Rybárstvo

Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré sa pýšia krásnymi, vysokými horami, vrchmi a kopcami. Pomedzi ne preteká veľa riek, potokov a rôznych bystrín. Na mnohých z nich sa dajú praktizovať rôzne druhy aktivít. Priaznivci vodných športov ich splavujú alebo sa v nich počas letných horúcich mesiacov kúpu.

Sú tu však aj ľudia, ktorí milujú ticho, krásnu scenériu, jemné žblnkotanie vody, dlhé a relaxačné vysedávanie na brehu rieky, vychutnávanie si pohľadu na tichú a pokojnú vodnú hladinu. A popri tom sa často veľmi radi venujú rybárstvu. V poslednom období sa rybárstvo na Slovensku teší čoraz väčšej obľube. Stále častejšie sa stáva vyhľadávanou a obľúbenou aktívnou formou oddychu a relaxu.

Aj keď Slovensko svojou rozlohou nie je veľmi veľké, má široké možnosti rybolovu.
Na území Slovenska je k dispozícii 900 rybárskych revírov, ktoré ponúkajú pstruhové, lipňové kaprovité a lososovité vody. Najčastejšie vyskytujúcimi sa rybami v Slovenských riekach, jazerách a vodných plochách sú kapor, hlavátka, ostriež, šťuka, zubáč, lipeň, amra a mnohé ďalšie.

V kaprovitých vodách sú najvyhľadávanejšie a najlovenejšie ryby kapor, šťuka, sumec, zubáč, lieň, karas, úhor a pleskáč.
Ryby ako pstruh potočný, pstruh dúhový,  sivoň či lipeň možno nájsť v lososovitých vodách, ktoré sú na Slovensku tiež dosť rozšírené a dostupné. Najväčšou lososovitou rybou je hlavátka veľká. Hľadať ju treba v chladných bystrinách horských a podhorských oblastí, pretože lososovité ryby sú veľmi náročné na kyslík.

Medzi začiatočníkmi, ale aj skúsenými rybármi, patria k najvyhľadávanejším lokalitám povodia riek Dunaj, Váh, Laborec, Poprad, Ipeľ, Hron, Turiec, Orava, Ondava a Nitra.
Medzi obľúbené taktiež patria aj slovenské vodné plochy, ktorými Slovensko v hojnom počte disponuje. Medzi najznámejšie patria Oravská priehrada, Liptovská Mara a Zemplínska Šírava. Slňava, Duchonka, Ružín, Teplý vrch, Veľká Domaša a Dedinky sú tiež častým útočiskom rybárov.

Medzi najznámejšie rybárske revíry na Slovensku patria:
Revír Materiálová jama Michalovce
- Vodná plocha materiálovej jamy v časti mesta Michalovce - Stráňany. Lov kapra a ostatných druhov rýb bez stanoveného času individuálnej ochrany povolený od 15. mája. Okres Michalovce. Má charakter kaprovitých vôd.
Revír Štrkovisko Ivanka pri Dunaji - Vodná plocha štrkoviska za obcou Ivanka pri Dunaji. Okres Senec. Má charakter kaprovitej vody.
Revír VN Ružín - Vodná plocha nádrže od priehradného telesa po železničný most Margecany smerom na Kľuknavu a potok Bystrá od ústia po pramene. Okres Košice. Má charakter kaprovitej vody.
Revír VN Orava - Vodná plocha nádrže (3400 ha) od telesa hrádze po cestný most na štátnej ceste Námestovo - Tvrdošín a po štátnu hranicu s Poľskom. Vo vzdialenosti 100 m od hrádzového telesa platí celoročný zákaz rybolovu. Okres Námestovo. Má charakter kaprovitej vody.

Pri rybárčení tiež platia určité zásady a pravidlá. Rybár musí vlastniť rybársky lístok, bez ktorého nie je možné na území Slovenska legálne loviť ryby. Rybársky lístok možno získať na obecnom alebo mestskom úrade, pod ktorý spadá oblasť, či miesto, kde sa chcete venovať loveniu.

Rybár je povinný  pred odchodom na rybačku  zapísať do prehľadu dátum rybačky a úlovok z rybačky aktualizovať v prehľade hneď po rybačke. Rybár si v jednom dni môže ponechať najviac 2 kusy rýb akými sú  kapor, lieň, šťuka, zubáč, sumec, boleň. A najviac 5 kg rýb, na ktoré sa nevzťahuje individuálna ochrana.

Ďalšou výhodou rybárstva je, že ho možno spojiť s dovolenkou pri vode. Ak teda máte chuť, potrebnú rybársku výbavu a veľkú trpezlivosť, nič nestojí v ceste tomu, aby slovenská „zlatá rybka“ splnila tajné želanie aj vám.

Zdroj: http://www.slovakia.travel/entitaview.aspx?l=1&ami=8092&smi=8092&llt=1&idp=5512