Sila skrytá v klinčekoch
Klinčeky (lat. Syzygium aromaticum) sú sušené púčiky kvetov stromu klinčekovec vonný. Sú obľúbeným korením, známym pre svoju intenzívnu aromatickú vôňu a chuť. Klinčeky nesmú chýbať v žiadnom vianočnom korení či dobrom punči - je to jednoducho jedna z vianočných vôní.
Pôvodný domov klinčekov je Indonézia, dnes sa ale pestujú aj v iných oblastiach.
Toto voňavé vianočné korenie má množstvo pozitívnych účinkov na zdravie. Viete, čo všetko sa v klinčekoch skrýva?
Čo obsahujú klinčeky
Klinčeky obsahujú množstvo biologicky aktívnych látok, z ktorých najvýznamnejšou je eugenol. Ten tvorí až 70-90 % ich esenciálneho oleja. Ďalej v klinčekoch nájdeme hlavne tieto látky:
-
Flavonoidy (quercetín, kaempferol)
-
Fenolové zlúčeniny
-
Vitamíny a minerály: vitamín C, K, mangán, vápnik, železo, horčík
V čom nám môžu pomôcť?
Pri pravidelnej konzumácii tohto korenia môžeme dosiahnuť zlepšenie zdravia vo viacerých smeroch. Hlavné pozitívne účinky klinčekov na zdravie sú:
-
Antibakteriálne a antiseptické účinky vďaka eugenolu - klinčeky sa preto často používajú pri infekciách ústnej dutiny alebo na dezinfekciu rán.
-
Protizápalové vlastnosti, za ktoré klinčeky vďačia opäť hlavne eugenolu, ale aj ďalším zlúčeninám. Osvedčili sa pri zmierňovaní zápalov sprevádzajúcich napríklad ochorenia ako artritída.
-
Podpora trávenia - korenie má tiež pozitívne účinky na trávenie. Podporuje produkciu tráviacich enzýmov a znižujú nadúvanie, plynatosť a kŕče.
-
Proti bolesti zubov - klinčekový olej je v prírodnom liečiteľstve známy ako prostriedok na zmiernenie bolesti zubov a pri podráždení ďasien.
-
Antioxidačné účinky - vďaka vysokému obsahu antioxidantov pomáha chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi.
-
Protirakovinové účinky - štúdie na zvieratách preukázali, že eugenol dokáže brzdiť rast rakovinových buniek.
-
Stabilizácia hladiny krvného cukru.
-
Posilnenie imunitného systému.
Zdroj foto: freepik.com
Ako zaradiť klinčeky do stravy?
Ak by ste chceli na vlastnej koži skúsiť pozitívne účinky klinčekov na zdravie, jednoducho zaraďte toto korenie do stravy. Dá sa použiť v rôznych jedlách i nápojoch, tu je niekoľko tipov:
-
pečivo a zákusky, napríklad medovníčky, perník a podobne
-
niektoré mäsové jedlá
-
horúce nápoje, ako sú korenené latté, varené víno a mušt
-
Indické jedlá vrátane karí alebo chutney
-
klinčekový čaj, ktorý si môžete pripraviť doma tak, že asi jednu polievkovú lyžicu celých klinčekov povaríte vo vriacej vode 3 až 5 minút - dobre sa kombinuje so škoricou a jablkom
Zdroj foto: freepik.com
Môže aj uškodiť
Keď sa klinček konzumuje v malom množstve v potravinách, je vo všeobecnosti dobre znášaný a bezpečný pre väčšinu ľudí, za predpokladu, že nemajú alergiu na korenie. S klinčekovým olejom však treba narábať opatrnejšie, najmä ak ho užívate vnútorne.
Vo forme mletého korenia by ste nemali užívať viac ako jednu čajovú lyžičku denne.
Vo všeobecnosti sa vyhýbajte požívaniu klinčekového oleja, pokiaľ nemáte povolenie od lekára. Ak ho predsa len chcete užívať vnútorne, zrieďte ho iným olejom, napríklad olivovým, a skonzumujte iba 1–2 kvapky.
Aké sú vedľajšie účinky klinčekov?
Konzumácia klinčekového oleja môže spôsobiť poruchy trávenia a iné tráviace problémy, pocity pálenia a možno aj poškodenie pečene.
Pri lokálnej aplikácii môže tiež spôsobiť kožné vyrážky, pálenie a brnenie, preto používajte opatrne.
Klinčekový olej a extrakty sa neodporúčajú tehotným a dojčiacim ženám.
Ľudia, ktorí užívajú lieky na kontrolu cukrovky, hypoglykémie alebo porúch krvácania, by mali klinčekové produkty používať iba pod dohľadom lekára, pretože eugenol môže ovplyvniť zrážanlivosť krvi a hladinu cukru v krvi.
Zdroj foto: freepik.com