Rebarbora je stvorená do džemov i koláčov. Čo by ste o nej mali vedieť?
Má kyslastú chuť, preto sa väčšinou tepelne upravuje osladená cukrom alebo slúži ako prísada do rôznych receptov. Je rebarbora zelenina či ovocie? Ako ju jednoducho pripraviť? Prečítajte si niekoľko zaujímavostí o rebarbore.
Rebarbora je zelenina
Keď sa zadívame na rebarboru, väčšina z nás si povie, že sa jedná o zeleninu. Je to naozaj tak, aj keď sa používa skôr ako ovocie. Avšak zaujímavosťou je, že Americké ministerstvo pôdohospodárstva (USDA) ju klasifikovalo ako ovocie.
Konzumujú sa iba stonky
Ak chceme čerpať maximum benefitov z rebarbory a vyhnúť sa problémom, musíme konzumovať iba jedlé časti tejto neobvyklej zeleniny, teda šťavnaté a dlhé stonky po olúpaní kôry. Tie následne nakrájame na kocky a napríklad uvaríme v sladkej vode. V listoch, kmeni a koreňoch sa nachádza kyselina šťaveľová a ďalšie toxické látky, preto sú pre človeka jedovaté.
Kyslá je najmä vďaka dvom kyselinám
Za kyslú chuť vďačí rebarbora kyseline jablčnej a kyseline šťaveľovej. Zaujímavosťou však je, že ak sa pestuje počas tmavších mesiacov roka, je menej kyslá.
Je zásobárňou vlákniny i vitamínu K
Rebarbora je zelenina s nízkym obsahom kalórií. Avšak je kyslastá, preto sa väčšinou pripravuje s cukrom. Sto gramov rebarbory varenej s cukrom obsahuje 116 kalórií. Za zmienku stojí zastúpenie vlákniny, vitamínu K, vápnika, vitamínu C i draslíka. Vitamín K je nevyhnutný pre správnu zrážanlivosť krvi a dôležitá úlohy hrá aj v rámci kostného metabolizmu – dostatočné množstvo vitamínu K v organizme zlepšuje hustotu kostí a znižuje riziko zlomenín. Čo sa týka napríklad vápnika, z rebarbory sa horšie absorbuje kvôli vysokému obsahu antinutričných látok, ako už spomínanej kyseliny šťaveľovej.
Do tela doplní antioxidanty
Antioxidanty chránia bunky pred poškodením oxidačným stresom. Je dôležité, aby sme sa snažili prijímať širokú škálu antioxidantov z rôznych zdrojov. Vynechať by sme nemali ani rebarboru – červená farba rebarbory naznačuje, že obsahuje cenné antokyány. Podľa niektorých štúdií je v rebarbore viac polyfenolov ako v keli. Podľa jednej zo štúdií extrakt z rebarbory bol užitočný hlavne pre mozog a má potenciál chrániť pred vznikom mŕtvice a Alzheimerovej choroby.
Patrí medzi protizápalové potraviny
Rebarbora má potenciál zmierňovať zápal a podľa štúdie čínskych vedcov z Guangzhou dokonca zlepšuje prognózu pacientov so syndrómom systémovej zápalovej reakcie. Podľa štúdie z Pakistanu má extrakt z rebarbory schopnosť urýchľovať hojenie rán po operáciách.
Tip na prípravu: Rebarborovo-jahodové nanuky
Na prípravu domácich nanukov budeme potrebovať: 5 – 6 očistených stoniek nakrájanej rebarbory, 1 ½ šálky jahôd, ½ šálky javorového sirupu, 1/3 šálky rastlinného mlieka podľa vlastného výberu.
Postup: Kocky rebarbory s nakrájanými jahodami dusíme na miernom ohni domäkka. Vychladnutú zmes dáme spolu s javorovým sirupom a kokosovým mliekom do mixéra a dohladka zmixujeme. Následne naplníme formy a necháme ich zamraziť.
Mirka