Pripite si na Nový rok šampanským. 6 zaujímavostí, ktoré sa oplatí vedieť
Keď sa povie šampanské, väčšina z nás si predstaví aromatické šumivé víno, ktorým si pripíjame pri rôznych slávnostných príležitostiach a dá sa zohnať za pár eur. Lenže pokiaľ si chceme štrngnúť ozajstným šampanským, musíme siahnuť do peňaženky hlbšie. Čo by sme mali vedieť o tomto lahodnom alkoholickom nápoji?
-
Šampanské nie je šumivý sekt
Šampanské je z francúzskeho regiónu Champagne. Odtiaľ pochádza aj jeho názov. Jedná sa o šumivé víno, produkované sekundárnym kvasením priamo vo fľaši. To znamená, že šampanským nemôžeme nazývať sekty vyrábané v iných oblastiach či krajinách, ktoré sú sýtené oxidom uhličitým vytvárajúcim vo víne bublinky.
-
Zlepšuje náladu
Už Winston Churchill tvrdil, že jeden pohár šampanského dodáva pocit radosti, avšak fľaša vytvára pravý opak. Jeho presvedčenie potvrdili aj mnohé vedecké štúdie – v malých množstvách môže mať alkohol, najmä víno a pivo, pozitívne účinky na zdravie a aj zlepšiť náladu, pretože je zdrojom mnohých prospešných látok, vrátane horčíka ovplyvňujúceho i na naše duševné rozpoloženie.
-
Vplýva na kognitívne funkcie
Verte, či nie, šampanské bolo a aj stále je predmetom skúmania vedcov z mnohých kútov sveta. Ešte v roku 2013 si potenciál šampanského zlepšovať pamäť, vzali na mušku britskí vedci z univerzity v meste Reading. Jednej skupine potkanov dali každý deň po dobu šiestich týždňov šampanské. Tie potkany, ktoré ho dostávali, mali priemernú úspešnosť, teda schopnosť zapamätať si cestu ku koncu bludiska, 70 percent. Tie ostatné, bez každodenného prídelu šampanského, iba 50 percent. Vedci sa domnievajú, že za to môžu cenné zlúčeniny v modrej odrode hrozna, ktoré sa najčastejšie využíva na produkciu šampanského. Jedná sa o pinot noir a pinot meunier.
Podľa štúdie uskutočnenej v Pittsburghu jeden až dva poháre šampanského denne znižujú riziko vzniku demencie. Tí, ktorí si dopriali šampanské každý deň s mierou, mali o polovicu nižšie riziko prepuknutia tohto ochorenia.
-
Je pokladom pre srdce
Šampanské je zdrojom polyfenolov. Jedná sa o účinné antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Jednou z ich schopností je zníženie krvného tlaku a aj cholesterolu, ktoré patria medzi hlavné príčiny vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
-
Skvalitňuje pokožku
Šampanské je zdrojom kyseliny vínnej. Tá, podobne ako ostatné ovocné kyseliny, je známa tým, že výborne odstraňuje odumreté kožné bunky z pokožky. Obsiahnuté antioxidanty zasa spomaľujú celkové starnutie pleti, vrátane vzniku vrások. Šampanské teda môžeme použiť ako tonikum na tvár. Jeho antibakteriálne vlastnosti sú vhodné najmä pre dámy s akné.
-
Zvyšuje libido
Jednou z vlastností alkoholu, ktoré máme radi, je to, že už po niekoľkých dúškoch sme odvážnejší, strácame zábrany. Pohárik šampanského je výbornou voľbou, ako vyčariť romantickú atmosféru i nakopnúť libido.
Mirka