Tipy a triky ako z tradičnej babičkinej kuchyne
Naše mamy a babky nemali až také bohaté možnosti, ako si zjednodušiť prípravu, ohrievanie či finálne uskladňovanie jedál. Museli si vystačiť s tým, čo si dopestovali alebo zakúpili na najbližšom jarmoku. Podmienky boli jednoducho odlišné, čo ich posmeľovalo viac skúšať, aby si nielen ušetrili suroviny, ale dodali pokrmom na výnimočnej chuti. Ktoré sú tie najobľúbenejšie triky, čo ich bežne využívame až doteraz? Pripomeňme si ich v tomto článku!
Úžasná chuť a vôňa vývaru
Ani v tom najväčšom zhone nevynechávajte obed a nech je zakaždým jeho súčasťou aj teplá polievka. Najmä vývar, či už z kuracieho, bravčového alebo hovädzieho mäsa, je na našich stoloch počas slávnostného nedeľného obeda. Tradujú sa o ňom aj mnohé uzdravovacie účinky – k tomuto názoru nemáme dôvod neprikloniť sa. Obsahuje všetko to, čo naše telo potrebuje a dodáva mu energiu.
Čím chutnejší a mäsitejší vývar chcete dosiahnuť, tým efektnejšie kombinujte mäso a samotné kosti. Áno, vývar získava na svojej pravej gazdovskej chuti práve kosťami, ktoré podporujú hustú, priam želatínovú konzistenciu. Vyhýbajte sa mrazenému mäsu, už pri samotnom odmrazovaní stráca svoje živiny a čím ho viac zalievate studenou vodou, tým tento nepriaznivý efekt len podporíte.
Studenú vodu už počas varenia postupne prilievajte tak, aby všetko mäso prešlo varom a niekoľkokrát ho otočte. Pri zelenine sa vyhýbajte krájaniu na menšie časti, v celku odporúčame pridávať cibuľu, mrkvu (inak bude chutiť a cítiť polievku viac po týchto surovinách). Odporúčaný pomer zeleniny k mäsu 1:3.
Pri vývaroch sa neoplatí náhliť! Ani kuracie mäso by ste nemali variť kratšie než dve hodiny, najnáročnejšie kombinácie sa pripravujú 6 – 8 hodín.
Klasika na našich stoloch – vyprážané rezne
Typická nedeľňajšia kalorická bomba, no kto by odolal šťavnatým rezňom? A to už vôbec nepripomíname tú typickú vôňu, ktorá sa uvoľňuje ich vyprážaním. Mnohé gazdinky sa tejto chuťovke stránia, keďže najčastejšie ich prekvapí odtrhnutý trojobal, náročné vyprážanie pre nadbytok vody v mäse alebo nedokážu vystáť ten neporiadok, ktorý vznikne počas obaľovania.
Vhodné na prípravu sú domáce suroviny a aj keď sa skôr odporúča začať s polohrubou múkou, skúste ju vymeniť za hrubú. Najmä vtedy, ak pracujete s mrazeným mäsom a to v sebe udržiava prebytok vody. Snažte sa obaliť každý plátok vždy tesne pred vyprážaním, aby z neho trojobal neodpadával.
Čím jemnejšie mäso, tým menej vyklepávajte, napríklad hydinové stačí len dlaňou upraviť. Bravčové nezabudnite skontrolovať po okrajoch, radšej ich narežte, aby sa vám pri vyprážaní nestáčalo. Po takejto dôkladnej príprave nebudete musieť pridávať ani mlieko, ani vodu do rozšľahaných vajíčok. Samy si pri pečení a aj dlhodobo po ňom uchovajú jemnosť.
Ak k mäsu uprednostňujete ako prílohu zemiakovú kašu, zvážte pridávanie mlieka. S ním chutí kaša najlepšie, keď je čerstvá, potom získava na „zlepenej“ konzistencii.
Ďalším tipom, aby ste nejedli ryžu ako blato, je vyradiť zo svojich „zlozvykov“ priebežné miešanie. Ak ju varíte v dostatočnom objeme vody, nepripečie sa ani nestratí na svojej dobrej chuti. Práve naopak!
Tipy pre tých, čo nestihli ísť na nákup
Doma všetci očakávajú úžasné raňajky a vy ste zabudli kúpiť čerstvé pečivo? To nič, vystačíte si aj so včerajším, len ho poukladajte na plech a ponatierajte mliekom. V predhriatej rúre ho na pár minút nechajte „pripiecť“ približne pri teplote 100 – 120°C. Dobrú chuť!
Tatiana