
Tandem - Vít Bojňanský & Milan Lukáč
Tatranská galéria v Poprade
Názov výstavy
Tandem - Vít Bojňanský & Milan Lukáč
Organizátor: Tatranská galéria v Poprade
Kurátorka výstavy: Dr. Anna Ondrušeková
Miesto konania: Tatranská galéria v Poprade, Hviezdoslavova 12, Poprad
Vernisáž výstavy: 28. marec 2025 o 17.00
Termín výstavy: 28. marec 2025 – 04. máj 2025
Hudobný hosť: Ľubica Čekovská
Tatranská galéria v Poprade pripravila výstavu s názvom TANDEM dvoch renomovaných slovenských sochárov, ktorá je reprezentatívnym výberom nielen ich tvorby, ale aj symbolickým prierezom vývinu sochárstva strednej generácie na Slovensku.
Autorov spája množstvo zaujímavých súvislostí - rovnakí pedagógovia a školy, študijné pobyty a záujem o večné témy umelcov (žena, príroda, história...) inšpirujúce k ich tvorbe.
Vít Bojňanský (*1962 Bratislava)
Študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu a sochárstvo na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave 1981 – 1987 (prof. Ján Kulich). Žije a tvorí v Bratislave – Záhorskej Bystrici a venuje sa sochárskej a maliarskej tvorbe, kresbe ale aj monumentálnym realizáciám. Námetom jeho diel je svet prírody, rozmanité ľudské príbehy, torzá architektúr a priestorové objekty, zvieracie motívy (kôň, ryby a iné ). Inšpiruje sa literatúrou, hudbou, históriou, či všednými zážitkami dneška. V jeho tvorbe nájdeme postavy žien, svet fauny a flóry v rôznych variantoch. Zaujímavou symbolikou a metaforou zdôrazňuje posolstvo svojich diel. Okrem sochárstva, kde používa rôzne materiály – bronz, kameň, drevo, hliník, sa často venuje kresbe a maľbe, reflektujúcej na aktuálne témy. Typické pre jeho tvorbu je neustále hľadanie novej štylizácie, ako v sochárskych opusoch, tak aj v maľbe. Jeho práce boli vystavené na desiatkach samostatných či kolektívnych výstavách a prezentované v súkromných zbierkach po celom svete, vrátane prestížnych výstavných siení v Holandsku, Francúzsku, Rakúsku, Nemecku, Španielsku, USA, Taliansku, Poľsku, Kórei, Spojených arabských emirátoch, Číne, Maroku a Českej republike. Za svoju tvorbu získal mnohé ocenenia: v roku 1995 3. cenu na Medzinárodnom sochárskom sympóziu v Cagliari na Sardínii, bol nominovaný na ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2014. Z mnohých exteriérových a interiérových realizácii spomenieme súsošie Petra a Pavla v Záhorskej Bystrici, busta Bjornstjerna Bjornsona v Redute Bratislava a sochu Rodiny na námestí v Záhorskej Bystrici.
Milan Lukáč (*1962 Bojnice)
Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave sochárstvo v ateliéri Ladislava Snopeka a Jána Kulicha (1981-1987). Neskôr u Jeana Cardota na École Nationale Supérieure des Beaux Arts v Paríži. Žije a tvorí v Bratislave. Od roku 1990 pôsobí ako docent na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Venuje sa komornému a monumentálnemu sochárstvu, maľbe, kresbe a grafike, zúčastňuje sa medzinárodných sochárskych sympózií. Podobne aj tomuto autorovi učaril svet fauny a flóry. Zobrazenie hmyzu, ale aj sovičiek a iných zaujímavých tvorov s milou dávkou humoru a metafory je pre Lukáča typická. Fascinujú ho „tvary nepotrebných predmetov, ktoré doslúžili svoju pôvodnú púť“. Práca s predmetmi nájdenými (readymade) im dáva nový zmysel a nás provokuje k zamysleniu. Za svoju tvorbu získal mnohé ocenenia doma aj v zahraničí, napríklad Cenu Martina Benku (1988), Prix-Itinéraire v Salon Levallois (1998). V roku 1990 získal cenu Akadémie výtvarných umení a Francúzskeho inštitútu v Paríži "Portrait Paul - Louis Weiller". V roku 2022 získal ocenenie Krištáľové krídlo. Je autorom niekoľkých významných sochárskych objektov na Slovensku, napr. Pamätník holokaustu v Bratislave, Pamätník politickým väzňom v Žiline, Pamätník Železnej opony na sútoku rieky Morava a Dunaj pod hradom Devín, ktorý odhalila v roku 2008 anglická kráľovná. Vystavoval v mnohých krajinách samostatne, alebo kolektívne s veľkým úspechom.
Zaujal ma v jednom z rozhovorov výrok Milana Lukáča: „cez internet vôňu lúky necítite, asi by sme mali vedieť, kedy počítač vypnúť“. Vypnite svoje počítače milí priatelia a príďte na výnimočnú výstavu dvoch sochárskych osobností Slovenska.
Anna Ondrušeková
Hudobný hosť vernisáže
Ľubica Čekovská (* 16. marec 1975, Humenné) je slovenská skladateľka, aranžérka a klaviristka. Vyštudovala hudobnú teóriu a kompozíciu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Neskôr pokračovala v postgraduálnom štúdiu na Kráľovskej hudobnej akadémii v Londýne. Je zastupovaná renomovaným vydavateľstvom Baerenreiter v Nemecku. Je držiteľkou mnohých ocenení doma i v zahraničí. Komponuje aj filmovú a divadelnú hudbu (Kruté radosti, Rukojemník, Dubček, Zakliata jaskyňa) a operné diela.