Pripravte sa na horúčavy- takto ich prežijete
Každú zimu sa tešíme na leto a každé leto v duchu preklíname horúčavy. Niet sa čo čudovať, pretože viac ako tridsaťstupňové horúčavy môžu byť pre zdravie nebezpečné. Poradíme vám, ako ich zvládnuť čo najlepšie.
- Pitný režim zostáva číslo jedna
Ak udrú extrémne teplá, prísun tekutín by mal byť na prvom mieste. Mali by sme vypiť minimálne dva litre vody denne. Do pitného režimu sa nezapočítava káva ani sladené nápoje, ba ani vychladené pivko alebo akýkoľvek iný alkohol. To organizmus len viac zaťaží a vysuší. Nápoje nepite ľadové, ideálny je príjem vlažných tekutín. Ak športujte alebo podávate iný fyzický výkon- napríklad manuálne pracujete, zvýšte svoj príjem tekutín ešte o celý liter.
- Nenoste tmavé oblečenie a dbajte na prikrývku hlavy
Počas horúčav je vhodné obliekať sa do svetlých farieb a najmä do prírodných materiálov. Voľte oblečenie nielen svetlé, ale aj vzdušné. Dôležitá je aj ochrana hlavy štýlovým klobúkom či šatkou, ktorá nás ochráni pred úpalom. Slnečné okuliare nemusíme pripomínať, majú byť samozrejmosťou.
- Zatemnite priestor
Ak odchádzate z domu a chcete zabrániť vyhriatiu domáceho prostredia, zatemnite okná. Stiahnite žalúzie, použite závesy a okná pozatvárajte. Aspoň takto si v byte udržíte chládok, ak nevlastníte klímu. Pomôže aj obyčajný ventilátor, ktorý rozprúdi vzduch. Tiež sa vyhnite pobytu na slnku a nezdržiavajte sa vonku v čase obeda, kedy sú horúčavy najhoršie.
- Ľahšia strava
Vyhnite sa ťažkým jedlám, vymeňte prílohy za zeleninu a vyprážané jedlá za čerstvé na grile. Už len vôňa z grilu vám spustí chuťové bunky. Ideálne sú tiež celozrnné výrobky, chudé mäso a ryby. Odpustite si aj kalorické bomby vo forme zákuskov, namiesto nich zvoľte radšej zmrzlinu. Ťažké jedlá telo iba zaťažia a nebudete sa po nich cítiť vo forme. Namiesto energie na vás doľahne únava a to nielen z horúčav, ale aj z ťažkého trávenia.
- Pozor na šoférovanie
Parkovanie v tieni je doslova raritou v letných mesiacoch. Na slnku sa vám môže interiér vozidla vyhriať na neznesiteľne vysokú teplotu, tak sa snažte pred odchodom či spustením klimatizácie auto vyvetrať. Pri veľkej horúčave a nedostatku vzduchu by ste mohli aj odpadnúť. Do auta neodkladajte ani nápoje a už vôbec tam nenechávajte svoje deti ani domácich miláčikov a to ani len na pár minút! Dlhší pobyt vo vyhriatom aute spôsobuje prehriatie organizmu s možnými negatívnymi následkami.
V prípade, že je vaše telo teplom extrémne zaťažené, dochádza k poklesu výkonnosti, únave, ospalosti či bolestiam hlavy a v horších prípadoch sa objavuje aj zvracanie a nevoľnosť. Ak príznaky ani po opatreniach neprejdú, kontaktujte lekára.
Autor: Andrea Zummerová