Stravou k zlepšeniu stavu akné. Ide to?
U mnohých pretrváva mýtus, že akné môžu spôsobovať niektoré potraviny. Najčastejšie sa hovorí o sladkostiach, orechoch, mlieku a rozličných semienkach. Odborníci a vedecké štúdie tieto skutočnosti doposiaľ nepotvrdili. Dokonca orechy a semienka sú pre zdravie prospešné.
Pravdou však zostáva, že jedlo má vplyv na celkové zdravie, a teda aj vzhľad pokožky. Ak človek konzumuje nestriedmo určitý druh potraviny, musí sa to zákonite prejaviť na zdraví. Zdravým stravovaním a vyváženým jedálnym lístkom možno stav pleti (i aknóznej) zlepšiť.
Akné je rozšírené predovšetkým v západnom svete. V Spojených štátoch sa s akné niekedy stretlo až 80 percent všetkých Američanov. Práve oni patria k národom s najnezdravším stravovaním. Potvrdzujú to aj slová odborníkov, ktorí tvrdia, že strava môže hrať podstatnú rolu v zhoršovaní vzniknutého akné. Ide najmä o potraviny, ktoré obsahujú vysoký obsah tuku, cukru a soli. Pravidelná konzumácia takýchto jedál spôsobuje nielen zhoršenie stavu pokožky, ale aj závažné civilizačné ochorenia.
Ako sa stravovať, aby sa akné nezhoršovalo?
Strava hrá podstatnú rolu v liečbe akné. Aj malé zmeny v jedálnom lístku sa môžu pozitívne odraziť na stave pokožky. Začať môžete nasledovnými tipmi:
- Vyhnite sa jedlám z rýchleho občerstvenia, ktoré sú plné rafinovaného cukru, nasýtených tukov a soli.
- Zvýšte príjem ovocia a zeleniny vo svojom jedálničku.
- Snažte sa do jedálneho lístka začleniť orechy (vlašské, lieskovce, mandle) a prírodné oleje (olivový, ľanový, konopný).
- Obmedzte na minimum nezdravé sacharidy (biela múka, ryža, sladkosti) a nahraďte ich komplexnými sacharidmi ako ovsené vločky, celozrnné cestoviny, tmavá ryža a pod.
- Aj maškrtiť sa dá zdravo – naučte sa pochutnávať si na čokoláde s vysokým obsahom kakaa. Aj na našom trhu sú sušienky, ktoré obsahujú vysoký podiel prospešných surovín (napríklad ovsených vločiek), len sa naučte čítať etikety.
- Dbajte na pitný režim, pretože voda odvádza z tela škodlivé toxíny. Liečbu akné môžete podporiť bylinkovými čajmi ako zelený či žihľavový.
Pozor na éčka v potravinách, teda umelé farbivá, dochucovadlá a konzervačné látky. Zamerajte sa na konzumáciu čerstvých, alebo šetrne pripravených jedál (v pare, dusením).
-mm-
Obrázok: freedigitalphotos.net, marin