S jódom na večné časy!
Jód je taký malý zázrak, ktorý si ľudský organizmus vyžaduje v nepatrných dávkach, no ak absentuje, náš zdravotný stav sa môže značne zhoršiť. Jód je súčasťou hormónov štítnej žľazy a ovplyvňuje nielen jej štruktúru a funkciu, ale aj rast, teplotu tela, látkovú premenu, tvorbu krvi, vývoj a fungovanie pohlavných orgánov, nervového systému a svalstva. Nedostatok jódu v ľudskom tele môže zapríčiniť zníženie celkovej imunity, pocit chladu v končatinách, problémy s pokožkou, tráviace ťažkosti, neplodnosť, duševnú zaostalosť, poruchy sústredenia, zvýšenú úmrtnosť novorodencov a vznik rôznych nádorov.
Hladina jódu sa dopĺňa konzumáciou darov mora a solenou stravou. Morské plody, riasy a ryby by sa v našom jedálnom lístku mali vyskytovať aspoň raz týždenne a maximálne množstvo skonzumovanej soli je 5g za deň. Netreba však zabúdať, že isté percento soli obsahujú rôzne pekárenské, mäsové, mliečne výrobky a rôzne druhy minerálnych vôd.
Aby sa predišlo mentálnym poruchám vo vývoji dieťaťa, depresiám, stavom úzkosti, ospanlivosti a podráždenosti je nevyhnutné zabezpečiť organizmu odporúčanú dennú hladinu jódu (pozn.: údaje v mikrogramoch).
Tehotné ženy potrebujú denne približne 230µg jódu, dojčatá 50µg, deti v predškolskom veku 90µg, v mladšom školskom veku 120µg, staršie deti a dospelí sa nezaobídu bez 150 µg jódu za deň, čo je obsiahnuté napríklad v pol litri mlieka alebo v 100 gramoch údenej makrely.
Tatiana Kovalčinová