Tabak obľúbený aj zatracovaný
Blahodarné účinky tabaku boli opísané už v lekárskej knihe z roku 1656: "Táto bylina čistí ústa a hlavu, zaháňa bolesti a únavu, utišuje bolesti zubov, chráni ľudí pred morom a zaháňa vši." Tak ako v mnohých iných prípadoch, aj tu však platí, že čo môže byť v malom množstve liekom, sa pri nadmernom užívaní stáva jedom.
Rastliny tabaku sa spočiatku dovážali z Ameriky do Európy ako všestranný liečivý prostriedok a tiež ako okrasná rastlina. Dnes sa záujem o tabak koncentruje na jeho listy, ktoré slúžia výlučne na jeden pôžitok - fajčenie. Aj keď si väčšina ľudí pod týmto pojmom predstaví predovšetkým cigarety, fajčenie samotné má veľa rôznych foriem. Tabak ako rastlina má niekoľko druhov. Pestuje sa však iba jeden, ktorý sa vyšľachtil do mnohých odrôd. Semienka tabaku sa pre svoj vysoký obsah oleja predtým používali ako krmivo, stopka so svojím drevitým základom sa používala na zatepľovanie stavieb a listy sa cenili ako okrasa. Až neskôr sa stali najvyhľadávanejšou časťou rastliny. Na ich farbe, kvalite, hrejivosti a aróme záleží, ak sa použijú na výrobu cigaretového či fajkového tabaku. Z celkovej produkcie tabaku sa na výrobu cigariet používajú asi tri štvrtiny. Vôňu tabaku si veľa ľudí spája s predstavou diaľok a exotiky. Hlavné oblasti pestovania tabaku ležia predovšetkým v zámorí, Ameríke, Afrike a Ázii. Ale určitým odrodám, ako sú napríklad Virgin a Burley sa darí aj inde. V oblastiach pestovania tabaku sa fabriky na jeho spracovanie rozvíjali obyčajne veľmi rýchlo. V Európe sa okrem Ruska tabak pestuje predovšetkým v Grécku, Taliansku, Francúzsku a Nemecku. Grécko a Taliansko produkujú spolu až 80 percent z celkovej produkcie tabaku v Európe. Rastliny pre svoj rast potrebujú bohatú kyslú pôdu, mierne podnebie, vysokú vlhkosť vzduchu a v poslednej fáze rastu rastlinky sú najdôležitejšie vysoké teploty. Po usušení sa musí takzvane "rozvinúť" chuť každého druhu. To sa dá docieliť prirodzenou cestou - bez spracovania na strojoch. Proces sa nazýva fermentácia a môže trvať aj rok. Vďaka modernej technike však možno proces fermentácie skrátiť. Napríklad fermentácia tabaku typu Virgin a Burley trvá iba niekoľko hodín, pričom ich výnimočný charakter a farba zostávajú zachované.
Spoločnosť Philip Morris, pôvodne z Londýna, sa postupom času stala svetovo najúspešnejším výrobcom cigariet. Jedným z jej produktov sú aj cigarety Marlboro, najpredávanejšia značka cigariet na svete. Chuť cigarety závisí predovšetkým od jej zloženia. Jedna cigareta Marlboro obsahuje zmes približne štyridsiatich druhov tabakov. Spoločnosť Philip Morris ako jedna z prvých začala aj s výrobou dnes tak obľúbených ľahkých cigariet. Odhaduje sa, že v súčasnosti každý piaty fajčiar na svete dáva prednosť ľahkým cigaretám. Od päťdesiatych rokov sa vyrábajú cigarety s filtrom, ktorý zachytí približne polovicu dechtu. Ďalším krokom v tomto smere sú práve súčasné ľahké cigarety. Obsahujú menej nikotínu a pri ich výrobe sa používa papier, ktorý pri horení neuvoľňuje zďaleka toľko škodlivých látok. Filter a samozrejme celá konštrukcia cigarety potom značne znižujú obsah škodlivín.
Niektoré druhy tabaku
Virgin
Pôvodne pochádza zo štátov Virgínia a Severná Karolína v Spojených štátoch. Existujú svetlé a tmavé druhy. Špecialitou je ohňom sušený tabak Virgin, z ktorého ďalším spracovaním vzniká tmavý a aromatický tabak, používaný okrem iného na výrobu známych viržiniek.
Burley
Vzduchom sušený tabak pochádza z Kentucky a Tennessee a je svetlohnedý až hnedý. Používa sa na výrobu cigariet i sypaného tabaku, a tú pravú "šťavu" dodá tento druh všetkým fajčiarskym, žuvacím i šňupacím tabakom.
Orient
Tento druh tabaku pochádza z oblasti Stredozemného mora, predovšetkým z Grécka, Turecka, Rumunska a Bulharska. Orient tabak má malé, bledožlté listy, z ktorých sa vyrábajú svetlé cigarety. Okrem už vymenovaných druhov by sme mohli ešte uviesť napríklad silný, čierny tabak Kentucky a naopak, jemný a ľahký tabak Jáva.
Tabakové výrobky
Cigarety
Pri výrobe cigariet sa používa najmodernejšia technika. Vo výrobnej linke je tabak nastavený na nekonečne dlhý pás, na ktorom sa potom rozreže na dĺžku cigarety. Potom sa zabalí do cigaretového papiera a automaticky sa pridá dvojitý filter. Na rôzne druhy cigariet sa používajú jednak svetlé, ako aj tmavé druhy tabaku.
Fajkový tabak
Fajkový tabak, rovnako ako tabak do vlastnoručne balených cigariet, sa rozrezáva hrubšie než cigaretový tabak. Často sa mieša s rôznymi prísadami alebo sa obohacuje jeho aróma. Môžete sa tak stretnúť s tabakmi s voňou a príchuťou čerešňovou alebo napr. po určitom druhu škótskej whisky. Ak sa rozhodnete na fajčenie fajky, máte pred sebou opäť veľký výber. Fajky totiž môžu byť penovky, drevené, kamenné, hlinené alebo hoci tradičné porcelánky. Tvar a forma fajky je výlučne otázkou osobného vkusu a výberu.
Šňupací a žuvací tabak
Pri šňupacom tabaku sa používajú obyčajne sladké vône tropického ovocia. U nás sú najobľúbenejšie tabaky, ktoré sú ochutené mentolom, nazývajú sa "Snuff". Indiáni, aj keď sú vlastne priekopníci v používaní tabaku, dávajú prednosť žuvaciemu tabaku. V súčasnosti s príchuťou slivkovou, datlovou, hrozienkovou alebo rumovou.
Cigary
Vyrábajú sa iba z vysokokvalitných druhov tabaku. Dôležitá je prírodná fermentácia a sušenie vzduchom. Strojové spracovanie je oveľa pomalšie než pri výrobe cigariet. Niektoré špičkové značky cigár sa dodnes balia ručne. Svetlé cigary sa označujú ako typ Sumatra, tmavé ako typ Brasil. Osobitné postavenie majú pre svoju kvalitu cigary kubánske, niektoré z nich sa však už paradoxne nevyrábajú na Kube.