Problematické správanie psa? Tipy, ako to zvládnuť
Pes je najlepší priateľ človeka. Ale ako všetci vieme, aj tí najlepší priatelia sa niekedy správajú tak, že nám lezú na nervy. Pozrime sa na päť častých problémov, s ktorými sa psíčkari stretávajú.
Či už ste chovateľ začiatočník, alebo dlhoročný nadšenec, ktorý študuje každú knihu o psoch a na sebe má neustále tričko so psom, vždy sa nájde pár nepríjemných prejavov správania, s ktorými si nebude vedieť hneď poradiť. Teraz sa spoločne pozrieme na niekoľko z nich.
Časté zvracanie
Pokiaľ sa u vášho psíka vyskytuje zvracanie raz za pár mesiacov, je to normálne a pravdepodobne sa iba prejedol. Ak však zvracia takmer každý deň a zároveň má nafúknuté bruško, alebo neprimerane chudne, problém môže byť aj v nevhodnej strave ako takej.
Najmä pri šteniatkach sa oplatí investovať do hypoalergénnych granúl, ktoré vyhovujú aj psíkom s rôznymi druhmi diét. Nevyvolávajú alergické reakcie, aké spôsobujú napríklad príliš korenené granule z nekvalitných surovín.
Neprimerané brechanie, zavíjanie alebo skučanie
Psy najčastejšie vydávajú zvuky ak nás chcú upozorniť na zmenu v prostredí, napríklad príchod iného človeka alebo zvieraťa. Okrem tohto žiaduceho prejavu však vydávajú rôzne zvuky aj pri hre, pri snahe upútať našu pozornosť, keď sa nudia alebo cítia strach.
Občas ide o reakciu na zvuky, ktoré vydávajú iné psy v okolí. Preto je potrebné naučiť psa povel „ticho“ a zároveň pozorovať, v akých situáciách najčastejšie kňučí alebo breše. Pokiaľ je to v čase, keď sa nudí, tak máte aktívneho psíka, ktorý potrebuje vašu pozornosť.
Ak sa bojí, je vhodné využiť prostriedky na jeho upokojenie, ako je hladenie, prihováranie sa alebo vytvorenie bezpečného miesta - pohodlného pelechu - blízko pri vás.
Žuvanie nábytku, topánok, či iných vecí
Žuvanie je v poriadku, kým sa váš pes venuje iba svojim hračkám. Ak však začne žuť nábytok, vankúše, tenisky alebo káble, ide o vážnejší problém, pri ktorom si môže aj sám ublížiť. Pokiaľ máte doma šteniatko, môže ísť o dočasnú snahu uľaviť bolesti pri raste zubov alebo o zvedavosť.
Staršie psy žujú predmety najmä z nudy alebo pri prežívaní negatívnych emócií. Keď si všimnete, že váš pes žuje niečo, čo nemá, rozptýľte ho hlasnejším zvukom, napríklad zapískaním, a vymeňte daný predmet za žuvaciu hračku.
Ak psíka nechávate doma dlho samého (pretože ste v práci), nechajte mu dostatočné množstvo kvalitných granúl, akými sú Dog's Chef granule. Niekedy totiž psy osamote žujú veci preto, že sú jednoducho hladné.
Hrabanie
S týmto problémom sa stretávajú najmä majitelia domov - rozrytá záhrada, kde ste práve posadili sadeničky paradajok nie je nič príjemné. Hrabanie je však prirodzený prejav správania najmä u tých plemien psov, ktoré sa využívajú ako pomocníci pri love.
Pes tým však môže dať najavo aj potreby, ktoré dokážete naplniť inak. Napríklad, hrabe jamu preto, aby si do nej ľahol a ochladil sa - môžete ho osviežiť vodou a vziať do tieňa. Niekedy psy hrabú kvôli nadbytku energie - v tom prípade sa s ním dlhšie hrajte, kým nespozorujete únavu. Ak si prehrabávajú cestu popod plot k susedom, berte psa na pravidelné dlhé prechádzky napríklad do lesa, môže to totiž robiť preto, že mu chýbajú nové podnety z neznámeho prostredia.
Prosíkanie jedla
Tento zlozvyk nanešťastie mnoho majiteľov psov podporuje. Keď na nás psík uprie prosebný pohľad, radi mu dáme kúsok svojho jedla a tým v ňom toto správanie podporujeme. Môže však viesť k tráviacim ťažkostiam a k obezite. Čo najskôr ho teda naučme, že zvyšky zo stola nie sú určené preňho a jedlo nie je prejavom lásky.
Skôr, ako začnete jesť, preto pošlite psíka na jeho miesto, najlepšie tak, aby na vás pri jedle nepozeral. Ak nič iné nepomáha, zavrite ho do inej izby. Počas vášho stolovania psíka vôbec nekŕmte a ak mu chcete dopriať nejakú dobrotu, urobte to v úplne iný čas počas dňa.