Produkcia kolagénu klesá už v tridsiatke. Čo s tým?

Kolagén môžeme definovať ako medzibunkovú bielkovinu, ktorá je nerozpustná vo vode. Tvorí 10 percent celkovej hmotnosti človeka a 70 % kože. Je najdôležitejšou bielkovinou v našom organizme.

Existuje viacero typov kolagénu. Aktuálne je ich minimálne 27. Najrozšírenejší je TYP I, ktorý sa nachádza v pokožke, šľachách, kostiach a zuboch, TYP II je zastúpený v zuboch,  TYP V je typický pre stenu krvných ciev a napríklad TYP X pomáha pri tvorbe nových kostí a formovaní kĺbovej chrupavky.

Ľudské telo je dokonale prepracovaný nástroj. To znamená, že kolagén si vytvára samo. Avšak musí mať k dispozícii dostatok vitamínu C. Problém je v tom, že s pribúdajúcim vekom tvorba kolagénu klesá. To sa prejavuje ťažkosťami s kĺbmi, lámavosťou nechtov, vypadávaním vlasov a, samozrejme, vznikom vrások.

Už vo veku 25 – 30 rokov dochádza k postupnému poklesu produkcie kolagénu. Väčšina žien stráca 1 – 2 percentá kolagénu každý rok. Avšak už v 40-tke je to až 10 – 20 % celkového množstva kolagénu.

Benefity kolagénu

Ak to vezmeme z opačného uhla pohľadu, teda telu zabezpečíme dostatok kolagénu, tak potom kolagén zlepšuje zdravie pokožky a vlasov, znižuje bolesti kĺbov a ich degeneráciu, zrýchľuje metabolizmus, zvyšuje svalovú hmotu, posilňuje nechty, vlasy a zuby, podporuje zdravie pečene a aj chráni kardiovaskulárne zdravie.

Čo nepriaznivo ovplyvňuje tvorbu kolagénu?

Aj v tomto prípade hrá kľúčovú úlohu nezdravý životný štýl. Medzi zabijakov kolagénu môžeme zaradiť nedostatočný a nekvalitný spánok, nadmernú spotrebu cukru a bielej múky, nadmerné slnenie, sedavý spôsob života, málo pohybu, jedálny lístok s nedostatočným zastúpením antioxidantov chrániacich bunky pred poškodením voľnými radikálmi, deficit vitamínu C a zinku vo výžive.

Tipy na doplnenie kolagénu a podporu jeho tvorby

  •     Dôležitá je konzumácia kvalitných vývarov z kostí, šliach a väzív kurčiat, ďalej hovädzieho vývaru, vývaru z divých rýb či vaječných škrupiniek. Na tento účel sa pripravuje aj rôsol napríklad z bravčových koží, ktorý možno pridávať do rôznych pokrmov. Prospešná je aj tradičná bravčová huspenina.
  •     Za zváženie stojí i užívanie kolagénu v podobe doplnkov výživy.
  •     Tvorbu kolagénu priaznivo ovplyvňujú tzv. adaptogénne rastliny, ako napríklad ženšen či fo-ti.
  •     Nevyhnutnosťou je každodenný prísun ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na vitamín C. Jedná sa, napríklad o červenú papriku, kivi, kapustu, citrusy, jahody či brokolicu.
  •     Opomínať netreba ani potraviny s obsahom síry, ako cesnak či cibuľa.
  •     Dôležitú rolu hrajú antioxidanty – čím hojnejšie sú v jedálnom lístku zastúpené, tým lepšie. Výborným zdrojom antioxidantov je, napríklad bobuľové ovocie, zelený čaj, kakao, ľanové semiačka, hrozno, kustovnica čínska atď.


Mirka