Srdcová parazitóza psa
Takzvaný srdcový červ, parazit Dirofilaria immitis,je prirodzeným parazitom psa a psovitých šeliem. Domestikované mačky sú infikované menej často. Tento veľký vláknu podobný červ (samica je až 26 cm dlhá) parazituje normálne v lumine pľúcnych tepien a za určitých okolností aj v pravej srdcovej komore. Infekciu môžu spôsobovať červy v počte od dvoch toho istého pohlavia až do niekoľko sto jedincov. Ako medzihostitelia a prenášači parazitárneho ochorenia pôsobia niektoré druhy komárov.
U psov dochádza k postupnému hromadeniu parazita pomaly počas 3 až 5 rokov a zákernému, náhlemu vzniku klinických príznakov. V závislosti od rozsahu začervenia a imunitnej odpovedi psa na toto ochorenie dochádza k vzniku rôznych klinických príznakov. Najčastejším z nich je zápal pľúcnych tepien a ich následné upchávanie zápalovými zmenami. V dôsledku ochorenia dochádza aj ku chronickému zvýšeniu krvného tlaku, vedúcemu k srdcovým príhodám, poškodeniu pľúc, akútnemu rozpadu červených krviniek a obehového zlyhania, menej často k ochoreniu obličiek. Dôležitosť srdcových parazitóz ako hlavnej príčiny ťažkých karadiopulmonálnych ochorení u psov sa najčastejšie spomínala v Spojených štátoch, Japonsku, Austrálii a v karibskej oblasti. Dlhodobo známe, ale nie tak často diagnostikované ochorenie je aj v severnom Taliansku. Nové diagnostické metódy pomohli nájsť nové lokality výskytu v južnej Európe, napríklad Španielsku, Portugalsku a Francúzsku, ale aj v Mexiku a Južnej Amerike. Srdcové parazitózy sa vyskytujú najčastejšie v miernom a tropickom pásme a rozširujú sa od rovníka do takých vzdialeností, ako je napríklad až Kanada.
Je zaujímavé, že rozvoju srdcovej parazitózy v USA pomohlo vytvorenie diaľničnej siete a cestovanie rodín so psami, ktoré sa uvádza od čias asi pred 400 rokmi. Ako lokálne zdroje infekcie fungujú choré derofilaremické psy a dnes boli infikované psy zistené vo všetkých 50 štátoch Únie vrátane Aljašky. Pre rozvoj infekčných lariev vo vnútri medzihostiteľa komára je potrebná určitá teplota, minimálne 14 stupňov Celzia, počas približne 30 dní, čo je bežný vek, ktorý dosahujú tieto druhy komárov. Najčastejším obdobím rozširovania parazitózy je júl a august, vzhľadom na to, že zrenie lariev komárov sa urýchľuje so zvýšením teploty. Ak sa infekcia v oblasti objaví, možno ju len kontrolovať, nie však úplne zničiť. Ak je ochorenie v pokročilom štádiu, môže pri liečbe dôjsť ku komplikáciám vzniknutým usmrtením parazitov protiparazitárnym preparátom a následnému upchatiu ciev odumrelými červami. Prognóza závisí od vážnosti infekcie. Je žiaduce podávať zdravým psom v pravidelných intervaloch antiparazitiká ako prevenciu. Je isté, že toto ochorenie je nebezpečné svojou tendenciou ku geografickému rozširovaniu. V oblastiach, ktoré sú zemepisne vhodné na vývoj parazita a sú doteraz bez klinicky chorých zvierat, možno odporučiť preventívne imunologické testy.