Psychologička o nástupe do školy: Deti by mali vedieť, že akékoľvek pocity sú v poriadku

Koniec prázdnin klope na dvere a do školských lavíc si opäť zasadnú tisícky zabehnutých školákov, ale aj množstvo novopečených prváčikov. Prvý školský deň býva pre deti aj rodičov často stresujúci. Len si to predstavte: dlhá dovolenka plná ničnerobenia, zábavy a zrazu plno práce a hŕba povinností. A presne z takéhoto oddychového režimu sa musia po prázdninách dostať aj deti. Uľahčite im odrátavanie posledných dní prázdnin, zbavte ich stresu, pripravte na školský režim a buďte im oporou. O tom, ako na to nám porozprávala detská psychologička a výskumná pracovníčka, PhDr. Mária Balážová.

Pre veľa detí je návrat do lavíc často aj návratom k tlaku, úzkostiam a starostiam. S nástupom septembra pociťujú podobnú úzkosť dokonca aj rodičia. Prvé dni, týždne či mesiace môžu byť pre celú rodinu náročné. „Dôležité je, aby rodičia pomohli svojim deťom už od prvých týždňov so štruktúrovaním ich času. Nielen na prípravu do školy, ale aj na relax a vytvorili tak rituály, ktoré uľahčia fungovanie celej rodine. Je potrebné dodržiavať akúsi formu striedania času na prípravu na vyučovanie s časom na oddych a hru. Nesmieme zabúdať, že aj školáci potrebujú aj počas pracovného týždňa takýto čas. Pre dieťa je hra najlepším prostriedkom, ako sa uvoľní a oddýchne si,“  vysvetľuje PhDr. Mária Balážová.

Na čo dbať ešte pred začiatkom školského roka?

Najhektickejším obdobím je práve obdobie na konci prázdnin a prvé školské dni. Podľa PhDr. Márie Balážovej by mali rodičia myslieť hlavne na tieto veci:

  • Ako rodičia môžete deťom pomôcť tak, že si s nimi sadnete a otvorene sa porozprávate o tom, čo ich tento rok čaká, aký bude ich rozvrh, krúžky a podobne.
  • Začnite dodržiavať školský režim už pár dní pred jeho začiatkom. Dôležité je, aby bolo dieťa oddýchnuté a vyspaté. Nastavte si večierky už pár dní pred začiatkom školy na rovnakú hodinu, v akú bude chodiť spávať počas školského roka.
  • Spoločne s deťmi nakúpte v predstihu školské pomôcky. Môžu si tak samé vybrať to, čo potrebujú, čím sa zvýši aj ich motivácia na samotné povinnosti.
  • Hlavne pre prváčikov je veľmi dôležité, aby poznali prostredie, do ktorého idú. Je dobré prejsť si s nimi už v predstihu prípadné školské nástrahy. „Môjmu synovi sa napríklad stalo, že prvý deň nevedel otvoriť aktovku, a tak keď všetky deti desiatovali, on si ju nevedel ani z tašky vybrať,“ spomína s úsmevom PhDr. Mária Balážová. Deti by mali poznať prostredie, kam idú: ako sa dostanú do triedy, na WC, do jedálne a pod. Kľudne si s nimi niekoľkokrát prejdite, ako bude vyzerať ich deň. Vysvetlite im, že budú mať 45-minútovú hodinu, potom prestávku, koľkokrát sa to bude denne opakovať, kam pôjdu na obed a ako to bude celé prebiehať.
  • Netreba zabúdať ani na mentálnu prípravu. S dieťaťom sa treba rozprávať o tom, prečo je dôležitá škola, ale aj známky.
  • Z rozhovorov nevynechávajte ani nástrahy, napríklad šikanovanie. Vysvetlite im, že ak sa necítia dobre, niekto sa im vysmieva alebo ich uráža, či inak ubližuje, mali by sa vám zdôveriť.

Čo je najpodstatnejšie, ak máte doma prváčika?

  • Prvý deň je veľmi dôležitý. Pripravte sa naň tak, aby prebehol bez stresu. Vyhnite sa časovému zhonu tak, aby dieťa nemalo pocit, že sa ponáhľate. Veci na oblečenie a všetko ostatné, čo bude potrebovať, si pripravte už deň vopred.
  • Uistite sa, že má váš prváčik dostatok spánku a do školy je pripravený. Zabezpečte mu taktiež dostatok zdravého jedla na doobedie.
  • Zorganizujte si svoj čas tak, aby ostal priestor nielen na učenie, ale aj hru. Najlepšie je, keď budete s dieťaťom robiť domáce úlohy vždy v určitú presne stanovenú hodinu.
  • Nájdite si každý deň čas aj na to, aby ste sa s dieťaťom porozprávali o tom, čo v škole zažilo.
  • Podporujte svoje dieťa aj v tom, aby sa stretávalo so spolužiakmi aj mimo školy.
  • Ak chcete dieťa odmeniť za dobrú prácu, venujte mu svoj extra čas. Nič nie je hodnotnejšie, ako pozornosť a čas, ktorý s ním strávite.
  • Rozprávajte sa spolu o dôležitosti vzdelávania.

NAJDOLEŽITEJŠIA ZÁSADA:
„Úplne najdôležitejšie je, aby ste dávali deťom stále najavo, že im ROZUMIETE s čímkoľvek za vami prichádzajú. Mali by vedieť, že akékoľvek ich pocity sú v poriadku. Nepresviedčajte ich vetou „Neboj sa, veď to nič nie je, všetci to zvládli, aj ty to zvládneš.“ Namiesto toho skúste dieťaťu pomôcť jeho pocity POTVRDZOVAŤ: „Vidím, že máš strach a je to v poriadku, veľa detí má strach, keď ide prvýkrát do školy“ alebo „Asi sa cítiš neistý, pretože nevieš, čo ťa tam čaká,“ radí PhDr. Mária Balážová.

Vezmite si tieto cenné rady k srdcu, buďte svojim deťom oporou a vyzbrojte ich na začiatok školského roka všetkým, čo budú potrebovať. Všetko pre svojho školáka môžete nakúpiť výhodne a na jednom mieste! Široký sortiment školských pomôcok, vždy čerstvé potraviny pre zdravé desiaty a tie  najrôznorodejšie pochúťky nájdete v Kauflande. A s chuťou do školy!