrebné. Inak sa efekt chudnutia nedostaví. Prvé jedlo po období pôstu by nemalo byť príliš veľké, aby ste si nezaťažili žalúdok. Na začiatok vyskúšajte, napríklad tvaroh s ovocím či ľahké zeleninové smoothies. Po hodine si už môžete dopriať výdatný obed.
Zdroj: pixabay.com
Zdravie ako bonus
Niekoľko štúdií skúmalo vplyv prerušovaného pôstu na zdravie najmä preto, že ide o čoraz obľúbenejšiu a účinnejšiu metódu chudnutia. Podľa jednej štúdie väčšina testovaných ľudí počas tejto diéty schudla z jedného hlavného dôvodu, a tým je kalorický deficit.
Keďže naše telo nezískava energiu z potravy, využíva najskôr glukózu uloženú v pečeni a svaloch. Potom, keď sú aj tieto vyčerpané, siaha do tukových zásob. Vtedy sa začína masívne spaľovanie tukov, teda chudnutie. Tento želaný stav sa, samozrejme, dostaví len vtedy, ak sa medzitým do vášho tela nedostanú vôbec žiadne kalórie. Len vtedy využijete na energiu vlastný telesný tuk.
Ďalšia štúdia, skúmajúca účinky prerušovaného pôstu, zaznamenala trvalý pokles krvného tlaku u testovaných osôb. Výrazne sa znížil ich kalorický príjem, takže schudli a zlepšili sa im aj hodnoty krvného tlaku. Niektoré výskumy naznačujú, že prerušovaný pôst vám môže pomôcť nielen stratiť telesný tuk, ale aj znížiť riziko cukrovky 2. typu a kardiovaskulárnych ochorení.
Bez ohľadu na to, aký spôsob zmeny životného štýlu si zvolíte, nemožno opomenúť kvalitu a množstvo jedla na tanieri. Prerušovaný pôst neznamená, že zjete toľko, koľko môžete v rámci dostupného časového okna.
Počas prerušovaného pôstu je tiež veľmi dôležité konzumovať komplexné sacharidy a vyhýbať sa spracovaným potravinám či sladeným nealkoholickým nápojom. Hoci nie je potrebné počítať kalórie, ak po niekoľkých týždňoch nedôjde k žiadnej zmene, možno by ste sa mali zamyslieť nad tým, či v rámci stravovacieho okna nekonzumujete príliš veľa kalórií. Nezabúdajte dbať ani na príjem kvalitných bielkovín, aby nedochádzalo k úbytku svalovej hmoty.
Tip na záver
Jedným z nepríjemných dôsledkov prerušovaného pôstu je zvýšený hlad a prechodný pokles fyzickej a psychickej výkonnosti. Preto je dôležité aj správne načasovanie. S pôstom sa oplatí začať najmä v menej aktívnych dňoch, ako sú napríklad víkendy.
Prerušovaný pôst sa absolútne neodporúča osobám mladším ako 18 rokov, tehotným a dojčiacim matkám, príliš chudým ľuďom, ľuďom s cukrovkou I. typu alebo ľuďom zotavujúcim sa po operácii.
-m-