Satelitná anténa na paneláku je v 21. storočí veľkým problémom

Nedávno som sa stretla s kamarátkou, ktorú som dlhší čas nevidela. Sadli sme si do príjemnej kaviarne, popíjali lahodnú kávu a rozprávali sa. Každá z nás mala veľa noviniek, stihli sme prebrať naozaj všeličo.
Nie je to dávno, čo sa Katka presťahovala. Spolu s priateľom sa rozhodli bývať v podnájme a popritom prerobiť malý domček. Vyrozprávala mi zaujímavé „pikošky“ i to, aké je pre ňu ťažké zvyknúť si na život v paneláku. Pri jej rozprávaní o trampotách s obyčajným satelitným tanierom som len neveriacky krútila hlavou. Veď posúďte sami.
Dvaja mladí ľudia sa s chuťou pustili do zariaďovania prerobeného bytu a tešili sa na chvíle, ktoré budú spolu tráviť. S akousi samozrejmosťou sa rozhodli pre kúpu satelitu s viacerými televíznymi stanicami, keďže v ich byte káblovka nefungovala. Niekoľkokrát sa stretli s majiteľom bytu a medzi rečou prebrali aj tému satelitu. Prenajímateľ, ktorý bol ich kamarátom, nevidel najmenší problém v umiestnení satelitu na bočnú stenu výťahovej šachty v prípade, že nebude signál pri oknách. Byt bol na najvyššom poschodí, tak kde by mohol byť problém? Ako je na Slovensku dobrým zvykom, problémy treba urobiť i tam, kde nie sú.
Takže tu signál nemáme,“ povedal Peter.
Katka odpovedala: „Idem za domovým dôverníkom, snáď nám nejako poradí.“ Zaklopala na dvere a vysvetlila postaršej pani situáciu.
„Viete, ja by som Vám to aj dovolila, ale ľudia v tomto paneláku majú s tým obrovský problém.“ „Dosť som si vytrpela, keď váš prenajímateľ utesňoval strechu špeciálnymi tesniacimi tmelmi a páskami,“ dodala.
Ako môžu špeciálne tmely na utesnenie poškodiť strechu, nepochopila Katka dodnes. Okrem toho tmely prenajímateľ platil z vlastných peňazí. Pani trvala na tom, že satelit na streche resp. bočnej stene výťahovej šachty, spôsobuje poškodenie strechy. Darmo sa pani dôverníčke snažila vysvetliť, že na strechu pôjde montér satelitu len raz. Druhýkrát vtedy, keď sa budú sťahovať. Nepochodila. Pani domová dôverníčka nezabudla pripomenúť, že Katkini a Petrovi susedia mali satelit na streche asi po dobu jedného roka. Pre neustále sťažnosti musel dolu. Susedia však majú jednu výhodu, jedna miestnosť je správne „natočená“ a satelit umiestnili tam. Ťahať káble cez polovicu bytovky tiež nebol žiadny špás.
Mimochodom, na streche paneláku sa nachádza niekoľko vysielačov, ktoré zo záhadných príčin strechu nepoškodzujú. Obyvateľom danej bytovky neprekáža ich škodlivý vplyv na zdravie, ale satelitný tanier je obrovským problémom.
Katka sa nevzdávala. Rozhodla sa navštíviť správcu panelovej bytovky a poprosiť o radu. Rada znela, potrebujete nadpolovičnú väčšinu súhlasných stanovísk obyvateľov bytovky a samozrejme splnomocnenie, keďže ste v prenájme. Táto možnosť nepripadala do úvahy, pretože nazbierať toľko podpisov v bytovke s „čudnými“ názormi, bolo len zbožné želanie.
Ako to celé dopadlo? Zvažovali možnosť, že satelit predajú a na celú záležitosť sa vykašlú. Po úvahách však svoje rozhodnutie prehodnotili. Prečo by sa mali vzdávať svojich práv, veď riešenie sa predsa musí nájsť. Presnejšie, na Slovensku platí, pomôž si sám, lebo iní ti nepomôžu. Skôr naopak.
Nakoniec prišiel s riešením satelitný technik. Podstata spočíva vo výrobe špeciálneho držiaka, ktorý bude upevnený na balkóne. Či dané riešenie funguje, som sa zatiaľ nedozvedela. Verím, že áno. Možno sa vám tento príbeh zdá úplne nepodstatný, ale pravdou je, že ide o princíp. Čo myslíte?
 
Foto: freedigitalphotos.net / Salvatore Vuono