Recepty našich babičiek, vďaka ktorým mali krásnu pleť

Ženy sa vždy snažili byť krásne, no nie vždy mali toľko možností ako dnes. Lenže o to väčšia bola ich vynaliezavosť. Pripravovali si pleťové masky z ingrediencií, ktoré sú bežne dostupné i dnes. Ktoré sa oplatí vyskúšať?

Jablková maska

Jabĺčka bežne rástli v sadoch a naše babičky vedeli, že majú blahodarné účinky nielen na zdravie, ale aj pokožku. Preto si z tohto šťavnatého ovocia pripravovali pleťové masky. Jablká sú v domácej kozmetike obľúbené aj dnes. Majú schopnosť zbaviť pleť odumretých kožných buniek a navyše ju aj vyhladiť. Ak potrebujete pokožku vyčistiť a stiahnuť rozšírené póry, jablká sú skvelou ingredienciou. Ako na to? Do nastrúhaného jabĺčka pridajte kvalitný biely jogurt a za lyžicu domáceho medu. Zmiešajte a naneste na očistenú pleť. V prípade, že máte k dispozícii jablkovú šťavu, môžete ju použiť ako čistiacu pleťovú vodu.

Pleťová maska z vajíčok

Masku z vaječného žĺtka ocení hlavne suchá a citlivá pleť. Žĺtok jednoducho rozšľahajte a naneste na pokožku. Keďže dnes sú k dispozícii aj kvalitné panenské oleje, môžete do žĺtka pridať aj olivový alebo kokosový olej.
V prípade, že máte skôr mastnú pleť s rozšírenými pórmi, využite vaječný bielok. Vyšľahajte ho do peny a naneste na očistenú pokožku. Póry stiahne a pleť bude hebká. Majiteľky normálnej pleti môžu pri príprave masky využiť celé vajíčko.

Bravčová masť a liečivé rastliny

Dnes sú na trhu krémy na pleť od výmyslu sveta. Naše babičky si ich však vyrábali samy doma z dostupných ingrediencií. Jednou z nich bola bravčová masť, do ktorej pridávali liečivé rastlinky. Obľúbenou bol napríklad nechtík lekársky. Domácu bravčovú masť nechali rozpustiť a pridali do nej za slnečného počasia nazbierané kvety nechtíka lekárskeho. Masť prikryli plátnom a nechali odpočívať do ďalšieho dňa. Potom nechtíkovú masť zohriali a precedili. Hojivý krém dali do čistých pohárov, uzatvorili ich a krém pravidelne nanášali na pokožku.

Droždie a zemiaky na mastnú pleť

Droždie pôsobí antibakteriálne, preto je vhodné napríklad pre aknóznu pleť. Masku na tvár pripravíte rozmiešaním droždia v troške mlieka. Môžete pridať aj med, ktorý má tiež antibakteriálne i vyživujúce účinky. Po dvadsiatich minútach pôsobenia masku zmyte vodou. Čistiace a sťahujúce účinky majú aj obyčajné zemiaky. Na tento účel výborne poslúži šťava zo zemiakov.

Tip na záver
Skôr ako vybranú domácu masku nanesiete na pleť, doprajte jej píling. Môžete ho pripraviť napríklad z ovsených otrúb.

-w-