Psychologička radí: Ako zvládnuť s deťmi prvú triedu

 Do prvých tried tento rok začalo chodiť 62 583 školákov. Denisa Maderová, psychologička projektu Plus pre Vás od Nestlé radí, ako sa vyvarovať najčastejším chybám pri nástupe do školy a ako pracovať s deťmi, ktoré kvôli odkladu musia na prvú triedu rok počkať.

Pred nástupom dieťaťa do školy si veľa rodičov kladie rovnaké otázky: Bude sa mu v škole páčiť? Zvládne nový režim? Ako ho čo najlepšie previesť prvou triedou? Aby prechod zo škôlky do školských lavíc prebehol pre rodičov aj deti čo najľahšie, mala by sa podľa Denisy Maderovej, psychologičky z projektu Plus pre Vás od Nestlé, do príprav zapojiť celá rodina.

  • Využite detskú zvedavosť

S dieťaťom sa o škole porozprávajte v dobrej nálade. Snažte sa ho motivovať a ukázať mu, že v škole je zábava. Ako na to? „Stačí sa s malým žiakom behom cesty do školy rozprávať o tom, čo zaujímavé v škole zažije. Deti sú v tomto veku prirodzene zvedavé a zároveň pripravené učiť sa nové veci. Rozprávajte sa o tom, čo sa nachádza v okolí, akú má škola výzdobu. Pokiaľ už máte učebnice, prezerajte si s dieťaťom obrázky a rozprávajte o tom, aké to bude fajn, až mu o nich pani učiteľka povie veľa zaujímavostí,“ hovorí Maderová.

Pozornosť venujte tiež rozprávaní o pani učiteľke. Aj o nej je potrebné sa vyjadrovať pekne. „Niekoľko rokov bude pokračovať v rozvoji a výchove vášho dieťaťa, hoci iným spôsobom. Aj keby boli jej výchovné metódy odlišné od tých vašich, pred dieťaťom ju vždy rešpektujte a nechajte si od nej poradiť. Deti sa v triednom kolektíve často správajú inak než doma, preto aj v škole vyžadujú iný prístup. Neberte učiteľa ako nepriateľa, ale ako spojenca, ktorý má dôležitú úlohu v živote vášho potomka.“

Dieťa by skrátka malo mať pocit, že pre neho škola nie je veľkou neznámou a môže sa do nej tešiť. Nenúťte ho načítať knihy dopredu, nestrašte ho úlohami a koncom hrania. Skúste domáce úlohy zaradiť naopak ako súčasť zábavy, objavujte spoločne nové znalosti a radujte sa z každého pokroku. Buďte pozitívny, ale nepreháňajte to s horlivosťou a tlakom na dieťa. Školská dochádzka by pre neho mala byť hrou a motiváciou zároveň.

  • Verte sebe aj dieťaťu

„Rodičia, ktorí sú presvedčiví a dokážu sa zo školských dní radovať, vzbudia v dieťati omnoho väčšie nadšenie zo školy než ustarostení rodičia s hlavou plnou obáv a pochybností. Deti vnímajú náladu a potrebujú vidieť dobré príklady v najbližších dospelých. Stále chcú cítiť bezpečie a istotu, dôverovať rodičom a vyučujúcim.“ vysvetľuje Maderová.

Dôveru v deťoch môžete vzbudiť aj vlastnými zážitkami zo školských čias. Porozprávajte im o všetkom, čo vás bavilo, aké ste zažili výlety, koľko kamarátov ste v škole spoznali. Nechajte potomka, aby vám ukázal svoju obľúbenú stránku v učebnici, napíšte spoločne dopis babičke. Uvidíte, že takto motivované dieťa bude k učeniu pristupovať s radosťou.

  • Zdravé návyky

Ako súčasť prípravy do školy zaraďte aj ustálenie denného režimu dieťaťa. Dbajte na pravidelnú dobu spánku aj jedál, doprajte dieťaťu pohyb aj kľudnejšie aktivity. „Častou chybou rodičov býva nedodržiavanie spánkovej hygieny detí – hranie hier na tabletu v posteli, náročné aktivity tesne pred spaním alebo neskorá večera. To všetko môže spôsobiť neskoršie problémy so vstávaním do školy a s celkovou kondíciou detí,“ upozorňuje psychologička.

  • Ako na krúžky?

Obozretnosť je potrebná tiež pri mimoškolských aktivitách. Ako potvrdzuje Maderová, nadmiera činností môže malým školákom ublížiť: „Samozrejme je dobré, keď rodičia prihlásia deti do krúžku, ktorý ich baví. Bohužiaľ sa však stretávame čím ďalej častejšie s rodičmi, ktorí deťom naplánujú krúžky na každý deň, niekedy aj viac aktivít po sebe. Malí školáci potom nemajú dostatok oddychu, sú unavení a môžu začať strácať pozornosť pri výuke. Pre začiatok by rodičia mali voliť ideálne dva krúžky, z toho jeden pohybový.“

  • Odklad nie je koniec sveta

Tento rok by podľa údajov MŠVVaŠ do školy malo nastúpiť 62 583 detí, o odklad školskej dochádzky zažiadalo 5 728. Aj s deťmi s odkladom je pritom potrebné pracovať. „Vysvetlite dieťaťu, že sa do školy budete spoločne pripravovať celý rok, aby v septembri vedelo, na čo všetko sa môže tešiť a čo sa dozvie. Pomaličky za pomoci učiteliek v škôlke, môžete začať cvičiť správnu výslovnosť, čísla, čítanie a písanie, kreslenie pre zlepšovanie jemnej motoriky dieťaťa,“ odporúča rodičom Maderová z Plus pre Vás.

Zároveň je však potrebné vyhnúť sa škatuľkovaniu. „Určite na potomka nevyvíjajte nátlak. Neporovnávajte ho s inými deťmi a už vôbec mu nič nevyčítajte. Každé dieťa potrebuje individuálny prístup, porovnávaním môžete nevedomky prispieť k nárastu strachu a strate motivácie sa čokoľvek učiť,“ dodáva Maderová.

Majte na mysli, že odklad neznamená nedostatočnú intelektovú vyspelosť dieťaťa. Najčastejším dôvodom pre neho je totiž emocionálna a sociálna nezrelosť – dieťa je skrátka stále hravé a závislé na rodičoch, čo by mu v škole bránilo v rozvíjaní kognitívnych funkcií, učeniu a priebojnosti. Namiesto toho sa snažte naplno využiť čas, ktorý zostáva do začiatku nového školského roka.