Rozmarín na okennom parapete. Ako ho využiť?
Ak pestujete rozmarín na balkóne či v záhrade, môžete ho využívať nielen v kuchyni. Na čo všetko sa dá použiť?
1. Je výborná korenina
Rozmarín je výborný na dochutenie jedál. Využíva sa hlavne v talianskej a francúzskej kuchyni, no použiť ho môžete aj na dochutenie jedál našej kuchyne. Vetvičku rozmarínu pridajte k pečenému mäsu alebo k zemiakom. Výborne dochutí i marinády. Hodí sa k rajčinám i baklažánu. Čo sa týka tejto koreniny, pokojne môžete odhodiť predsudky, pretože sa hodí aj do sladkých jedál a nápojov.
2. Je súčasťou aromaterapie
Rozmarínový esenciálny olej sa využíva aj v aromaterapii. Jeho vôňa má blahodarne účinky na psychiku. Podporí koncentráciu a celkovo stimuluje činnosť nervovej sústavy. Ak máte pred náročnou skúškou v škole či pracovným stretnutím, privoňajte si k rozmarínu, prekrví vám mozog a bude sa vám lepšie premýšľať.
3. Hodí sa na prípravu čaju
Zápar sa pripraví bežným spôsobom – čajová lyžička rozmarínu lekárskeho sa zaleje vriacou vodou a nechá sa lúhovať 10 až 15 minút. Následne sa precedí. Pije sa 2-krát denne.
Kedy si dopriať rozmarínový čaj? Okrem toho, že rozmarín stimuluje činnosť nervovej sústavy, má priaznivý vplyv aj na tráviaci systém. Keďže podporuje krvný obeh, zohreje aj končatiny, ktoré sú neustále studené. Možno ho využiť aj pri ťažkostiach s dýchacím aparátom, a to hlavne pri zahlienení pľúc. Pôsobí ako diuretikum.
4. Je skvelá súčasť kúpeľa
Rozmarín možno použiť aj do kúpeľa. Ocenia ho tí, ktorí trpia reumou a zle hojacimi sa ranami. Samozrejme, i všetci tí, ktorí si potrebujú oddýchnuť, pretože rozmarín upokojuje. Na jeden kúpeľ vám postačia 2 litre vody a 2 polievkové lyžice rozmarínu – rozmarín zalejte vriacou vodou, nechajte lúhovať a pridajte precedené do kúpeľa.
5. Môžete si z neho pripraviť masť
Rozmarínová masť je vhodnou súčasťou domácej lekárničky. Môžete ju použiť zvonku na rany či jazvy. Pripravuje sa bežným spôsobom – 500 gramov bravčovej masti sa rozohreje, pridajú sa 4 hrste rozmarínu, nechajú sa vzkypieť a odstáť aspoň 12 hodín. Potom sa masť precedí a naplní do čistej nádoby.
6. Je vhodný aj na prípravu tinktúry
Tinktúru môžete použiť napríklad ako ústnu vodu alebo po nej siahnuť pri žalúdočných ťažkostiach. Na jej prípravu budete potrebovať pol litra domácej pálenky a 50 až 60 g sušeného rozmarínu. Rozmarín nechajte v pálenke odpočívať 14 dní, ideálne na teplom mieste. Po uplynutí tejto doby tinktúru preceďte a používajte.
-w-