Prirodzený pôrod
Soňa prvých dvoch synov porodila v nemocnici. Po hrozných skúsenostiach s personálom nemocnice sa rozhodla porodiť svoje dieťa doma s manželom a matkou. Dokonca odmietla chodiť aj na pravidelné preventívne prehliadky ku gynekológovi. Vraj preto, lebo keď sa zmienila, že nebude rodiť v nemocnici, lekár so sestričkou na ňu spustili spŕšku výčitiek o tom, aká je nezodpovedná a či chce dobrovoľne riskovať život svojho dieťaťa. Práve toto ju ešte viac utvrdilo v jej rozhodnutí, pretože nechcela opäť rodiť v nepriateľskom, negatívne naladenom kolektíve večne nervóznych lekárov a uvrieskaných, drzých sestričiek.
Na svoj prvý prirodzený pôrod v domácom prostredí sa dobre pripravila – naštudovala si všetky potrebné informácie o priebehu a možných komplikáciách, od najvhodnejších polôh po sterilné odstrihnutie pupočnej šnúry a pod. Keď nastal deň pôrodu, manžel s jej mamou stáli pri nej a pomáhali jej vo všetkom. Soňa rodila počupiačky na zemi, pričom ju manžel držal podopretú zozadu a jej matka jej asistovala vpredu s lavórom vlažnej vody, do ktorej nasmerovali rodiace sa dieťatko. Podľa niektorých metód alternatívnej medicíny je pre bábätko obzvlášť dobré, ak sa rodí práve do vody. Je to z toho dôvodu, že v brušku matky sa nachádza vo vode a je pre neho prirodzenejšie nezmeniť vodné prostredie, aby nedostal príliš veľký šok. Pri takomto pôrode zväčša bábätká neplačú – začnú až pri prvom nadýchnutí práve zo spomínanej zmeny ich doterajšieho prostredia.
Po úspešne zvládnutom pôrode stará mama opatrne vytiahla svoju krásnu vnučku z lavóra a položila ju na brucho matky, aby bábätko počulo tlkot jej srdca a vedelo, že je v bezpečí. Potom šťastný otecko odstrihol pupočnú šnúru, prikryl svoju ženu a dcérku teplou dekou a spoločne ležali v tesnom objatí na zemi a tešili sa zo zdravia a krásy ich malej dcérky. Vraj to bola najkrajšia chvíľa v ich živote. Dcérke dali meno Veronika, pretože toto meno má grécky pôvod a v preklade znamená „nositeľka víťazstva“.
Veronika Kalinová