Prípravy na otvorenie Tatranského ľadového dómu vrcholia

 Najväčšiu atrakciu zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách, Tatranský ľadový dóm, 23.novembra oficiálne sprístupnia širokej verejnosti a pomyselne tak Tatranci otvoria zimnú turistickú sezónu. Špeciálne chladenie pod kupolou na Hrebienku ukrýva 225 ton ľadu v 1.800 kusoch ľadových blokov. O precízne detaily pri tvorbe ľadového chrámu v štýle Baziliky Sv. Petra v Ríme spolu s Berniniho kolonádou sa postará Adam Bakoš s tímom slovenských, českých, poľských, anglických a amerických sochárov.

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku tradične otvára zimnú sezónu vo Vysokých Tatrách. Nebude tomu inak aj tento rok, aj napriek tomu, že sa babie leto nechce vzdať svojej krásy v prospech zimy.

„Práce na Tatranskom ľadovom dome začali tento rok 24.9.2018 prvým návozom materiálu na Hrebienok. Do dnešného dňa vyviezlo 10 kamiónov rekordných 1.800 kusov ľadových blokov, čo predstavuje 225 ton ľadu.“ Upresnila výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry, Veronika Littvová.
Od 22.10.2018 sa ľadové kocky premieňajú na unikátnu ľadovú baziliku pod rukami hlavného staviteľa Adama Bakoša so svojim tímom 15tich sochárov s 11timi pomocníkmi zo Slovenska, Čiech, Poľska, Walesu. Zaujímavosťou je sochárka z amerického Texasu.

Už 6.ročník Tatranského ľadového dómu sa nesie v štýle Baziliky Sv. Petra v Ríme spolu s Berniniho kolonádou. V Berniniho kolonáde bude situovaných celkovo 84 stĺpov po oboch stranách. Zaujímavosťou je, že len na samotné ľadové stĺpy o výške cez 3,5m (bez podstavcov a hlavíc) je použitých 3,5 kamióna ladu, čo predstavuje 630 kusov ľadových blokov. Celková výška stĺpov je do 5m a na ich vrcholoch budú umiestnené sochy.

Samotná hlavná kupola bude mať rekordnú výšku až 11,5m, čo je maximálna možná výška v rámci celkovej expozície. Originálne majstrovské ľadové dielo je v kupolách doplnené umeleckými výplňami. Tie sú pretransformované do vitráže modernou technológiou tavenia skla. Ich autorom je Achilleas Sdoukos, sklár a dizajnér, so slovensko-gréckym pôvodom. Jeho umelecký život orientuje na tvorivé hľadanie v magickom materiáli, ktorým je sklo.

Práce na Tatranskom ľadovom dóme vrcholia aj napriek tomu, že na november vysoké teploty v súčasnosti s ľahkosťou dosahujú +10 ˚C, čo prácu stavbárom značne komplikuje. Šikovní stavbári však kupolu dokážu dostupnými metódami ochladiť na teplotu, s ktorou si už vnútorná klimatizácia hravo poradí. Pri správnej teplote môžu ruky skvelých umelcov pokračovať v tvorbe tejto unikátnej ľadovej stavby na Hrebienku a pripraviť ju pre širokú verejnosť.

„Tatranský ľadový dóm bude otvorený od piatka 23. novembra 2018 vždy denne od 9.00 do 16.30 hodiny, pričom počas hlavnej zimnej sezóny a vianočných sviatkov budú otváracie hodiny predĺžené. Vstup do unikátnej ľadovej baziliky je pre návštevníkov bezplatný. Okrem toho počas celej hlavnej zimnej sezóny chystáme pre návštevníkov pravidelne každú nedeľu v Tatranskom ľadovom dóme koncerty a hudobné vystúpenia. Návštevníci si môžu v týchto unikátnych mrazivo krásnych priestoroch vychutnať otvárací koncert, štyri adventné koncerty, silvestrovský koncert a mnoho koncertov v roku 2019“ doplnila Veronika Littvová.

Nevšedný priestor s unikátnou atmosférou je ako stvorený na konanie svadieb či zásnub. Všetci dúfajú, že tento rok opäť počet návštevníkov porastie a unikátne ľadové dielo priláka do Vysokých Tatier ešte viac hostí, ktorí si prídu na Hrebienok vychutnať pohľad na mrazivú tatranskú krásu. Sprístupnením Tatranského ľadového dómu sa tak vo Vysokých Tatrách symbolicky otvára nastávajúca zimná sezóna 2018/2019 a to aj napriek tomu, že vonkajšie teploty len pomaly hlásia prichádzajúcu zimu. Štart zimnej sezóny je totižto okrem otvorenia Tatranského dómu spojený aj s prvou lyžovačkou v Tatrách.