Rozprávame sa so psom

Základné psie inštinkty nezaprú, že pochádza zo svojho vývojového predchodcu - vlka. Za 12 tisíc rokov vyšľachtil človek vyše 400 plemien. Vyzdvihli, či naopak potlačili sa niektoré povahové črty. Takto sa zdôraznil stopovací a stádový inštinkt u ovčiarskych plemien či potlačil útočný inštinkt u spoločenských.
Psy sa dnes používajú na stráženie majetku i stád, ako pomocníci pastierov, lovcov, nevyhnutní spoločníci človeka. Charakteristické rysy plemien majú však aj významný vplyv na možnosti výcviku a jeho úspešnosť, a preto sa musia brať do úvahy pri výbere zvieraťa pre určitý účel.
Psy sú spoločenské zvieratá so širokou škálou komunikačných signálov. Na to, aby im chovateľ porozumel, musí ovládať základy psieho "jazyka".

Zrakové signály. Zraková komunikácia zahŕňa postavenie svojho tela i polohu a pohyby chvosta, postavenie uší, cerenie zubov a otváranie tlamy.

Postavenie tela slúži na informáciu na väčšiu vzdialenosť. Pevný postoj a zdvihnutý chvost  svedčí o ostražitom, dominantnom psovi. Zhrbené telo so stiahnutým chvostom zasa o jedincovi v podradnom postavení. Jemnejšie detaily pozorovať aj z menšej vzdialenosti. Malé zmeny polohy uší i pohyby tlamy a obočia indikujú zmeny v správaní sa psa.

Očný kontakt je nemenej dôležitý. Priamy očný kontakt môže preniesť informáciu o útočných zámeroch či o pozvaní na hru. Pohľad bokom zasa pokoru alebo ukončenie hry. Priamy pohľad do psích očí môže znamenať vyhrážku, zatiaľ čo láskavý, priateľský pohľad psa odmení. Takéto signály majú význam v kontexte, prípadne aj s hlasom.

Hlasové signály. Psy vydávajú mnoho zvukov. Ich význam mimo kontextu nie je jasný. Napríklad termín "vrčanie" zahrňuje jednak hlboké, výhražné vrčanie sebavedomého agresívneho jedinca, ale aj hlasovo vyššie vrčanie spôsobené strachom či vrčanie pri hre. Hlasové signály sa môžu interpretovať len so zrakovými. Pre psa je štekot dôležitý. Je to tak čiastočne vďaka zámernému šľachteniu, pretože štekot umožňuje vyburcovať poplach alebo viesť lovca po stope koristi.

Psy štekajú z mnohých dôvodov: aby odohnali nevítaných návštevníkov, pri pozdrave, počas hry alebo aby na seba upútali pozornosť.

Vytie nie je až také časté. Často môže prezrádzať zármutok zvieraťa, jeho pocit samoty a potreby spoločenského kontaktu.

Pachy. Jedným z najlepšie rozvinutých psích zmyslov je čuch, a pachy sa teda stávajú veľmi dôležitým spôsobom komunikácie.

Moč poskytuje informácie o teritóriu, spoločenskom postavení a pohlaví jedinca. Samce  často močom preznačkovávajú pachové znamenia iných psov, najmä tam, kde sa teritoriálne nároky prekrývajú, napríklad v mestskom parku. Pach sa vylučuje žľazami v okolí hlavy, chvosta a zadku. Tieto pachy prenášajú informácie o spoločenskom postavení a pohlaví jedinca a pomáhajú psom spoznať jeden druhého.
 Psy dokážu rozoznať človeka podľa pachu a sú pravdepodobne schopné rozoznať u ľudí aj rôzne citové rozpoloženie.