Smaragd – krása, ktorá upúta
Drahým kameňom sa nazýva ten minerál, ktorý na stupnici tvrdosti dosahuje aspoň číslo 7. Beryl so svojou tvrdosťou 7,5 až 8 tento predpoklad spĺňa, a tak sa začleňuje do rodiny drahých kameňov. Prečo beryl, keď chceme hovoriť o smaragde?!?
Smaragd je vlastne beryl s intenzívnou zelenou farbou. Za svoje sfarbenie vďačí štipke chrómu, ktorý ho robí natoľko jedinečným, že je po ňom pomenovaný už aj istý druh zelenej farby, známy ako smaragdový.
Smaragdy pochádzajú z ložísk v Rusku, Pakistane, Brazílii a južnej Afriky. Smaragdová „elita“ má však svoj domov v Kolumbii. Nielen smaragd, ale všetky odrody berylu sú priehľadné, a preto sú väčšinou vybrúsené fazetovaním, teda brúsením pod určitým uhlom. Smaragd je možné vytvoriť aj umelo, ale syntetické verzie tohto druhu drahého kameňa nie sú na trhu zvlášť rozšírené.
Beryly sa zvyknú vylepšovať, napríklad vypaľovaním. Na zlepšenie estetického zjavu smaragdu sa však používajú techniky pomocou oleja. Vložením doň budú pukliny alebo trhliny na smaragde načas menej viditeľné.
Smaragd so svojím nádherným odtieňom zelenej patril od nepamäti medzi žiadané kamene. Už za čias faraónov sa ťažili smaragdy, napríklad v smaragdových baniach kráľovnej Kleopatry. Ďalšími náleziskami sa mohla pochváliť India až do čias otvorenia kolumbijských baní. Je zaujímavé, že kolumbijské smaragdy ťažili už Inkovia.
V Európe máme iba jednu smaragdovú baňu, a to u nášho suseda – v Rakúsku. V Alpách v Leckbachscharte pri Habachtali pochádza malé množstvo kameňov, ktoré patria po vybrúsení medzi najväčšie rarity smaragdového sveta.
Ivana Rodáková