Škorica zlepšuje krvný tlak. Čo ďalšie ešte dokáže?
Škorica je známe aromatické korenie, ktoré sa odpradávna využíva nielen v kuchyni, ale aj v prírodnom liečiteľstve. Považuje sa za jedno z najstarších korení na svete. Poznali ju už starovekí Egypťania, ktorí ju používali najmä pri balzamovaní.
Vedeli ste, že škorica sa získava z vnútornej sušenej kôry stromov, konkrétne vždyzelených tropických škoricovníkov? Najlepšia je vraj zo 4-5-ročných konárov.
Čo všetko obsahuje škorica?
Toto voňavé korenie obsahuje minerály ako vápnik, horčík, draslík, fosfor a je tiež zásobárňou vitamínov, najmä vitamínu A, B, C, E a K.
Vďaka tomu je škorica cenným prírodným prostriedkom pre zdravie. Tu je niekoľko zaujímavých zdravotných účinkov obľúbeného korenia.
Regulácia krvného tlaku
Škorica je jedným z prírodných liekov proti vysokému krvnému tlaku. Zdá sa, že toto voňavé korenie pomáha rozširovať a uvoľňovať cievy, v dôsledku čoho dochádza k zníženiu krvného tlaku.Tento efekt je podložený aj vedeckými štúdiami.
Vďaka tomuto účinku škorica následne pomáha znižovať riziko infarktu srdca či mozgovej príhody.
Antioxidačné účinky
Antioxidačné látky obsiahnuté v škorici chránia bunky pred voľnými radikálmi a tým znižujú riziko neurodegeneratívnych ochorení mozgu či srdcovocievnych ochorení.
Niektoré štúdie preukázali, že určité zložky v škorici dokonca môžu brzdiť rast rakovinových buniek.
Trávenie a chudnutie
Škorica upravuje metabolizmus, reguluje hladinu cukru v krvi a zabraňuje ukladaniu tuku. Je známym prírodným pomocníkom na podporu a úpravu trávenia.
Zdroj: freepik.com
Silnejšia imunita
Počas zvýšeného výskytu vírusových ochorení je dobré podporovať svoju imunitu a škorica je v tejto sfére výborným pomocníkom. Môžu za to najmä účinné éterické oleje, ale aj ďalšie zložky tohto korenia. Miesto umelých vitamínov na imunitu skúsme zaradiť radšej takéto prírodné “nakopávače” obranyschopnosti.
Lepšie prekrvenie
Škorica je známa aj tým, že podporuje prekrvenie a poradí si tak s problémom studených nôh či rúk. Keď je nám chladno, doprajme si korenistý nápoj s obsahom škorice a naše telo by sa malo čoskoro príjemne zahriať.
Zdroj: freepik.com
Pre zdravý chrup a svieži dych
Výskum ukazuje, že škorica prispieva aj k zdraviu ústnej dutiny a chrupu. Esenciálne oleje a ďalšie zložky škorice pôsobia proti baktériám spôsobujúcim zápach z úst či zubný kaz alebo iné infekcie.
Ako si ju dopriať?
Zásobu škorice nájdeme asi v každej domácnosti. Mnohí ju využívame hlavne počas Vianoc do rôzneho sviatočného pečiva. To je však škoda, vzhľadom na silné zdravotné účinky tohto korenia. Dá sa použiť v mnohých jedlách, či už slaných alebo sladkých.
Stačí si ju pridať do cereálnych kaší, do smoothie alebo jogurtu. Hodí sa aj ako korenie do niektorých polievok alebo na dochutenie koláčov.
Škoricu možno užívať aj vo forme odvaru, tinktúry, oleja, pripravuje sa z nej i alkohol a dá sa zakúpiť aj vo forme kapslí.
V prípade, ak trpíte nejakými ochoreniami alebo užívate lieky, je však lepšie poradiť sa pred začatím užívania takýchto prípravkov s vaším lekárom.
Zdroj foto: freepik.com