Slovenskému futbalu svitá na lepšie časy

Slovenskému fanúšikovi sa po rokoch pôstu dostávajú pozitívne informácie. Po fantastickom úspechu našej reprezentácie - postup na MS v Afrike, po skvelých individuálnych úspechoch Hamšíka v Neapole, Stocha v Twente, či Jendriška v 1. FC Kaiserslautern, nastáva prelomová situácia aj doma. Najvyššie postavený muž v hierarchii slovenského futbalu po získaní miesta v exekutíve UEFA verejne deklaroval, že na funkciu predsedu SFZ už kandidovať nebude.
V našom futbale nastanú zmeny. A nech by bol novým šéfom ktokoľvek, veríme, že nastanú zmeny
k lepšiemu! Prečo? Aj keď to nebude mať nový predseda jednoduché - vychádzajme z reality.
1. Postupom na MS do Afriky bude mať novú - lepšiu východiskovú pozíciu pri rokovaniach
o budúcnosti futbalu s politikmi, či sponzormi.
2. Môže využiť spoluprácu s novým marketingovým partnerom SFZ. Športprogres skončil, nastúpila nemecká renomovaná UFASPORT. Noví ľudia, nové možnosti.
3. Do slovenského futbalu vstúpili a vstupujú noví majitelia klubov, Slováci. Či už v Prešove, Košiciach, Žiline, v Banskej Bystrici, Ružomberku, Trnave, Senici. Patrí im za to vďaka. Finančne budú musieť ešte dlho svoj klub podporovať z mimofutbalových aktivít. Ak sa zlepší úroveň našej spoločnosti, možno sa raz dočkajú okrem nadávok "tiežfanúšikov" aj poďakovania za to, čo urobili pre svoj klub. Chceme veriť, že keď sa utrasú majetkové záležitosti futbalu v Bratislave (niektorí ľudia budú mať aj málo hliny na hrobe), aj tu bude futbal prioritný. Bratislavu, slovenský futbal jednoznačne potrebuje.
Aby sme sa vrátili: títo majitelia klubov chcú pre náš futbal niečo urobiť. Nový predseda SFZ sa bude môcť o nich oprieť.
Ako ďalej? Stavme na mladých! Nehľadajme pritom objavené!  Zoberme si vzor z výchovy mladých futbalistov Anglicku! Je obdivuhodné ako sú títo 18-roční chlapci futbalovo vyspelí. Tréneri im cez  anglický pohár dávajú príležitosť, citlivo ich pripravujú na možnosť zapracovania do základnej zostavy aj pre zápasy Premier league. V Anglicku je pri výchove mladých futbalistov systém. Vďaka nemu je Anglický futbal tam, kde je. My môžeme byť len a len vďační, že v tomto systéme boli vychovaní Stoch, Weiss ml. a sú vychovávané ďalšie naše nádeje. Aj keď na Slovensku sa niektoré kluby ako Žilina, Nitra, Košice snažia o koncepčnú prácu s mládežou (veľká vďaka im za to),dlho, predlho sa budeme čo i len približovať anglickému systému. Problém nevidíme ani tak v materiálnej základni našich mládežníckych akadémií, ale skôr v mentálnych možnostiach. Bodaj by sme sa mýlili, ale keď vidíme obrovské sebavedomie mladých absolventov Anglických akadémií (našťastie aj Stocha a Weissa ml.) máme obavu, že naši mládežníci sa k nemu u nás nikdy nedopracujú. Dnes, keď sa kondícia a technická úroveň futbalistov vo svete zreteľne vyrovnáva (skončili časy trpaslíkov), bude viac a viac o výsledku rozhodovať práve psychika, mentálna príprava. Ak v budúcnosti budeme chcieť uspieť, doporučujeme práve tu pri výchove našich mladých nádejí využiť športových psychológov.