Rakovina prsníka – dotýka sa každej ženy

Myslíte si, že rakovina prsníka nie je váš problém? Cítite sa zdravá a daná problematika je vám na míle vzdialená? Robíte chybu, pretože rakovina prsníka sa týka každej ženy. Venujte pozornosť svojmu zdraviu a zúčastňujte sa pravidelných preventívnych prehliadok. Nevyhnutnosťou je samovyšetrenie prsníkov. Pokiaľ dbáte na prevenciu, v prípade včasného zistenia je šanca na vyliečenie vyššia ako 70 percent.

Pozrime sa na štatistiky

Za vznik karcinómu prsníka môže asi v 10-tich percentách prípadov dedičnosť. Za rizikový faktor možno jednoznačne považovať nesprávny životný štýl – zlá životospráva, nedostatok spánku, pohybu atď. Kontroverznou témou je užívanie hormonálnej antikoncepcie. Jedna časť odborníkov zastáva názor, že antikoncepcia riziko vzniku tohto ochorenia zvyšuje. Druhá časť tvrdí, že moderná antikoncepcia obsahuje nízke hladiny hormónov a s rakovinou nemá žiadny súvis.

Rovnako obezita môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny, pretože v obéznom tele dochádza k zvýšenej tvorbe estrogénu, ktorý môže spôsobiť rakovinu prsníka. Ak si myslíte, že ste mladá a rakovina prsníka sa týka len starších žien, ste na omyle. Hoci je pravda, že riziko rastie s pribúdajúcim vekom, mladosť nie je zárukou toho, že ste zdravá. Pri dovŕšení veku 18 rokov je nevyhnutné podstúpiť preventívnu prehliadku u lekára.

Ako sa chrániť?

Základným krokom je pravidelné samovyšetrenie a preventívne prehliadky u lekára. Ak spozorujete akékoľvek zmeny na prsníkoch, ihneď vyhľadajte lekára. Medzi možné príznaky patrí zmena veľkosti prsníkov a bradaviek, vyrážky, rozličné výtoky a opuchy. Pozornosť venujte aj prípadných hrčkám a častej, prípadne trvalej bolesti.

Okrem toho dbajte na pravidelné cvičenie. Podľa odborníkov športová aktivita znižuje riziko vzniku rakoviny až o 20 percent. Stravujte sa podľa zásad racionálnej výživy. Do svojho jedálnička zaraďte dostatok zeleniny, ovocia, mliečnych a celozrnných výrobkov. Nepodceňujte správny pitný režim. Obmedzte alkohol a nefajčite. Mladým ženám sa odporúča absolvovanie prvého pôrodu do 30-teho roku života. Ak môžete, dojčite svoje bábätko čo najdlhšie.
Nezabúdajte, že polovicou úspechu je pozitívna myseľ. Neexistuje lepší pomocník slúžiaci k udržaniu zdravia ako je optimizmus.

Akého lekára navštíviť?

V prípade akýchkoľvek zmien na prsníkoch vyhľadajte lekára. Nepodliehajte panike, môžu symbolizovať zápal. V žiadnom prípade nemyslite na najhoršie. V prvom rade vyhľadajte svojho gynekológa. Je možné obrátiť sa aj na všeobecného lekára, ktorý vás odporučí ďalej. Existujú aj špeciálne prsníkové ambulancie, kde sa ženy môžu objednať a nechať sa vyšetriť.
 
MIMI