Sezóna kliešťov a komárov: Ako chrániť domácich miláčikov?

Aj v lete pokračuje sezóna kliešťov, hoci ani im nesvedčí horúce počasie. Naopak, vplyvom klimatickej zmeny máme už aj na Slovensku hlásený výskyt tropické komáre, ktoré prenášajú nebezpečné telázie schopné infikovať našich štvornohých miláčikov očnými, srdcovými a pľúcnymi červami. Našťastie, majitelia majú v rukách možnosti, ako sa účinne chrániť proti parazitom.

Kliešte sú celoročne

Kliešte prenášajú závažné ochorenia ako sú lymská borelióza, kliešťová encefalitída či babezióza. Obzvlášť sú aktívne najmä od jari do jesene, no v prípade miernej zimy, keď teploty neklesnú pod bod mrazu, sa vyskytujú celoročne. Psom a mačkám môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, preto je na mieste minimalizovať riziko prenosu infekčného ochorenia.

Na trhu je široká škála prípravkov proti kliešťom, medzi ktoré patria tablety, spreje alebo pipety (tzv. spot-ons), antiparazitné obojky. „Pred výberom konkrétneho prípravku sa je dobré poradiť s veterinárom, ktorý pri výbere zohľadní vek, hmotnosť, zdravotný stav zvieraťa. Frekvenciu používania antiparazitík ovplyvňuje i životný štýl zvieraťa a jeho prostredie. Napríklad pes, ktorý žije na záhrade pri lese má väčšiu šancu pre napadnutie kliešťami ako bytová čivava,“ vysvetľuje MVDr. Dagmar Zähringer, PhD. zo Super zoo Veterina. Existujú prípravky, ktoré môžeme použiť už u šteniatok a mačiatok.  „Na celé telo môžeme u nich aplikovať sprej s repelentným účinkom už od 2 dní života, ktorý ich chráni proti kliešťom, muchám  komárom, a to po dobu 1 mesiaca. Pokiaľ ide o šteniatko, ktoré žije s majiteľmi v byte a von chodí len na prechádzky, môžeme použiť prírodný prípravok na báze éterických olejov a počkať do veku 8 týždňov, keď mu už podáme žuvacie tablety.“

                           Zdroj obrázka: pixabay.com

Bezpečne a komplexne

Žuvacie tablety proti kliešťom sú majiteľom dobre známe, no domáceho miláčika neochránia proti bodavému hmyzu. Preto ich je vhodné kombinovať buď so sprejmi s repelentným účinkom alebo pipetami, ktoré sa kvapnú priamo na kožu medzi lopatkami zvieraťa. Sú účinné už na druhý deň po aplikácii, ale celkový účinok trvá menej ako 5 týždňov. Opäť, vhodný prípravok je vhodné vybrať po konzultácii s veterinárom, keďže niektoré zvieratá majú citlivú kožu. „V deň aplikácie by zviera nemalo zmoknúť ani sa zamokriť. Taktiež šampón môže znížiť účinok uvedených prípravkov, preto by sme nemali zviera kúpať aspoň 5 dní. Majiteľ by sa mal vyhnúť svojvoľnej kombinácii viacerých rôznych antiparazitárnych prípravkov súčasne. Na trhu je tiež žuvacie mäso, ktoré chráni tak pred komármi, ako aj bodavým hmyzom, no nie je vhodné pre alergikov na kuracie mäso či pečeň.,“ dodáva veterinárka MVDr. Dagmar Zähringer, PhD. Žiadny výrobok nie je stopercentne účinný, preto nezabudnite vždy myslieť aj na prevenciu - vyhýbajte sa miestam s vysokou koncentráciou parazitov, najmä počas jarného a letného obdobia a zviera dobre skontrolujte po každej prechádzke.

Obojky, šampóny aj ultrazvuk

V neposlednom rade je možné použiť šampóny, ktoré ničia kliešte a blchy priamo v srsti. „Na ochranu pred kliešťami sa často využívajú aj obojky s repelentným účinkom, ktorých efekt trvá až 4 mesiace. Účinná látka sa rozšíri prostredníctvom kožného mazu po celom tele zvierat a okrem kliešťov pôsobí tiež preventívne proti napadnutiu blchami a komármi. Novinkou je tiež ultrazvukový odpudzovač, ktorý pracuje na báze neškodných a pre ľudí a domácich miláčikov nepostrehnuteľných ultrazvukových impulzov. Je účinný na 94 % a jeho prevádzkový dosah je približne 1,5 metra. Dobrá správa je, že pokiaľ sa v tejto vzdialenosti nachádza majiteľ, chráni aj jeho,“ hovorí Robert Schemmer zo Super zoo.

V prípade, že pes či mačka predsa len „chytia“ kliešťa, je potrebné konať rýchlo, ale opatrne. Odstránenie kliešťa by sa malo vykonať špeciálnou pinzetou alebo háčikom umiestneným čo najbližšie k miestu, kde je kliešť prichytený na koži. Po odstránení je dôležité miesto dezinfikovať a potom starostlivo sledovať, či sa neobjavia príznaky infekcie. „Ak spozorujete akékoľvek začervenanie, opuch alebo zmeny v správaní vášho zvieraťa, musíte okamžite kontaktovať veterinára. Včasná liečba môže minimalizovať riziko komplikácií a zabezpečiť rýchle zotavenie,“ uzatvára veterinárka MVDr. Dagmar Zähringer, PhD. zo Super Zoo Veterinara.

                                               Zdroj obrázka: Tatiana Kubišová

Vidieť za roh

Po odstránení parazita z kože či zo srsti je tiež vhodné zbaviť sa ďalších prípadných neželaných hostí, ktorí sa ešte nestihli prichytiť z pelechu, koberca, gauča alebo postele aplikáciou špeciálneho spreja. Podľa MVDr. Dagmar Zähringer, PhD. môže byť dlhodobým riešením ochrany pred boreliózou, ktorú prenášajú kliešte, aj očkovanie: „Psy sa môžu očkovať od veku 12 týždňov, pričom približne po 3 týždňoch sa vykoná posilňovacia vakcinácia. Na udržanie trvalej imunity sa odporúča každoročné revakcinovanie. Vakcína sa odporúča majiteľom psov, ktorí sa často pohybujú vonku.“

Žiadna ochrana však nefunguje na 100 %, preto je i naďalej dôležité svojho domáceho miláčika pravidelne kontrolovať a snažiť sa kliešťa vytiahnuť okamžite po jeho náleze, aby nestihol do jeho tela vypustiť obávanú infekciu. V prípade bodnutia komárom prenášajúcim infekčné ochorenia je dôležité zájsť na veterinu okamžite, keď je pes malátny, apatický, odmieta vodu a potravu, prípadne sa u neho objavia neurologické príznaky.

 

 

 

Zdroj foto: pixabay.com; Tatiana Kubišová