Stabilný životný štýl dáva životu nielen zmysel, ale aj poriadok

Má vo vašej rodine niekto nadváhu alebo vážnu chorobu? Vychádzajúc zo štatistík predpokladáme, že ste odpovedali áno. Podlomené zdravie nie je jediná zlá správa. Spolu so zhoršenou kvalitou života človek navyše prichádza aj o peniaze.

Asi miliónkrát sme už počuli o tom, že potrebujeme pestrú, vyváženú stravu a pohyb, aby sme boli zdraví a v dobrej fyzickej a psychickej kondícii. Zároveň však existuje minimálne miliarda dôvodov, prečo tak nežijeme. Každý má na to svoju objektívnu výhovorku, niektorí aj viac ako jednu. Prebrať sa nám možno pomôžu čísla, ktoré hovoria napríklad o tom, že na Slovensku denne zomrie 15 až 30 ľudí v produktívnom veku, to znamená, že zomrú predčasne. Tieto čísla patria medzi najvyššie v rámci EÚ a, žiaľ, neklesajú, naopak! Celá pätina predčasných úmrtí pritom ide na vrub náhlej smrti spôsobenej v prvom rade srdcovo-cievnymi ochoreniami (čo je napríklad dôsledok obezity, vysokého krvného tlaku, nedostatku fyzickej aktivity). Druhou najrozšírenejšou príčinou smrti u mužov aj u žien je nádorové ochorenie.

Peniaze a zdravie: čo majú spoločné?

A teraz pozor, pretože reč bude nielen o pohybe, ale aj o peniazoch. Každému je jasné, že choroba limituje život. Človek už nemôže robiť hromadu aktivít, často nemôže ani zarábať, no a liečba nie je zadarmo. Navyše od ľudí, ktorí náhle prídu o život, závisia ďalší ľudia – nezaopatrené deti alebo seniori. Podľa Správy o zdravotnom stave obyvateľstva Slovenskej republiky na 100 osôb v produktívnom veku pripadá viac ako 40 závislých osôb (deti vo veku 0 - 14 rokov a seniori nad 65 rokov), pričom tento počet má pri demograficky starnúcej populácii rastúcu tendenciu.
Čo sme chceli všetkými týmito číslami povedať? Vyplýva z nich, že takmer tretina Slovákov zomrie predčasne a takmer tretina Slovákov sa nedokáže o seba samostatne postarať. Toto posolstvo stojí nielen za zamyslenie, ale aj za zmenu životného štýlu!

Nikdy nie je neskoro

Na úpravu životosprávy nikdy nie je neskoro a je jedno, koľko máte na čele krížikov či koľko vážite. Dá sa to dokonca – a nie nezmyselne - aj napriek chorobe, len treba začať zo správneho konca. Akú najlepšiu radu má v tomto smere osobná trénerka a dietologička Mgr. Zuzana Bohátová? „V prvom rade si treba určiť dosiahnuteľné ciele a nechcieť výsledky zo dňa na deň. Jedine postupné zmeny môžu byť trvalé. Pokiaľ ide napríklad o úpravu hmotnosti, pri priemernej žene s váhou 80 kg je ideálne chudnutie jeden kilogram týždenne. Ak by váha išla dole rýchlejšie, z tela sa stráca voda a svaly. Ďalej by som poradila zo stravy nevylúčiť žiadnu z troch hlavných živín, teda ani cukry, ani tuky, ani bielkoviny, treba ich však rozdeliť do ideálneho pomeru. Zároveň netreba zabúdať na to, že k zdravému životnému štýlu patrí pohyb. Na začiatok úplne stačí kardio v podobe rýchlej chôdze, behu, bicyklovania a podobne, ideálne je aspoň trikrát do týždňa na tridsať minút. Keď sa chce, hodinku a pol si za týždeň nájde každý, nedá sa vyhovárať na nedostatok času.“

Nielen spaľovanie kalórií
Pohyb je dôležitý nielen na spaľovanie kalórií, ale aj pre psychohygienu – vyvetranie hlavy, odbúranie stresu po náročnom dni v práci alebo konflikte s partnerom. Je to vždy lepšie riešenie, ako v sebe dusiť hnev alebo ho vytesniť pohárikom. Každý, kto sa len trochu zaujíma o zdravie, vie, že úzko súvisí so psychickým stavom. Nespracované napätie či stres sa zvyčajne prejavia ako choroba tela, u niekoho zasiahnu srdce, u iného začnú bujnieť rakovinotvorné bunky... Naopak pohyb dokáže zlepšiť aj zhoršený zdravotný stav.

„Šport už dávno nie je iba estetickou záležitosťou. Dokáže vylepšiť telesnú kondíciu aj celkový zdravotný stav človeka. Samozrejme, spojený so zdravým stravovaním,“ potvrdzuje aj Z. Bohátová. „Podľa štúdií a aj mojich skúseností viem, že dokáže upraviť diabetes mellitus, kde sa krvný cukor môže dostať na normálne hodnoty. Taktiež má mimoriadne dobrý vplyv na hypertenziu aj iné kardiovaskulárne ochorenia, na rôzne gastrointestinálne ochorenia, oporno-pohybovú sústavu aj spánkové apnoe. Poznám viacero prípadov, kedy zdravý životný štýl viedol k úplnému vylúčeniu liekov. Navyše dokáže šport zlepšiť psychický stav človeka. Počas športovej aktivity sa
do tela vylučujú endorfíny a i napriek tomu, že šport je pre telo záťaž, človek sa po ňom cíti šťastnejší a oddýchnutejší.“


Čo zaseješ, to budeš žať

Ako už spomínala osobná trénerka, vrhnúť sa na cvičenie len tak bez uváženia je nezmysel. Namiesto nového zvyku, z ktorého by sa po čase mohla stať neoddeliteľná súčasť života, bude človek trpieť, môže sa zraniť a nepotrvá dlho a svoje snaženie o pohyb vzdá. Cvičenie musí byť prispôsobené zdravotnému stavu. „Napríklad pri nadváhe sa treba zamerať na spaľovanie kalórií spôsobmi, ktoré čo najmenej zaťažujú kĺby, fajn je cvičenie v bazéne, eliptický trenažér alebo nordic walking. Niektoré zdravotné ťažkosti, ako napríklad bolesť chrbta, sa môžu cvičením zlepšiť, ale odporúčam ho jedine pod dohľadom skúseného trénera, ináč by ste si mohli ublížiť,“ varuje Z. Bohátová.
Kto sa naozaj, ale že naozaj nevie premôcť a dať si trikrát do týždňa rýchlu chôdzu alebo pomalý beh, môže pre seba urobiť aspoň to, že cestou do práce vystúpi o zastávku skôr, auto zaparkuje o dva bloky ďalej, namiesto výťahu bude používať schody a počas obedňajšej pauzy sa namiesto posedenia pri káve prejde. Dôležité je to najmä pre ľudí so sedavým zamestnaním. Predavačke v obchode naopak dobre padne na chvíľu si vyložiť nohy a predísť tak vzniku kŕčových žíl.

Peniaze po druhé

O význame zdravého životného štýlu nepochybujú ani poisťovne, preto prinášajú nové produkty, ktoré môžu ľudí motivovať k pohybu. Možno práve vidina peňazí pomôže niektorým ľuďom prekonať sa a začať športovať. V tom prípade by ich mohol zaujať napríklad program Aegon beneFIT. „Podľa prieskumu, ktorý sme uskutočnili v spolupráci s agentúrou 2muse na vzorke 400 respondentov, viac ako 74 percent opýtaných považuje odmenu za zdravý životný štýl za atraktívny parameter životného poistenia. Podobný koncept odmeňovania rekreačných športovcov uplatňoval Aegon úspešne v Čechách a sme radi, že tých, ktorí robia niečo pre svoje zdravie, teraz už môžeme odmeniť aj na Slovensku,\" povedala Monika Poracká, manažérka produktového oddelenia spoločnosti Aegon. Odmeny v podobe navýšenia poistnej sumy o 20 % sa dočká každý, kto uzavrie niektoré z doplnkových poistení a dokáže, že sa venuje športu. Stačí permanentka z fitnescentra, potvrdenie o registrácii v športovom klube, diplom či medaila zo súťaže.

Okrem iného sa tým rieši aj problém, čo s nezaopatrenými členmi rodiny či nesplatenými úvermi v prípade nepriaznivej a nečakanej životnej situácie. My však zatiaľ neumierame, žijeme, a preto potrebujeme aj jesť!

Čo na tanier?

Neexistuje jednoznačná všeobecne platná odpoveď na otázku, čo jesť a čo nejesť, pretože každý má iný metabolizmus a iné spaľovanie. „Ak to mám zjednodušiť a zhrnúť, podľa WHO je zdravý príjem u priemerného človeka v rozmedzí 8 000 – 10 000 KJ, ale, samozrejme, záleží na veku, pohlaví aj energetickom výdaji v priebehu dňa. Podľa všeobecných lekárskych odporúčaní by bielkoviny mali tvoriť 10 – 12 % celodennej stravy, sacharidy 55 – 60 % a tuky 26 – 28 %,“ odporúča čísla, ktoré v tomto prípade nie sú až také jasné, trénerka a dietologička Z. Bohátová. „Tak teda konkrétnejšie,“ prikývne, „denne jeden kus ovocia, pol kila zeleniny, k tomu chudé mäso a ryby. Minimalizovať treba jedlá a nápoje s pridaným obsahom cukrov, stužovacích tukov, s vysokým obsahom solí a alkohol.“

Začiatky nebývajú ľahké, ale ako hovorí jeden starý citát – „Zasej čin, zožneš zvyk, zasej zvyk, zožneš charakter, zasej charakter a zožneš osud.“