Starostlivosť o pleť je v chladných mesiacoch iná. Čo pokožka potrebuje?

Starostlivosť o pleť sa mení nielen podľa veku či typu pokožky, ale aj podľa ročného obdobia. Napríklad na jeseň a v zime potrebuje pokožka trochu odlišnú starostlivosť než počas horúcich letných mesiacov. Nižšie teploty, vietor a prechody z chladu do vykurovaných interiérov dávajú pokožke zabrať. Môžu ju vysušovať a dráždiť, čo môže vyústiť až do nepríjemných ekzémov.

Aby sme si udržali pleť zdravú a krásnu aj počas chladných mesiacov, je potrebné trošku upraviť starostlivosť i výber kozmetiky.

Tu sú základné tipy, ako svojej pokožke pomôcť zvládnuť chladné počasie bez ujmy.

Hydratácia

Hydratácia pleti by mala byť základom, keďže v chladnom počasí pleť stráca viac vlhkosti. Zamerať sa preto treba hlavne na kvalitné hydratačné prípravky. V zimnom období môžu byť lepšou alternatívou hutnejšie krémy oproti pleťovým mliekam. Odporúčajú sa produkty s obsahom zložiek, ako je kyselina hyalurónová, glycerín, ceramidy alebo bambucké maslo.

Tieto zložky pomáhajú pokožke zadržiavať vlhkosť.

Pozor však aj na pričasté umývanie pokožky tváre či celého tela. Obzvlášť horúca voda prispieva k vysúšaniu. Preto sprchovanie i umývanie pleti by sa nemalo preháňať a namiesto horúcej vody uprednostnite radšej vlažnú vodu a prípravky bez dráždivých zložiek a alkoholu.

Pitný režim

Keď sme pri hydratácii, nesmieme zabudnúť na pitný režim. Práve nedostatok tekutín býva neraz kameňom úrazu. Ak prijímame málo tekutín, odrazí sa to aj na našej pokožke. Preto dbajte na to, aby ste pili pravidelne počas celého dňa.

Pozor aj na nadmerné množstvo kofeínu.

                                                                   Zdroj foto: freepik.com

Ochrana pred chladom a vetrom

V chladnom období je dobré chrániť pokožku pred nepriaznivými prejavmi počasia. Chráňte sa pred vetrom vhodným šálom alebo šatkou a nezabudnite používať balzam na pery.

Ak cítite, že aj pokožka tváre dostáva príliš zabrať, vyskúšajte ochranné krémy proti vetru a chladu. Pomôžu vytvoriť ochrannú bariéru a udržať pokožku v bezpečí.

Aj pokožka rúk si zaslúži zvýšenú pozornosť. Noste preto rukavice a nezabúdajte ani na kvalitný hydratačný krém. Dobrou voľbou je aj bambucké maslo.

Nočná starostlivosť

Počas noci môžete využiť hodiny spánku na to, aby ste svojej pokožke dopriali dostatočnú hydratáciu a vyživenie. Vybrať si možno z bohatej ponuky krémov a sér určených práve na takúto nočnú starostlivosť.

Ak vás trápia suché a popraskané chodidlá, opäť sú dobrou voľbou rôzne masky a ošetrujúce prípravky, ktoré sa aplikujú na noc, aby mali dostatok času pôsobiť a preniknúť do pokožky.

Zvlhčovač

Vykurovacia sezóna predstavuje pre pokožku nadmernú záťaž. Vzduch v miestnostiach sa stáva suchým a to vplýva aj na našu pleť. Zvlhčovač vzduchu tak môže byť naozaj dobrou investíciou aj do zdravia pokožky.

Pozor na prípravky s alkoholom

Počas chladných mesiacov môžu byť kozmetické výrobky, ako sú pleťové vody či toniká s obsahom alkoholu, príliš vysušujúce pre vašu pleť, aj keď vám inokedy vyhovujú. Ak spozorujete, že pleť je po použití týchto produktov nadmerne suchá, štípe alebo je začervenaná, radšej vyskúšajte jemnejšiu kozmetiku bez obsahu alkoholu. Vhodné sú tie určené pre citlivú pleť, ktoré neobsahujú nielen alkohol, ale ani dráždivé parfumy.

                                                 Zdroj foto: freepik.com

Ochrana pred slnkom

Hoci na jeseň a v zime slnko nie je také silné, dokáže predsa len narobiť aj škodu. Stáva sa to najmä počas turistiky či lyžovačky, kedy vás slnečné lúče môžu nepekne spáliť. Ohrozená je hlavne pokožka tváre, ktorú je z tohto dôvodu dobré chrániť vhodným krémom s SPF filtrom.

Kedy k lekárovi?

Niektorí ľudia majú v chladných mesiacoch naozaj výrazné problémy s pokožkou. Ak sa u vás objavia nečakané ekzémy, pokožka vám na niektorých miestach praská, mokvá či dokonca krváca, určite je lepšie navštíviť kožného lekára.

 

 

Zdroj foto: freepik.com