Prírodné antibiotiká. Nájdete ich aj vo vašej kuchyni!
Lieky, ktoré patria do kategórie antibiotík, liečia zdravotné neduhy, ale majú aj mnoho vedľajších účinkov. Niektorí sú na ne alergickí, trpia intoleranciou alebo rezistenciou na tieto látky. Okrem iného sa podieľajú napríklad na „ničení“ zdravých baktérií. Pri liečbe chorôb sa rozhodne nahradiť nedajú, ale proti baktériám, vírusom a plesniam nám môžu pomôcť bojovať aj prírodné antibiotiká. Ktoré sú to?
Cesnak
Jedným z najznámejších prírodných antibiotík je práve cesnak. Obsahuje mnoho cenných látok, ktoré pomáhajú bojovať proti baktériám, vírusom a plesniam. Pravidelná konzumácia cesnaku prináša mnoho zdravotných výhod: posilnenie imunitného systému a väčšiu odolnosť voči civilizačným ochoreniam, prechladnutiu i nádche.
Pamajorán obyčajný (oregano)
Oregano je známe predovšetkým ako korenina, ale do popredia sa stále viac dostáva aj oreganový olej. Pamajorán disponuje antibakteriálnymi účinkami a pomáha tiež bojovať s parazitmi. Využíva sa ako prostriedok pri nádche, prechladnutí i ochoreniach priedušiek. Podporuje chuť do jedla, je prevenciou proti depresii, zápche, tráviacich problémoch a mnohých ďalších ťažkostiach. Pamajorán je neodmysliteľnou súčasťou talianskej kuchyne. Výborne dochutí pokrmy z rajčín, syry i mastnejšie druhy mies.
Med
Med sa právom označuje ako tekuté zlato. Je nielen chutný, ale predovšetkým prospešný pre ľudské zdravie. Disponuje antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami, prospieva psychike, podporuje činnosť imunitného systému, pomáha pri liečení ochorení dýchacieho aparátu atď.
Echinacea
Túto liečivú rastlinku by sme mohli, čo sa účinkov týka, prirovnať k cesnaku. Je bojovníčkou proti baktériám, plesniam a vírusovým ochoreniam. Je vhodná na posilnenie imunitného systému. Najprospešnejší je čaj z čerstvej bylinky, alebo rozličné tinktúry či extrakty.
Divoké indigo
Divoké indigo sa vyznačuje pomerne silným antibiotickým pôsobením. Pomáha pri infekciách dýchacích ciest, angíne, bronchitíde, kožných zápaloch, ekzémoch a vôbec, pôsobí pozitívne na podporu imunity.
Čajovníkový olej
V dnešnej dobe je takmer neodmysliteľnou súčasťou domácej lekárničky. Pomáha dezinfikovať drobné ranky, popáleniny či redukovať kožné problémy (akné, vyrážky). Ak vás trápia plesne na nechtoch, lupiny alebo vaginálne zápaly, čajovníkový olej vám môže pomôcť tieto ťažkosti zmierniť.
Extra tip: Echinacea po domácky
Ak pestujete túto rastlinku vo svojej záhrade, môžete si tinktúru pripraviť aj doma. Potrebujete na to minimálne 10-15 rozkvitnutých kvetov a pol litra domácej pálenky. Postup je jednoduchý. Kvety vložíme do sklenenej nádoby, zalejeme pálenkou a nádobu dokonale uzatvoríme. Necháme odpočívať na tmavom mieste približne tri týždne. Následne kvety „vyžmýkame“ a vyhodíme, tinktúru precedíme. Prelejeme do fľaše. Na podporu imunity užívame ráno a večer po 15 kvapiek.
-m-
Obrázok: www.freedigitalphotos.net, David Castillo Dominici