Sedíte väčšinu dňa na zadku? O toto si koledujete!
Dnešná doba by sa pokojne dala nazvať aj “dobou sedavou”. Posun od fyzicky náročnej práce ku kancelárskym prácam, dostupnosť automobilov a ich nadmerné využívanie, trávenie času pozeraním televízie či na sociálnych sieťach – to všetko prispieva k tomu, že sa menej a menej hýbeme.
Hoci mnohé výdobytky modernej doby nám uľahčujú život, na druhej strane si tento spôsob života vyberá aj svoju, často krutú, daň v podobe zdravotných problémov.
Aké riziká so sebou prináša sedavý spôsob života?
1. Srdcové ochorenia
Dlhšie sedenie a menej pohybu znamená, že krv prúdi cievami pomalšie. To má za následok vyššie riziko upchávania ciev nečistotami. V konečnom dôsledku sa tým zvyšuje riziko ischemickej choroby srdca.
Štúdia publikovaná v Medicine & Science in Sports & Exercise zistila, že čím viac času muži trávili sedením v autách a pozeraním televízie, tým bola vyššia šanca, že ochorejú nejakým typom kardiovaskulárneho ochorenia. Toto zistenie podporili aj viaceré ďalšie štúdie, a samozrejme, netýka sa to len mužského pohlavia. Ohrozené sú aj ženy.
2. Cukrovka
Medzi ochorenia, ktorých stále pribúda a súvisia so sedavým spôsobom života, patrí aj cukrovka. Menej pohybu znamená, že náš organizmus spotrebúva menšie množstvo cukru v krvi, čo nie je zdraviu prospešné.
Jedna z mnohých štúdií skúmajúcich vplyv sedavého spôsobu života na riziko cukrovky dospela k záveru, že sedenie viac ako 8 hodín denne sa spája až s o 17 % vyšším rizikom rozvoja tohto ochorenia v porovnaní so sedením menej ako 4 hodiny denne.
Nedostatok fyzickej aktivity je jednou z hlavných príčin cukrovky.
Zdroj: freepik.com
3. Slabšia cirkulácia
Menej pohybu vedie aj k spomalenému krvnému obehu v nohách, čo môže zapríčiniť opuchy končatín, bolesti či krvné zrazeniny. Medzi najhoršie dôsledky patrí hlboká žilová trombóza, teda stav, kedy sa v nohách vytvorí krvná zrazenina, ktorá sa môže uvoľniť a upchať cievy v rôznych častiach tela, napríklad v pľúcach.
4. Horšia pamäť a kognitívne funkcie
Sedavý spôsob života negatívne vplýva aj na prekrvenie mozgu a môže viesť k spomaleniu kognitívnych funkcií.
Štúdia z roku 2023 ukázala, že medzi staršími dospelými bolo viac času stráveného sedavým trávením času významne spojené s vyšším výskytom demencie.
Zdroj: freepik.com
5. Vyššie riziko rakoviny
Niekto by si mohol pomyslieť, že ak si každý deň doprajeme 30 minút cvičenia, zvrátime tým všetky negatívne dopady nášho sedavého spôsobu života. Nie je to však také jednoduché.
Zaujímavé zistenia totiž priniesla recenzia publikovaná v časopise Journal of the National Cancer Institute, ktorá analyzovala 43 štúdií zahŕňajúcich asi 4 milióny ľudí a ktoré sa zaoberali sedavým spôsobom života a výskytom rakoviny.
Výskumníci prišli na to, že pravidelná fyzická aktivita nestačila na to, aby sa zrušilo spojenie medzi sedavým životným štýlom a rakovinou. Jednoducho povedané, sedením a bez pohybu trávime až tak veľa času, že ani pravidelných 30 minút v posilňovni nestačí na to, aby sme negatívne dopady toľkej nečinnosti vykompenzovali.
Čo s tým?
Jednoznačne možno povedať, že sa potrebujeme viac hýbať. Minimálne hodinu denne venovať nejakej pohybovej aktivite, ako je svižná prechádzka či bicyklovanie a podobne. Toto by podľa odborníkov malo stačiť na to, aby sme dokázali znížiť riziko vyplývajúce zo sedavého spôsobu života.
Podľa výsledkov viacerých štúdií totiž najväčšiemu riziku úmrtia čelili ľudia, ktorí dlho sedeli v práci a zároveň sedavo trávili aj voľný čas, napríklad pred televíziou.
Zdroj foto: freepik.com