Škorica ku zime patrí! Na čo všetko je dobrá?

Škorica evokuje v každom z nás niečo iné. Nechýba vo vianočnom pečive, varenom víne alebo kysnutých koláčoch. Príjemná vôňa a jedinečná chuť tejto sladkej koreniny upokojujú. Škoricu odporúčajú výživoví odborníci, pretože obsahuje rad cenných látok ako vlákninu, vápnik a mangán. Pomaly si jej liečivé účinky začíname uvedomovať i my. Stále neviete, prečo sa oplatí škoricu konzumovať?

Škorica je naozaj prospešná...
 
Na základe vedeckých štúdií možno prínosy škorice zhrnúť nasledovne: Pravidelná konzumácia škorice znižuje hladinu cholesterolu v krvi, pričom pozitívne účinky garantuje už polovica čajovej lyžičky denne.
Ak trpíte cukrovkou alebo sa obávate, že by sa mohla v budúcnosti týkať aj vás, jedzte škoricu. Sladká korenina má významné regulačné účinky na hladinu krvného cukru v krvi.
Užívajte škoricu aj v prípadoch, že trpíte častými kvasinkovými infekciami, bojíte sa rakoviny, artritídy a hľadáte bojovníka proti baktériám. Ak si chcete do budúcna zachovať jasnú myseľ, dobrou správou je, že škorica posilňuje kognitívne funkcie a pamäťové schopnosti.
 
Koľko škorice treba užívať?
 
Ani v tomto smere to netreba so škoricou preháňať. Odborníci sa zhodujú, že dostatočné množstvo je pol až jedna čajová lyžička denne, prípadne množstvo medzi 1až 6 gramov. V žiadnom prípade to nepreháňajte, pretože aj škorica môže byť vo vysokých dávkach pre organizmus toxická, najmä pre ľudí s pečeňovými problémami.
 
Akým spôsobom pridať škoricu do jedálneho lístka?
 
Zaradiť škoricu do denného menu nie je vôbec zložité. Začať môžete hneď ráno, pretože je stvorená pre dochutenie ovsených vločiek. Ak preferujete toast s maslom a medom, môžete pridať aj škoricu. Tak isto sa hodí do sladkých cestovín, tvarohu, koláčov či palaciniek.
 
MIMI