Stromy prianí vracajú ľudskosť a podporu do každodenného života

6 z 10 Slovákov sa v uplynulých týždňoch cítilo smutne alebo skľúčene.* Problémy s duševným zdravím sa týkajú minimálne pätiny obyvateľov Slovenska**, mnohí z nich však odbornú pomoc nevyhľadajú. Jedným z dôvodov je pretrvávajúca stigmatizácia duševných ochorení. Dôležitá je nielen liečba, ale aj prevencia výskytu duševných ochorení a zvyšovanie povedomia o tejto téme. Poprední odborníci na duševné zdravie, firmy, univerzity a zamestnávatelia sa preto spájajú v unikátnom projekte “Stromy prianí”, ktorý na verejné priestranstvá, školy a pracoviská prináša pozitívnu energiu, ľudskosť a vzájomné povzbudenie. Prvý strom vyrástol v bratislavskom nákupnom centre Nivy.

 

Vyčerpanie, stres, smútok, či pocity skľúčenosti a osamelosti v spoločnosti nie sú ojedinelé. Najnovšie dáta z prieskumu Ako sa máte, Slovensko? ukazujú, že až 63,4% opýtaných v poslednom období prežívalo pocity smútku alebo skľúčenia. Tieto pocity sú vo vekovej vzorke 18-29 rokov vnímané ešte častejšie ako u starších dospelých - tvrdenie platilo až pre 72,9% opýtaných mladých ľudí*. Slovenskí odborníci na duševné zdravie v spolupráci s ďalšími partnermi preto prichádzajú s unikátnym projektom, ktorý do každodenného života vracia pozitívnu energiu, ľudskosť, spolupatričnosť a vzájomné povzbudenie.

Keď obyčajné slová dokážu pomôcť

V roku 2022 bol na viaceré slovenské psychiatrické kliniky zavedený medzinárodný model bezpečnej psychiatrickej starostlivosti. „Stromy odkazov pre pacientov vychádzajú z vedecky overenej metodiky Safewards, ktorá je určená primárne pre psychiatrické oddelenia. Jej cieľom je vytvorenie bezpečného, pokojného a pozitívneho prostredia pre pacientov. Model bol dodnes zavedený na desiatkach kliník po celom Slovensku a neustále sa pridávajú ďalšie. Stromy odkazov pomáhajú k zvýšeniu spokojnosti pacientov, k zníženiu stigmatizácie a celkovej humanizácii odboru psychiatrie,” hovorí doc. MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD., prednostka Psychiatrickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, hlavná odborníčka MZ SR pre psychiatriu a spoluzakladateľka OZ Cesta k mentálnemu zdraviu, ktoré je iniciátorom projektu.

Projekt teraz prekračuje hranice psychiatrických kliník a túto osvedčenú metódu prináša bližšie k bežnej populácii. Stromy prianí vyrastú na viacerých verejných priestranstvách, univerzitách či vo firmách. Budú miestami, kde môžu návštevníci, študenti aj zamestnanci zanechávať svoje odkazy, pozitívne priania a povzbudzujúce myšlienky pre ostatných. „Každý z nás má občas zlý deň. Pritom často stačí len pár milých slov a svet je hneď krajší a farebnejší. Strom prianí je určený pre každého, kto potrebuje zlepšiť deň a rovnako aj pre každého, kto niekomu ten deň chce zlepšiť milým odkazom,” približuje doc. Izáková. Niekedy však len pekné slová nestačia a nutná je odborná pomoc. Na stromoch prianí preto zároveň budú uvedené aj linky pomoci pre všetkých, ktorí to potrebujú.

Prvý Strom prianí na Slovensku vyrastie v bratislavskom nákupnom centre

Nákupné centrum Nivy denne navštívia desiatky tisíc ľudí. Mnohí z nich však Nivami v každodennom zhone len rýchlo preletia v snahe nakúpiť to najpotrebnejšie, či stihnúť autobus. „Pre našich návštevníkov sa snažíme vytvárať prostredie, v ktorom nájdu všetko, čo potrebujú, a zároveň sa v ňom cítia príjemne. Integrálnou súčasťou Nív je napríklad zelená strecha, ktorá ponúka oázu pokoja uprostred mestského zhonu. Vítame a podporujeme preto každú iniciatívu, ktorá vyzdvihuje dôležitosť každodennej starostlivosti o duševnú pohodu,” hovorí Beáta Móriová, šéfka marketingu nákupného centra Nivy.

Návštevníci budú môcť Strom prianí nájsť na prízemí nákupného centra od 19. apríla do 10. mája. „Strom sa pýta jednoduchú otázku: Čo povzbudivé by ste odkázali niekomu, kto má dnes zlý deň? Všetci okoloidúci budú mať možnosť na strome zanechať pekný odkaz a ukázať tak, že im na ostatných ľuďoch záleží a že sme v tom všetci spolu,” vysvetľuje Móriová.

Každý strom potrebuje svojich záhradníkov a výnimkou nie je ani Strom prianí na Nivách. Hlavnou úlohou dobrovoľníkov bude starostlivo sa o strom starať, archivovať odkazy, zbierať a vyhodnocovať cenné dáta prostredníctvom zúčastneného pozorovania a poskytovať návštevníkom nákupného centra informácie o možnostiach zapojenia.

Pridávajú sa zamestnávatelia aj univerzity

Projekt sa rozhodla ako prvá z radu zamestnávateľov podporiť spoločnosť Henkel Slovensko, pre ktorú je téma duševného zdravia jednou z dlhodobých kľúčových priorít.

 

„Spokojní a zdraví zamestnanci sú základom úspechu každej firmy. V Henkel Slovensko veríme, že otázka duševného zdravia musí byť pravidelne diskutovaná aj v pracovnom prostredí, kde trávime väčšinu času. Zamestnávatelia hrajú kľúčovú úlohu v odstraňovaní stigmy okolo tejto témy a vytváraní bezpečného prostredia, ktoré sa následne odráža a premieta aj do domácností zamestnancov. V spoločnosti Henkel Slovensko sa preto dlhodobo venujeme starostlivosti o duševné zdravie. Od roku 2020  napríklad každý mesiac organizujeme Dni duševného zdravia, počas ktorých prebiehajú rozhovory naživo s odborníkmi na mentálne zdravie. Formát sa teší nesmiernej obľube. Zamestnancom poskytujeme aj nepretržitý, anonymný prístup k psychológovi a iným odborníkom prostredníctvom telefonátov, emailov alebo chatu 24/7.  S nadšením preto vítame aj iniciatívu Stromy prianí, ktorá poskytuje ďalšiu možnosť pre vyjadrenie podpory, porozumenia a vytváranie bezpečného pracovného prostredia a búranie stigiem spojených s mentálnym zdravím," hovorí Zuzana Kaňuchová, riaditeľka korporátnej komunikácie Henkel Slovensko, Henkel ČR a Henkel Magyarország.

Stromy prianí “vyrastú” aj na viacerých fakultách Univerzity Komenského v Bratislave. Prvé stromy univerzita zavedie na Filozofickej fakulte, Pedagogickej fakulte, Lekárskej fakulte a na Fakulte sociálnych a ekonomických vied. „Každý si so sebou nesieme rôzne problémy a trápenia súvisiace so štúdiom, prácou či súkromným životom. Žijeme v neľahkej dobe, hlavne mladí ľudia nemajú veľa istôt, o ktoré sa môžu oprieť, čo má negatívny dopad na ich psychické zdravie. Je nevyhnutné, aby sme aj na pôde univerzity vytvárali bezpečné priestory, kde si študenti a zamestnanci univerzity môžu zanechávať pozitívne odkazy. Podporí sa tým duševná pohoda, psychická odolnosť a motivácia jednotlivcov, ako aj pocit solidarity,” dopĺňa doc. PhDr. Radomír Masaryk, PhD., psychológ a prorektor pre vonkajšie vzťahy Univerzity Komenského.

​​​​​​​

„Veríme, že projekt bude inšpirovať zamestnávateľov zo súkromnej i verejnej sféry, univerzity, školy, obchody a podniky, aby u seba zasadili Stromy prianí a pre svojich zamestnancov, študentov či návštevníkov  tak vytvorili priestor na šírenie spolupatričnosti a nádeje,” uzatvára doc. Izáková.

V prípade záujmu o svoj vlastný Strom prianí môže verejnosť navštíviť web www.cestakmentalnemuzdraviu.sk. Záujemcovia o dobrovoľnícku prácu záhradníkov môžu pre viac informácií kontaktovať koordinátora projektu agentúru Seesame na beganova@seesame.com.

Zdroj foto: www.cestakmentalnemuzdraviu.sk