Púpava lekárska – zlaté slniečka na zelených lúkach

 V minulosti si mladé dievčatá z veselých žltých kvietkov púpavy vili venčeky, ktoré zdobili ich hlavu. Neskôr po odkvitnutí boli jej biele hlavičky „fúkacou“ zábavkou najmenších detí.

Naše staré mamy si varili z púpavy odvary, ktoré mali ich pleti priniesť krásu. V minulosti sa púpava využívala pri liečbe problémov s očami, ale aj ťažkosti močového ústrojenstva. Rastlinka so žltými kvetmi slúžila na prípravu liečivých sirupov a chutného medu.

Dnes je pre väčšinu z nás púpava bezcennou bylinou, ktorá nanajvýš svojimi žlto sfarbenými kvetmi skrášľuje trávniky či záhrady. Je naozaj púpava len burinou, ktorá nemá žiadnu hodnotu? Ak ste doteraz prechovávali negatívny názor k tejto rastline, nasledujúce riadky ho zmenia.

 
Čo obsahuje púpava lekárska?

 
Púpave lekárskej nemôžeme uprieť bohatý výskyt vitamínu C, ktorý je uložený v zelených častiach rastliny (prevažne v listoch). V rastline sú zastúpené niektoré z vitamínov skupiny B, najmä vitamín B2. Vzácnosť tejto rastliny a jej použitie na liečiteľské účely znásobuje výskyt provitamínu A a významné množstvo minerálnych látok v zastúpení železa, medi, vápnika, draslíka a ďalších.

 
Má púpava liečivé účinky?

 
Samotný prívlastok púpavy „lekárska“, hovorí o jej schopnostiach využiteľných v liečiteľstve. Bohatý obsah vitamínov a minerálnych látok túto skutočnosť jednoznačne potvrdzuje.

Trápia vás žlčové alebo močové kamene? Ničia vás problémy súvisiace s močovým ústrojenstvom? Ak si neviete dať rady, možno nastal čas, aby ste využili liečivú silu púpavy lekárskej. Na tieto problémy je najvhodnejší koreň rastliny. Služby rastliny oceníte aj pri tráviacich ťažkostiach rôzneho druhu. Vysoký krvný tlak môžete spoľahlivo regulovať použitím púpavy. Vysoký obsah vitamínu C predurčuje púpavu na realizáciu jarných očistných kúr. Možno si to neviete predstaviť, ale zelené čerstvé lístky možno použiť ako súčasť zeleninového šalátu. Ak sa vám nepozdáva predstava púpavových lístkov ako súčasť prílohy, určite vám zachutí chutný púpavový sirup alebo med. Zásoby sirupu môžeme v zimných mesiacoch využiť pri chrípke a nachladnutí. Med je zdravou náhradou bieleho cukru. Čaj a káva bude chutiť originálnejšie ak do nej pridáte púpavový med.

 
Milujete víno? Pripravte si ho z púpavy

 
Na prípravu potrebujeme dvojlitrovú nádobu, ktorú využijeme ako odmerku pre množstvo žltých púpavových hlavičiek. Umytými púpavovými kvetmi naplníme nádobu. Kvety varíme v desiatich litroch vody, kde pridáme 3 kilogramy cukru a 5 veľkých citrónov. Zmes by mala „bublať“ päť minút, potom ju necháme odstáť do druhého dňa. Zmes prefiltrujeme cez jemné sito alebo plátno, aby tekutina zostala bez zvyškov púpavy. Do tekutiny pridáme 2 dkg kvasníc, pričom doba kvasenia sa odhaduje na 7 dní a ďalší týždeň je potrebný na to, aby tekutina zostala číra.
Oslovila vás táto liečivá rastlina? Obdobie kvitnutia nastáva v mesiaci apríl, preto máte dostatočný čas porozmýšľať, či ju využijete na prípravu púpavového sirupu alebo medu. Tí odvážnejší môžu vyskúšať silu a chuť púpavového vína.
 
 
MIMI