Rajčiak jedlý
Rajčiak (paradajka) pochádza z južnej Ameriky, za pôvodnú domovinu sa považujú horské údolia peruánskych And. Divý predok rajčiaka mal červené bobule veľké asi ako čerešňa, omnoho aromatickejšie a so sladšou chuťou, ako dnešné pestované veľké rajčiaky, podobne ako zemiaky sa rajčiak v 16. storočí dostal do južnej Európy najskôr ako okrasná rastlina aj v chladnejších oblastiach.
Rajčiak je jednoročná dosť rýchlo rastúca rozkonárená bylina. Je pokrytá mäkkými žľaznatými chĺpkami s charakteristickou arómou. Listy sú úzko nepárnoperovité, kvety majú žltú farbu. Plodom je šťavnatá bobuľa a v závislosti od kultivarov majú rozličnú veľkosť, tvar a farbu. Bývajú guľovité až nepravidelne laločnaté, hladké aj hlboko ryhované, oranžové, žlté a najčastejšie červené.
V chladnejších oblastiach sa rajčiaky pestujú pod fóliou alebo v skleníkoch, vo voľnej pôde ich pestujeme väčšinou z predpestovaných priesad obvykle od druhej polovice mája. Rajčiaky sa pestujú ako kolíkové, kríčkové bez kolíkov a v skleníku na vedení (drôte, špagáte, sieti). Na poľné pestovanie sú vhodné osvedčené odrody Júlia, Imun, Nana, Vrbičian-ske nízke. Proti hubovitým chorobám sú odolné novšie odrody Loni F1, Diana, Odeon, Olan, z kolíkových Dario, Mario, Primato, Tissot, Toro a ďalšie. Jedlé plody obsahujú organické kyseliny, sacharidy, vitamíny A, B, C, E, P, K, z minerálnych látok vápnik, fosfor, draslík, meď, železo a protirakovinový selén. Rajčiak má celkovo posilňujúci vplyv na organizmus a mierne močopudné účinky. Vňať je pre človeka mierne jedovatá pre obsah steroidných saponínov typu tomanínu. Šťava z čerstvých rajčiakov čistí, zjemňuje a skrášľuje pleť a preto
sú aj obľúbené pleťové masky pripravené z rajčiakovej drene a veľmi vhodné na unavenú, ochabnutú a zvädnutú pleť. Šťava sa pridáva aj do pleťových krémov.
Využitie v kuchyni
Rajčiaky sú cenné a obľúbené. Surové sú veľmi chutné, používame ich nakrájané do šalátov, ako ozdobu na obložené chlebíky a podobne. Po tepelnej úprave sa používajú aj na polievky, omáčky, na prípravu pretlakov a kečupu. Na tepelné spracovanie sa hodia skôr veľké zeleninové rajčiaky. Čerstvé vydržia v chladničke niekoľko dní, zelené rýchlo dozrievajú pri izbovej teplote. Neskoro na jeseň obraté zelené rajčiaky môžeme jednotlivo zabaliť do papiera a skladovať v chladnej pivnici aj niekoľko týždňov. Pred použitím ich rozbalíme a v teplej miestnosti ich necháme dozrieť. Pred použitím rajčiaky umyjeme, rozrežeme a odstránime aj klinovitú belavú násadu stopky, pretože tu sa hromadia škodliviny a obsahuje aj trocha kyseliny kyanovodíkovej. Rajčiaky sa dajú tepelne upravovať aj so šupkou alebo bez nej. Ak ju chceme ľahko stiahnuť, ponoríme rajčiaky asi na minútu do vriacej vody. Ako korenie sa k rajčiakovým pokrmom výborne hodí bazalka, oregano a rozmarín. Rajčiaky spolu s cibuľou a paprikou tvoria obľúbené lečo.
Recepty: Paradajkový džús
Potrebujeme: ľubovoľné množstvo paradajok, soľ, cukor.
Paradajky pokrájame, v odšťavovači odšťavíme, podľa chuti osolíme a osladíme. Podávame vychladený.
Paradajková omeleta
Potrebujeme: 500g paradajok, 100 g šunky, 50 g masla, soľ, 4 vajíčka.
Paradajky nakrájame na kolieska a šunku na malé kocky. Spolu dusíme na masle, zalejeme osolenými rozšľahanými vajciami a upečieme omelety. Konzumujeme teplé s pečivom alebo so zemiakmi.
Paradajková omáčka
Potrebujeme: 600 g paradajok, 40 g hladkej múky, olej, cibuľu, čierne korenie, 2 klinčeky, bobkový list, cukor.
Paradajky pokrájame a uvaríme do mäkka. Z oleja a múky pripravíme bledú zápražku, rozriedime ju vychladnutou šťavou z pretretých uvarených paradajok. Pridáme celú očistenú cibuľu, korenie, klinčeky, bobkový list a varíme asi 20 minút. Namiesto paradajok môžeme použiť paradajkový pretlak rozriedený s vodou. Nakoniec omáčku osolíme a prisladíme podľa chuti.
Pečené plnené paradajky
Potrebujeme: 8 veľkých paradajok, lyžicu masla, soľ, vodu. Na plnku potrebujeme: cibuľu, 2 žemle, 70 g šampiňónov, 3 lyžice mlieka, vajce, soľ, mleté čierne korenie, zelenú petržlenovú vňať.
Na troche oleja speníme nadrobno pokrájanú cibuľu, pridáme na plátky pokrájané šampiňóny, osolíme, okoreníme a dusíme do mäkka. Na malé kocky pokrájané žemle sparíme horúcim mliekom, primiešame k hubám a spolu s vajíčkom a petržlenovou vňaťou premiešame.
Z paradajok odkrojíme vršky, vydlabeme čiastočne dužinu, naplníme plnkou, uložíme na vymastený pekáč, podlejeme trochou vody a dusíme do mäkka.