Šály, čiapky, rukavice – kedy ich začať nosiť a ako sa o ne starať?
Jesenné a zimné obdobie je náročné nielen na vrstvenie oblečenia, ale aj na výber materiálu a strihu. Musí byť funkčne uspôsobené na to, aby sme neprechladli v rizikových partiách, ale zároveň svoje telo ani zbytočne neprehrievali. To sa bezpochyby vzťahuje aj na zimné doplnky, akými sú šály, čiapky a rukavice.
Skôr by sme ich mali nazývať nie doplnkom, ale povinnou súčasťou svojich outfitov. Tenkú jesennú čiapku odložte v okamihu, keď už vonku panujú prvé mrazy a pocitovú teplotu znižujú zlé poveternostné podmienky. Vtedy si telo potrebujete chrániť aj šálom a rukavicami.
V zime je najväčšiemu riziku vystavovaná oblasť hlavy, tváre, krku a tenkej pokožky rúk. Preto je namieste venovať pozornosť správnemu odievaniu a výberu týchto „doplnkov“. Každým rokom sa dopúšťame tých istých chýb, čo zapríčiňuje, že nám je stále zima.
Často sme uzimení, aj napriek tomu, že si nezabúdame vziať ani čiapku, šál či rukavice. Hlavným dôvodom je to, že nespĺňajú svoj účel. Majú zabrániť väčším tepelným stratám. Čiapka teda nevyhnutne patrí na hlavu, pretože jej pokožka si vplyvom prekrvenia mozgu udržiava optimálnu teplotu, no tú z nej chladné počasie okamžite odvádza preč.
Čiapku si vyberajte tak, aby pokrývala celú oblasť hlavy až po spodnú časť uší. Z toľkých modelov kvalitných zimných čiapok sa čoraz častejšie upriamuje pozornosť na vlnené v kombinácii s elastenom.
Prírodné merino vlnené vlákna sú ideálnou voľbou, aby vás v zime hriali a v lete ochladzovali. Majú najlepšie termoregulačné vlastnosti, odvádzajú pot. To isté sa vzťahuje aj na výber kvalitných vlnených rukavíc a šálov. Ich zásadnou úžitkovou vlastnosťou sa takto stáva aj skvelá izolácia za mokra.
Nie sú však úplne nepremokavé, ale zato schopné rýchlo prijímať (bez toho, aby nám to bolo nepríjemné) a nadmernej vlhkosti sa aj najrýchlejšie zbavujú. Citlivosť na dotyk je u kvalitnejších vlnených vlákien takmer nulová. Neškriabu, sú jemné, ľahučké.
Čiapku a rukavice ešte ako tak znesiete, ale šál za žiadnu cenu? Možno sa oň zle staráte a všetky povypadávané vlákna vám tak znepríjemňujú komfort pri nosení. Zabráňte strate vlákien na šále čím skôr, inak sa budete po celý čas škriabať, až ho nakoniec dáte dole!
Vlnené šály (ale aj čiapky a rukavice) len ručne prepláchnite, aby ste nepoškodili ich jemnú štruktúru. Nikdy ich nenechávajte vo vreckách či kabelkách. Poškodzujú sa, sú plné prachu a mikroorganizmov. Šál má byť úhľadne poskladaný a uložený v plastovom vrecúšku. Pre lepšie spevnenie malých, krátkych vlákien a pre vymrznutie škodlivín v jeho štruktúrach sa odporúča vložiť ho na niekoľko hodín do mrazničky. Vlákna budú jemnejšie k pokožke a lepšie odolajú poškodeniam z vonku. Jednoduché, a tak prospešné!
Tatiana