PRÍPRAVA ČAJU

Čaj sa pripravuje v rôznych krajinách rôzne a všade tvrdia, že ten ich spôsob je ten najlepší.
Ako podrobnejší návod uvedieme ten, ktorý sa používa v Európe a v našich čajovniach. Dôležité je riadiť sa niekoľkými hlavnými zásadami:
* Voda na prípravu čaju musí byť čerstvá, neprevarená a studená. Voda by nemala byť tvrdá.

* Voda sa privádza do varu, aby neobsahovala vzduch. Nemala by sa nechať variť dlhšie, než je nevyhnutné.
Konvica by sa nemala používať na iný nápoj než čaj.

* Pred prípravou treba čajovú konvicu predhriať, aby sa vložené čajové lístky dobre rozvinuli a uvoľnili silice.

* Na jednu šálku (asi 3 dl) sa dáva jedna lyžička čaju a na prípavu viac šálok v konvici jedna lyžička navyše.

* Čajová konvica, šálky a nádoby, ktoré prídu do styku s čajom pri jeho príprave, nesmú byť kovové. Odporúčame keramiku, kameninu, sklo alebo porcelán.

* Nádoby sa vymývajú len čistou vodou. V žiadnom prípade nepoužívajte saponáty!

* Čaj treba udržiavať v tesniacej nádobe a chrániť pred priamym svetlom.

* Raz použité čajové lístky sa už viac na prípravu čaju nepoužívajú. Výnimkou je zelený čaj a niektoré druhy oolongov.

* Čaj sa sparuje a čas luhovania nesmie prekročiť 5 minút. Sú samozrejme výnimky zelený čaj 3 minúty...

Príprava čaju vo svete

Tibet - Nápoj z čaju nazývajú v Tibete časuma. Je to silný lisovaný čaj (približne 50 - 75 g čaju na 1 liter vody), do ktorého sa na liter čaju pridáva 100 - 250 gramov rozpusteného masla z mlieka jakov, a čaj sa posolí. Horúca zmes sa šľahá v špeciálnej pretiahnutej bečke, podobajúcej sa našej nádobe na mútenie masla, kým sa nezíska rovnorodý hustý nápoj s vysokou energetickou hodnotou.

Mongolsko - Na prípravu sa používa zelený lisovaný čaj, mlieko, maslo, múka a soľ. Mongolci vopred rozotrú čaj na prášok a zalejú 1 až 3 polievkové lyžice tohto prášku litrom studenej vody. Keď voda začne vrieť, pridajú do nej 0,5 litra rozpusteného masla, 100 g múky vopred opraženej na tuku a pol alebo štvrť pohára ryže, krúp a podobne. To všetko opäť uvedú do varu a varia do mäkka. Potom sa všetko podľa chuti prisolí.

Irán - Obyčajne sa používa čínsky alebo miestny čierny čaj stredne alebo veľmi silný, ktorý sa po zaliatí nechá asi 4 minúty vyluhovať. Nalieva sa do ormúd - malých sklenených pohárikov s nôžkami v tvare vázičky. Veľká dôležitosť sa pripisuje  farbeniu čaju - musí byť veľmi tmavý, ale jasný, priezračný, koňakovej farby s nepatrným  červenkastým odtieňom. Pije sa malými dúškami horúci cez cukor nasekaný na drobné kúsky.

Rusko - Tu na prípravu čaju slúži samovar, v ktorom sa voda nechá zovrieť. Zároveň sa do malej porcelánovej konvičky nasype čaj, zaleje horúcou vodou a nechá sa 3 - 5 minút lúhovať. Pri podávaní sa silný odvar naleje do šálok a  kohútikom sa doňho pridá horúca voda.

Japonsko - Je známe predovšetkým čajovým obradom. Je ho niekoľko druhov. Záleží na škole, počte ľudí, pre ktorých sa čaj pripravuje, atď. Presný opis tejto procedúry by však vystačil na celú knihu.

 Čaj zbystruje ducha, rozveseľuje myseľ, obmäkčuje srdce, uľahčuje chápanie, zabraňuje spánku a občerstvuje telo - toľko staré čínske príslovie.