Svetoznáma Vincentka má aj netradičné využitie
So svetoznámou prírodnou liečivou minerálnou vodou Vincentkou, vyvierajúcou v Kúpeľoch Luhačovice, je spojených mnoho zaujímavostí, mýtov a rarít zvaných pikošky. V priebehu 300 rokov, odkedy je písomne známa, ju sprevádzali rôzne legendy a skúsenosti osobností. Práve osobností spojených s Luhačovicami a tým aj s Vincentkou, je neúrekom. Pila sa na cisárskom dvore vo Viedni, štamgasti ňou riedia kyslé vína a poznajú ju aj v ďalekej Číne, kde ju policajti skúšali inhalovať ako ochranu proti smogom znečistenému vzduchu. Informuje o tom Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s.
Univerzálny liek
Vincentka si svoju slávu a obdiv naozaj zaslúži, lebo je jedinečná svojim zložením a tým aj širokospektrálnym využitím. Vincentka je označovaná tiež ako „liek našich babičiek“. Jej liečivé aj preventívne účinky preverili stáročia. Vincentka svojím obsahom a vyváženosťou minerálnych solí a prvkov umožňuje rozpúšťanie hlienov v dýchacích cestách, žalúdku a črevách. Je odporúčaná na pitné a inhalačné kúry pri ochoreniach dýchacích ciest, hlasiviek, pri chorobách látkovej výmeny, vredovej choroby žalúdka, dvanástnika a ich pooperačných stavoch, pri chronickom zdurení pečene, diabete mellitus, chronickej pankreatitíde. Pomáha regenerovať aj vnútorné prostredie človeka po veľkých stratách potu (šport, ťažká fyzická práca, horúčkovité ochorenia) a upravuje metabolizmus po alkoholových excesoch a ťažkých jedlách. Jeden dúšok Vincentky postačí na uhradenie dennej dávky jódu, môže slúžiť na prevenciu zubného kazu u detí a je vhodná ako prírodný doplnok výživy pre športovcov, deti, tehotné ženy a rekonvalescentov. Odporúča sa tiež proti vzniku suchých zápalov nosovej sliznice a na prevenciu jej recidív.
Netradičné použitia Vincentky
Gazdinky v Luhačoviciach roky pridávajú Vincentku do cesta, namiesto kypriacich práškov. Obsahuje oxid uhličitý a vymiesené cesto je potom dobre vykysnuté a ľahké. Pripravujú sa takto koláče a chlebové cestá. Možná je aj kombinácia použitia droždia a priliatia Vincentky podľa potreby, hlavne ak sa kysnutie cesta nedarí.
Na chuť Vincentke prišli ako jedni z prvých vinohradníci na južnej Morave, ktorí ju podávali vo svojich vínnych skliepkoch k vínu. Vynikajúco sa osvedčila aj pre miešanie vínnych strikov. Vychladená a zmiešaná s kvalitným suchým vínom v pomere 1: 1 chutí výborne a znižuje kyslosť vína. Prináša aj rýchlu úľavu po nadmernej konzumáciu alkoholu, kávy a mastných jedál. Po silvestrovských oslavách je na nezaplatenie pri obnove iónovej rovnováhy v organizme.
„Na princípe miešania Vincentky a kvalitného moravského vína sa ešte v 90-tych rokoch minulého storočia vyrábal vínny strik Vincentky a bieleho vína vo fľašiach. Predával sa ako suvenír aj v Luhačoviciach a pacienti si ho nosili domov ako darček. Nešlo však o ekonomicky významné množstvá a tak sa fľašovaný strik prestal vyrábať. Naďalej je však kombinácia Vincentky a vína obľúbeným nápojom v reštauráciách na južnej Morave. Na tento účel sa Vincentka plní aj do tretinkových fliaš (0,33 l), ktoré sú pre kaviarne, vinárne a reštaurácie najvhodnejšie. Vincentka sa nepije od smädu, ale zapíja sa ňou káva, alkohol a jedlo a telo sa tak nemusí trápiť s prekyslením žalúdka a jeho podráždením. Vincentka sa používa aj pri pitných kúrach pri poruchách látkovej výmeny, žalúdočných vredoch, chorobách dvanástnika, chronickej pankreatitíde a diabete. Pije sa studená, alebo sa používa na riedenie ovocných štiav, či na zálievku zeleninových šalátov,“ odporúča J. Šumšal.
Nie je to náhrada kuchynskej soli
Vincentku je možné použiť aj na dosolenie pokrmov a nápojov. Nie je však vhodná ako plnohodnotná pravidelná náhrada minerálnej či morskej kuchynskej soli, kvôli vysokému obsahu rôznych prvkov. Na rozdiel od morskej vody obsahuje vysoký podiel fluoridov, kyseliny boritej, obsahuje i ióny sodíka, draslíka, vápnika, lítia, horčíka, fluóru, chlóru, jódu a železa. Ale aj biogénne prvky, akými sú lítium, rubídium, cézium, meď, zinok, vanád, chróm, kobalt vo fyziologickom pomernom zastúpení. Železo je však pred stáčaním do fliaš odstraňované. Celková mineralizácia dosahuje 10 050 mg / l. Osmotickým tlakom 634,7 kPa sa blíži osmolarite ľudskej krvi a vnútrobunkových tekutín.
Vincentka nie je voda na uhasenie smädu. Vincentka sa pije ako podporný prostriedok na doplnenie minerálov a stopových prvkov. Je to ako s inými druhmi potravín - ak máme pitný režim s Vincentkou, vylúčime v rovnakom čase potraviny, kde je vyšší obsah soli. V prípade, keď dochádza k veľkým stratám minerálnych solí (hnačky, fyzická záťaž a pod.) sa nemusí príjem soli obmedzovať.
Kde urobili súdruhovia z NDR chybu?
Vincentka prežila za socializmu aj drastické balenie do PVC. Tento obal vynašli ,,súdruhovia z NDR“ a bol pre potraviny a aj Vincentku nevhodný. Vincentke najviac svedčí tmavé sklo a skladovanie v tme, pretože je to výnimočný prírodný produkt. Z historickej skúsenosti z osemdesiatych rokov minulého storočia, keď sa Vincentka začala ako prvá minerálna voda v Československu plniť do fliaš z PVC, sa manažéri dostatočne poučili o dôsledkoch veľkej ujmy na kvalite Vincentky v plastovom obale. Vincentka je malý zázrak prírody a zaslúži si kvalitný obal a tým je len sklo.
Cesta do praveku
Pôvodom je Vincentka vlastne zvyšková morská voda z pravekého treťohorného mora, ktorá zostala uväznená medzi vrstvami hornín pod Luhačovicami. Z hlbín ju obohacuje oxid uhličitý a riedi sa obyčajnou podzemnou vodou. Pri svojej ceste na povrch prechádza rôznymi vrstvami hornín a rozpúšťa stopové prvky, takže nakoniec obsahuje takú širokú škálu prvkov, ako máloktoré iné minerálne vody. More, z ktorého Vincentka pochádza, je treťohorné, keď sa ešte do morí nedostávali umelé hnojivá, pesticídy, odpadové vody z chemičiek, čističiek, ani latrín, či iných vymožeností, ktorými človek – „obohatil“ prírodu. Pretože v čase treťohôr ešte žiadny človek nebol. Zato v krištáľovo čistom plytkom mori v Luhačoviciach sa v strednom eocéne (cca pred 33 mil. rokov) preháňali žraloky, raje, ryby a do piesku sa zavrtávali numulity.
Existujú tri pramene s menom Vincentka
V súčasnosti sú známe tri pramene nesúce meno Vincentka – Vincentka, Nová Vincentka (od roku 1991 slúži na stáčanie do fliaš) a Vincentka 2. O jej využitie sa starajú dve spoločnosti – Kúpele Luhačovice, ktoré majú práva na kúpeľný spôsob využívania a akciová spoločnosť Vincentka, ktorá má práva na jej plnenie do fliaš a predaj.
Jedna z najstarších známych minerálok
Vincentka sa kedysi podávala na cisárskom dvore a vo viedenských lekárňach a reštauráciách. Vďačia za to cisárovnej Márii Terézii, ktorá povolila obchod s minerálnymi vodami. Bola zdrojom obživy luhačovických vodákov (ako nazývali prepravcovia), ktorí ju vozili (najprv v sudoch) na rôzne miesta do Rakúska a Uhorska. História kúpeľníctva siaha až do roku 1590, kedy Luhačovice pripadli rodine Bartodějských z Bartoděj. Tou dobou je tu prameň zvaný Bublavý (dnes Amandka). Prvá písomná zmienka o existencii liečivých luhačovických minerálnych vôd pochádza od fyzika a lekára Jana Ferdinanda Hertoda z Todtenfeldu. V roku 1669 vydal písomnú správu o chemickom zložení luhačovickej vody, opísal spôsob pitnej liečby a úspešné výsledky liečenia. O vznik kúpeľov sa zaslúžil šľachtický rod Serényiovcov. Koncom 18. storočia tu dal gróf Vincenc postaviť prvé liečebné a ubytovacie zariadenia a po ňom je aj Vincentka nazvaná. Prameň bol upravený okolo roku 1680, vtedy sa mu hovorilo Hlavný prameň. V roku 1792 dostal svoj terajší názov Vincentka.
Najdlhšie plnenie do skla
História predaja Vincentky vo fľašiach siaha do roku 1820.V roku 1851 bola pri prameni Vincentky postavená prvá plnička a skladisko fliaš. Toho istého roku sa vyviezlo 160 000 ks fliaš s obsahom 1,5 l. V roku 1883bola udelená minerálnej vode Vincentka strieborná medaila na medzinárodnej lekárnickej výstave vo Viedni.V rokoch 1946 - 1949 pri výstavbe novej kolonády kúpeľov Luhačovíc sa súčasne vybudovala úplne nová budova plniarne s najmodernejšími plniacimi linkami tej doby. V tej dobe už bolo vyrobených ročne necelých 2 milióny fliaš. V súčasnosti je to 6 miliónov 0,7l fliaš.
V roku 1993 bola plnička sprivatizovaná, ale po troch rokoch činnosť ukončila a prevádzky boli uzavreté. Súčasný vlastník - akciová spoločnosť Vincentka plniareň znova postavila na nohy a vrátila minerálke výsadné postavenie, aké jej právom patrí.
Medzi najznámejšími minerálkami
Hlavným trhom je pre Vincentku Česká republika a tradične aj Slovensko, ktoré je najdôležitejšou exportnou krajinou. Zaujímavý podiel má firma aj v Rusku, kde vývozy ľahko stúpajú a je tam potenciál. Už niekoľko rokov sa vyváža na Cyprus, odtiaľ sa vozí Vincentka aj do Grécka. Exportuje i na Ukrajinu, do Estónska a USA. Čína vyzerala ako perspektívny trh, ale teraz sa tam vyváža iba občas a málo.
Vincentka sa pije, kloktá, inhaluje a kúpe sa v nej
Liečivá voda Vincentka je určená na pitné kúry, kloktanie, inhaláciu a kúpele. Používa sa i na preplachovanie dutín a uvoľnenie hlienov, pretože oxid uhličitý a soli v nej obsiahnuté majú schopnosť rozpúšťania hlienov. Vincentka je tak najlepší podporný prostriedok pre uvoľnenie dýchania pri akútnych a chronických ochoreniach dýchacích ciest a alergiách.
Vincentka v spolupráci s poprednými špecialistami vyvinula celý rad ďalších produktov, ktoré sa dostávajú do tela ďalšími spôsobmi - nosné spreje (striekajú sa do nosa), sirupy, pastilky (cmúľajú sa), zubné pasty (čistia sa nimi zuby), hydratačné krémy (vstrebávajú sa cez kožu), alebo koncentrát k preplachu nosových dutín Vincentka Nasalis.
Súťažná otázka:
Napíš, ktoré produkty z radu Vincentka si už vyskúšal?
Kazetu vyhráva Darina Božiková z Leopoldova a tu je jej odpoveď: zatiaľ som vyskúšala iba minerálnu vodu, najmä na inhalovanie a na preplachovanie nosa počas jesene a zimy a to nielen pri nádche, pretože mávam problémy s prínosovými dutinami a Vincentka mi pomáha. darina božiková
Srdečne blahoželáme!
Viac informácií je na www.vincentka.cz.