Rýchly návod na získanie sebavedomia

Nízke sebavedomie ovplyvňuje osobný, partnerský, priateľský i pracovný život. Ak si dostatočne neveríte, skúste do svojho života aplikovať nasledovné pravidlá.

1. Snažte sa myslieť pozitívne

Ľahké to nie je, ale ani nemožné. Najjednoduchšou cestou je naučiť sa nahrádzať negatívne myšlienky pozitívnymi. Zo začiatku vám to pôjde ťažko, ale obrňte sa trpezlivosťou a výsledky sa dostavia. Verte, že stoja zato!

2. Dbajte o svoj výzor

Nikto od vás nechce, aby ste hodiny stáli pred zrkadlom a vyberali si vhodné šaty a mejkap. Stavte na jednoduchosť a pohodlnosť. Usilujte sa, aby ste sa v danom oblečení cítili príjemne. Dbajte aj o účes a decentné líčenie. Uvidíte, že to k zvýšeniu sebavedomia výrazne prispeje.

3. Zapracujte na svojich nedostatkoch

Je niečo, čo sa vám na sebe nepáči? Vyhnite sa kritike a podceňovaniu. Skôr svoje nedostatky prijmite ako výzvu na zmenu. Ak sa vám nepáčia faldíky na bruchu, tak s nimi niečo urobte. Máte medzery v ovládaní angličtiny? Zapíšte sa na kurz. Nešoférujete? Vezmite do rúk telefón a zapíšte sa na kondičné jazdy.

4. Neporovnávajte sa

Porovnávanie sa s druhými je cestou „do pekla“. Týmto spôsobom si nebudete veriť nikdy. Porovnávajte sa jedine sám so sebou – ste dnes lepší ako včera? Vravíte, že nie? Nevadí, zajtra príde nový deň a s ním aj nová šanca.

5. Naučte sa láskavosti

Pamätajte si, že ak nemáte radi samých seba, nemôžete dostatočne milovať ani ostatných. Skúste byť k sebe láskavejší a menej kritickí. Veď každý z nás má právo na chyby a omyly, teda aj vy.

6. Učte sa žiť v prítomnosti

Vyčítanie si chýb z minulosti vám na sebavedomí nepridá. Na minulosť zabudnite. Vždy, keď vaša myseľ zablúdi do minulosti, snažte sa ju preorientovať myslením na niečo príjemnejšie.

7. Stanovte si každý deň aspoň jeden malý cieľ

Sny a ciele nás posúvajú ďalej. Usilujte sa nájsť taký, ktorý chcete dosiahnuť z dlhodobého hľadiska a ten si rozdeľte na menšie ciele. K získaniu sebavedomia vám pomôže i to, keď si na každý deň určíte jeden malý cieľ – ísť si zacvičiť, navštíviť rodičov, milo pozdraviť susedku atď.

8. Pozor na držanie tela

Zlé držanie tela neprospieva chrbtici a je zlým signálom pre okolie. Ak si aj neveríte, nemusí to byť na vás vidieť už z diaľky. Vystrite sa, vypnite hruď, zhlboka sa nadýchnite a kráčajte s ľahkosťou.


-w-