Prvé spoločné bývanie s priateľom? Dajte si pozor na toto

Je to tu! Ste zamilovaná a máte priateľa, ktorý sa zdá byť tým pravým. Všetko ide hladko až pokiaľ nepríde na rad otázka spoločného bývania. Pre tie slečny, ktoré idú do spoločného bývania s mužom po prvý krát to môže byť obrovská zmena. Ale aj pre tie, ktoré si to už vyskúšali, no nedopadlo to dobre. Preto do spoločného bývania idú opatrne. A to je v poriadku. Dnes si povieme niečo o tom, čo prvé bývanie s priateľom obnáša a ako si ho obaja spríjemníte.

Prvé spoločné bývanie, mám sa báť či tešiť?

Na začiatku sa budete zrejme nesmierne tešiť, je to úplne normálne, a aj vedecky dokázané. Čerstvo zaľúbení ľudia pôsobia ako nadrogovaní, veď za hormónom zamilovanosti, fenyletylamínom, sa neukrýva nič iné ako chémia. Tá má za následok to, že chcete byť neustále spolu, a spoju polovičku vidíte takpovediac cez ružové okuliare. Toto všetko je síce krásne, ale takýto stav až do smrti existuje zrejme len  v rozprávkach.

Naopak, po dvoch, maximálne štyroch rokoch prichádza vytriezvenie. Takto to zariadila matka príroda, a nie neznamená to, že sa musíte rozísť. Ide o to, že partnera začnete vnímať aj s chybami, a buď ich naučíte akceptovať a robiť kompromisy, alebo prichádza rozchod. Dlhodobá láska je aj podľa psychológov postavená skôr na vzájomnej úcte, rešpekte a zvyku, že v partnerovi máme okrem iného aj najlepšieho priateľa.

Čo to pre vás znamená?

To, že pri spoločnom bývaní si tie nedostatky môžete všimnúť aj skôr. Môže sa stať že zamilovanosť opadne už po pár mesiacoch. Nesklopená doska na záchode, pohodené ponožky či riad, ktorý čaká len na vás, to všetko vie ženy poriadne vytočiť. Právom.

Čo robiť, aby ste sa pri prvom spoločnom bývaní obaja cítili v spoločnej domácnosti príjemne? Skúste sa riadiť týmito tipmi.

  • Dohodnite sa na domácich prácach. Aj keď to neznie práve romanticky, rozvrh domácich prác vám obom ušetrí veľa nervov. Na chode domácnosti by sa mali obaja podieľať približne rovnakým dielom.
  • Zaobstarajte si nejaké milé veci, ktoré vás budú ako pár charakterizovať. Napríklad zaláskované mikiny pre páry sú skvelé. Môžete si ich dať potlačiť vašim vlastným mottom, dátumom, skrátka niečím, čo bude vystihovať len vás dvoch. Na trávenie voľného času spoločne sú ideálne.
  • Nájdite si čas na spoločné rituály. Napríklad návšteva kina, spoločný kúpeľ či prechádzka v prírode. Obaja si spravte čas aspoň raz do týždňa na tieto obľúbené spoločné aktivity, a uvidíte, ako bude váš vzťah prekvitať.
  •  Zaistite, aby sa u vás partner cítil dobre. Veľa žien zistí, že keď si k sebe nasťahujú partnera, jemu sa „ženské“ zariadenie bytu nemusí veľmi páčiť. Namiesto toho, aby ste ho nútili, spríjemnite mu bývanie u vás maličkosťami. Na to aby sa u vás cítil dobre, stačí naozaj málo. Kúpte mu napríklad vtipný krígeľ na pivo aj s dobrým pivom k tomu, a nechajte ho tráviť čas sledovaním jeho obľúbeného športu, či hraním hernej konzoly. Toto každý muž zaručene ocení.

Treba vymeniť aj nábytok

Keď sa k vám zrazu presťahuje priateľ, a vy ste predtým žila sama, je jasné, že aj časti nábytku budete musieť spolu trošku vynoviť, a prispôsobiť ich životu vo dvojici. Asi najdôležitejšou položkou je posteľ. Je dôležité, aby ste sa v nej mohli obaja pohodlne vyspať. Taká kvalitná drevená posteľ pre dvoch je dobrou voľbou. Vydrží vám celé roky. Nezabudnite ani na pohodlný gauč do obývačky na ktorý sa zmestíte obaja, a nejaké extra úložné priestory do spálne, kde si váš priateľ tiež zloží svoje veci. Nemusíte sa báť, muži toho zväčša až tak veľa nemávajú.

Tak čo, ste pripravení začať túto spoločnú etapu vašich životov? Veríme, že s úspechom.