Slovenská hokejová stopa v zahraničí

Slovenskí hokejisti robia dobré meno svojej krajine v prakticky každej silnej hokejovej lige v Európe. Ale čo takí, ktorí hrávajú súťaže, o ktorých málokto počul, ale stali sa majstrami a sú hviezdami svojich tímov? Je možné medzi nimi nájsť starých matadorov, ktorých pozná slovenský fanúšik z ich dlhoročného pôsobenia na Slovensku alebo v Česku, ale sú aj takí, o ktorých prakticky nikto nič nepočul. A práve o nich je tento článok.

 

V neďalekom Poľsku slávil titul tím Podhale Nowy Targ, ktorí vo finále zdolal Cracoviu Kraków. Hlavným trénerom tohto klubu je bývalý tréner Martina, či Popradu, Slovák Milan Jančuška. V kádri mal aj bývalého skalického obrancu Martina Ivičiča.

Ďalším slovenským trénerom u nášho severného suseda je Ľubomír Roháčik, ktorý trénuje Sanok a pod svojim velením má aj Popradčana Tomáša Valečka a dlhoročného Nitrana Viliama Čacha.

Farby Torune hája Vladimír Búril a Zoltán Kabát, za tím Naprzod Janów hrajú Miroslav Zaťko s Viktorom Kubenkom, v Osvienčime Peter Gallo s bývalým Martinčnaom Petrom Tabačkom a posledným Slovákom v Poľsku je hráč Sosnowca Trenčan Martin Opatovský.

 

Maďarským majstrom sa stal Alba Volán FeVita Székeszfehérvár aj s Rastislavom Ondrejčíkom, ktorý sa medzičasom stal maďarským reprezentantom a odohral za svoju novú krajinu aj niekoľko zápasov.

Najväčšie zastúpenie u južných susedov majú Slováci v Újpeste, za ktorý hrajú až štyria, konkrétne Lipták Juraj Kadlubiak, Bratislavčan Branislav Fábry a Vladimír Ďubek s Ladislavom Sikorčinom

Bránu tímu Budapest Stars háji piešťanský obľúbenec Jozef Ondrejka, v poli mu pomáhajú Košičan Matúš Petričko a už dlhoročný maďarský reprezentant Tomáš Šille, ktorý ale zároveň hrá aj za slovenskú reprezentáciu v in-line hokeji.

Farby Ferencvárosu háji mladý, iba 19-ročný odchovanec Slovanu Bratislava Pavol Hrajnoha spolu s 21-ročným ďalším Slovanistom Markom Huckom. Posledným do partie je zvolenský odchovanec Peter Ševela v bráne Dunaújvárosu.

 

Rumunským majstrom sa stala HC Miercurea Ciuc-Csíkszeréda a spolu s ňou aj traja Slováci, Žilinčan Stanislav Kožuch, Popradčan Jozef Hrubý a Spišiak Peter Ordzovenský, pre ktorého je to už druhý rumusnký titul v rade a ktorý vo voľnom čase chytáva vo futbalovej bráne Iliašoviec.

 

Chorvátskym majstrom sa stal Medveščak Záhreb, ktorého dres obliekajú aj dvaja Slováci, Zvolenčania Viliam Chovanec a Miroslav Brumerčík. Obidvaja sa už dávnejšie stali chorvátskymi občanmi a v týchto dňoch reprezentujú Chorvátsko na MS I. divízie v Slovinsku, kde hrajú spolu v jednej obrane, ale po prehre s Južnou Kóreou sa Chorváti porúčajú o level nižšie. 

 

Srbský titul získal Partizan Belehrad. Pričinilo sa oň až 6(!) Slovákov. Konkrétne skalickí odchovanci Jozef Liška s Petrom Foltínom, rodák z Ilavy Juraj Liška a spolu s nimi aj Tibor Schneider, Ivan Raček a Martin Šúrek.

 

Veľká enkláva Slováko sa nachádza v Belgicku, konkrétne v klube White Caps Turnhout, kde hrajú Marek Žiarny, ktorý už pôsobí v Belgicku 6 sezón, rovnako ako Michal Vlna a Peter Bartek, jeho brat Maroš Bartek ťahá v už dokonca dvanástu sezónu. Posledným do partie je Miroslav Bielek. White Cpas skončili v semifinále play-off a obsadili tretiu priečku. V Belgicku hrá ale ešte jeden Slovák, a tým je Dušan Charvát, ktorý po jedenástich sezónach prestúpil práve z tímu White Caps do Olympie Heist.

 

Jeden Slovák hrá aj v Holandsku, ale zato je známy všetkým slovenským fanúšikom. Je ním Jozef Čierny, dlhoročný hráč Zvolena, ktorý má na svojom konte aj jeden zápas v NHL. V tejto sezóne si obliekal dres Haagu, ktorý skončil na tretej priečke po semifinálovej prehre s Tillburgom.

 

Najsilnejšie zastúpenie má slovenský hokej vo francúzskej súťaži, kde praktick neexistuje klub bez slovenskej účasti. Majstrom pre túto sezónu sa stal Rouen a tešiť sa mohol ďalší Slovák za hranicami, Daniel Babka.

Až päť Slovákov hrá za HC Gap. Najznámejším je Tomáš Škvaridlo, rodák zo Zvolena. Spolu s ním sú v tíme aj Milan Tekel, Erik Bochna, Milan Dirnbach a Matúš Luciak.

Épinal má vo svojich radoch ďalšieho známeho extraligistu Jána Plcha, okrem neho aj Stanislava Petríka, Petra Slováka a Jána Šimka.

Za Strasbourg hrajú Vladimír Hiadlovský, Michal Česnek a Miroslav Štolc. V Dijone  napríklad Trenčan Anton Lezo, Miroslav Kristín, Pavol Rešetka a Peter Strapatý

Za Mont Blanc hrá svojim menom známy Garip Saliji spolu s Andrejom Rajčákom. Za klub zo známeho lyžiarskeho strediska Chamonix hrajú Radovan Hurajt s Marekom Priechodským, v Briancone chytá Ramón Sopko, pred ním v obrane stojí Michal Korenko

Angers má vo svojich radoch tiež dvoch Slovákov, sú nimi Topoľčanec Pavol Mihálik a Popradčan Tomáš Balúch. Posledným Slovákom v najvyššej francúzskej súťaži je hráč Amiens Miroslav Pažák, ktorý má na konte aj štart na MS B-kategórie v roku 1994.

 

Z hokejovo exotických krajín má Slovensko hneď štvornásobné zastúpenie v španielskom klube CG Puigcerda, ktorý vyhral španielsky pohár. Hrajú zaň Spišiak Peter Filip, v minulej sezóne Martinčan Tomáš Pokrivčák, Dubničan Peter Kotlárik a bránu háji odchovanec Slovanu Bratislava Juraj Nemčák.

 

V absolútne exotickom prostredí pôsobí aj Prievidžan Michal Tomášik, ktorý si za svoje pôsobisko vybral turecký tím Baskent.

 

Ale titul najväčšieho exota sa dá pripísať Michalovi Ondráškovi, ktorý sa vo veku 26 rokov stal hlavným trénerom kuvajtskej reprezentácie, ktorá bola minulý rok opätovne prijatá do hokejovej rodiny IIHF.

 

 

(sd)